Content
Newsy
Zboża, Rośliny oleiste, Ze świata
FAO o produkcji zbóż i soi na świecie w sezonie 2017/2018


do ulubionych
z ulubionych

W opinii analityków FAO, globalne zbiory będą wyższe niż zapotrzebowanie na konsumpcję, która będzie najprawdopodobniej o 9 mln t niższa od produkcji i wyniesie 2,584 mld t. Nie zmienia to jednak faktu, że globalne spożycie osiągnie nowy rekord. Przypomnijmy, że ukształtuje się ona na poziomie o 12 mln t wyższym niż prognozowana w sezonie 2016/2017. A ze względu na kumulację wysokich zapasów z kilku sezonów, podaż ziaren zbóż osiągnie nowy rekordowy poziom na koniec 2017/2018 i wyniesie 704 mln t, względem 703 mln t w relacji rocznej.
Z lipcowej prognozy ekspertów FAO wynika również, że o 3,3 mln t spadnie produkcja pszenicy na świecie i wyniesie 739,9 mln t. Obniżka spodziewana jest także w obrębie zapasów końcowych – o ok. 4 mln t do 728 mln t, co przełoży się na wyższe zapasy pod koniec sezonu, które wzrosną o niecałe 9 mln t do 256 mln t.
Z kolei rekordowe mają być zbiory kukurydzy. Według FAO wyniosą one 1,058 mld t i będą o blisko 19 mln t wyższe w relacji rocznej. Prognozowana jest także wyższa konsumpcja względem bieżącego sezonu, która ma oscylować na 1,055 mld t oraz niższe zapasy, które ukształtują się na poziomie 226 mln t.
Zobacz jakie zagrożenia niesie za sobą obecność miotły zbożowej na polach
Zmniejszeniu uległy natomiast wcześniejsze prognozy dotyczące produkcji soi. Zakłada się, że zbiory będą niższe o 5 mln t i wyniosą 344 mln t. Jednocześnie wzrośnie konsumpcja soi o 11 mln t do 350 mln t, a zapasy obniżą się o 5 mln t do 45 mln t.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Zboża

Pszenica ozima – warto zadbać o dobry przedplon
dr hab. Marzena S. BrodowskaJednym z głównych czynników umożliwiających uzyskanie wysokich plonów pszenicy ozimej jest właściwy przedplon, przy czym im gorsze stanowisko dla pszenicy, tym większy wpływ przedplonu.

Mikroskładniki niezbędne w uprawie zbóż
dr hab. Marzena S. BrodowskaMikroskładniki pełnią w roślinach istotne funkcje w procesach metabolicznych, a ich niedobór powoduje zaburzenie procesów biochemicznych.

Określ dawki azotu pod pszenicę. Kiedy i dlaczego?
dr hab. Marzena S. BrodowskaW celu poprawnego określenia potrzeb nawozowych zbóż należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby i jej zasobność w składniki pokarmowe, panujące na danym obszarze warunki klimatyczne, wymagania uprawianej odmiany i wielkość przewidywanego plonu, przedplon oraz skłonność roślin do wylegania.

Polskie odmiany pszenicy orkisz
dr hab. Małgorzata HaliniarzPszenica orkisz (Triticum aestivum ssp. spelta L.) jest jednym z najstarszych podgatunków pszenicy. W ostatnich latach, ze względu na walory odżywcze produktów wytwarzanych z ziarna orkiszu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max