Content

Newsy

Zboża, Rośliny oleiste, Z kraju

Jesień nie sprzyjała przeprowadzaniu siewów

Data2016-01-06 Ilość wyświetleń1089 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1243/pole33_big.jpg
Utrzymująca się długimi tygodniami susza w wielu regionach Polski utrudniła doprawienie gleby przed siewami rzepaku i jęczmienia ozimego. Wrześniowe opady poprawiły uwilgotnienie gleb korzystnie wpływając na przeprowadzanie uprawek przedsiewnych. Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, ubiegłoroczna jesień nie sprzyjała jednak siewom w optymalnych terminach agrotechnicznych.

Według wynikowej oceny rzeczoznawców GUS, pod zbiory w 2016 r. zasiano około 4,4 mln ha zbóż ozimych. Zdecydowanie największy areał stanowiła pszenica ozima - ponad 1,9 mln ha, z kolei zasiewy pozostałych zbóż kształtowały się następująco: pszenżyto ozime – ponad 1,1 mln ha, żyto - przeszło 900 tys. ha, jęczmień ozimy - 219 tys. ha. Najmniejszy obszar upraw związany był z mieszankami zbożowymi ozimymi - 101 tys. ha. Powierzchnię zasiewów rzepaku oszacowano natomiast na 0,8 mln ha.
 
Jesienna ocena stanu zasiewów zbóż ozimych pod zbiory w 2016 roku była gorsza od poprzedniorocznej i mieściła się w przedziale od 3,3 do 3,5 stopnia kwalifikacyjnego. Przed wejściem w stan spoczynku zimowego najwyższy stopień kwalifikacyjny (3,5) otrzymały plantacje pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego. Z kolei stan plantacji żyta, pszenżyta ozimego i mieszanek zbożowych ozimych oceniono na 3,4 stopnia kwalifikacyjnego.
 
Z analizy ekspertów GUS wynika, iż stan plantacji ozimin był bardzo zróżnicowany w przekroju terytorialnym, wahając się od 3,0 do 4,0 stopni kwalifikacyjnych. Najgorzej prezentowały się uprawy pszenicy, żyta, jęczmienia i pszenżyta w województwie łódzkim i opolskim, a najlepiej w województwie lubuskim. W przypadku mieszanek zbożowych na 3,0 stopnie kwalifikacyjne oceniono uprawy w województwie łódzkim, opolskim i podkarpackim, a na 4,0 stopnie kwalifikacyjne w województwie śląskim. W odniesieniu do rzepaku najniższy (3,0) stopień kwalifikacyjny przyznano uprawom w województwach lubelskim, mazowieckim i opolskim, a najwyższy (4,0) w województwie małopolskim.
Warto zauważyć, iż w optymalnym terminie agrotechnicznym zasiano tylko 62% powierzchni pszenicy ozimej (tj. o 18% mniej niż w 2014 r.), 69% areału żyta (tj. o 11% mniej r/r), 69% powierzchni jęczmienia (-9% r/r), 69% upraw pszenżyta (-10% r/r), 67% areału mieszanek zbożowych ozimych (-5% r/r) i 62% areału rzepaku (-15% r/r). W skali kraju największy udział zasiewów w optymalnych terminach agrotechnicznych odnotowano w północnych i środkowych regionach Polski, a największe opóźnienia zaobserwowano na południu.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

upload/art/1065/brodowska-marzena-news-25-08-2019r

Pszenica ozima – warto zadbać o dobry przedplon

Jednym z głównych czynników umożliwiających uzyskanie wysokich plonów pszenicy ozimej jest właściwy przedplon, przy czym im gorsze stanowisko dla pszenicy, tym większy wpływ przedplonu.

Zboża
upload/art/1030/brodowska-marzena-news-19-05-2019r_2

Określ dawki azotu pod pszenicę. Kiedy i dlaczego?

W celu poprawnego określenia potrzeb nawozowych zbóż należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby i jej zasobność w składniki pokarmowe, panujące na danym obszarze warunki klimatyczne, wymagania uprawianej odmiany i wielkość przewidywanego plonu, przedplon oraz skłonność roślin do wylegania.

Zboża
upload/art/1046/pszenica-orkisz-fot-m-haliniarz

Polskie odmiany pszenicy orkisz

Pszenica orkisz (Triticum aestivum ssp. spelta L.) jest jednym z najstarszych podgatunków pszenicy. W ostatnich latach, ze względu na walory odżywcze produktów wytwarzanych z ziarna orkiszu

Zboża
upload/art/1049/brodowska-marzena-mikroskladniki-lipiec-2019-05-07-2019r

Mikroskładniki niezbędne w uprawie zbóż

Mikroskładniki pełnią w roślinach istotne funkcje w procesach metabolicznych, a ich niedobór powoduje zaburzenie procesów biochemicznych.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Jęczmień
poniedziałek, 16 Listopad 2020
Ikonka Jęczmień/images/notowania/box/spadek.png
-0,6%
767
na targowiskach
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Kępice
wtorek, 24 Listopad 2020
5°C
4°C
min
6°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.