Newsy

Zboża, Ze świata

Nieznaczne zwyżki cen zbóż na Euronext i CBoT

Data2017-02-13 Ilość wyświetleń375 wyświetleń

Ostatni tydzień nie przyniósł znaczących zmian na giełdowym rynku zbóż. Warto jednak podkreślić, iż wzrostowi uległy zarówno kontrakty na pszenicę, jak i na kukurydzę.

Na przestrzeni ubiegłego tygodnia na giełdzie Euronext w Paryżu najbliższy kontrakt na pszenicę umocnił się o 1% do niespełna 172 euro/t, z kolei kukurydza podrożała o 1,5% do 173 euro/t. W tym samym czasie na chicagowskiej giełdzie CBoT notowania pszenicy wzrosły o 2,1% do 163 usd/t, a kukurydzy - o 0,5% do 145,5 usd/t.

W minionym tygodniu najważniejszą informację dla rynku terminowego stanowiła publikacja lutowego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. W ocenie analityków USDA, zbiory pszenicy w bieżącym sezonie mogą być o 4,5 mln ton mniejsze niż wcześniej prognozowano i wyniosą 748,2 mln ton. Na obniżkę szacunków wpłynęła ujemna korekta dla produkcji tego zboża w Indiach i Kazachstanie. Wraz z redukcją prognoz zbiorów zmniejszono także przewidywania dotyczące globalnych zapasów końcowych pszenicy. Zdaniem amerykańskich specjalistów spadną one z 253,3 mln ton do 248,6 mln ton.
Poza tym, w najnowszym raporcie USDA dokonano ujemnej korekty szacunków dla zapasów kukurydzy, które prognozuje się na 217,6 mln ton, tj. o 3,4 mln ton mniej niż we wcześniejszym raporcie. Prawie 2-milionowej obniżce do 80,4 mln ton uległy także szacunki dla zapasów końcowych soi.
 
Oprócz zmian w światowych prognozach wpływ na notowania pszenicy miały też doniesienia o niesprzyjających warunkach pogodowych dla upraw tego gatunku na południu Ukrainy. Ocenia się, że pokrywa śnieżna w tym regionie jest niewystarczająca, co może przynieść negatywne skutki dla zbóż ozimych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Odmiany pszenicy jarej zalecane do uprawy

Przed nami wiosenne siewy zbóż jarych. Choć w kalendarzu jeszcze zima, to już dziś warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odmiany.

Zboża

Dokarmianie dolistne zbóż ozimych mikroelementami

Zboża ozime można dokarmiać dolistnie nawozami mikroelementowymi od fazy krzewienia do końca fazy kłoszenia. Stosuje się je razem ze środkami ochrony roślin, o ile nie ma tego przeciwwskazań lub łącznie z wodnym roztworem mocznika (np. w nawozie Pulrea®)

Zboża

Azot i siarka – konieczne już we wczesnowiosennym nawożeniu

Wysoka efektywność plonotwórczego działania azotu dostarczanego roślinom wczesną wiosną w nawozach mineralnych, wpływa znacząco na opłacalność produkcji. Przy czym, aby składnik ten mógł być w odpowiednim stopniu wykorzystany, roślinom koniecznie należy dostarczyć siarkę.

Zboża

Nawożenie przedsiewne zbóż ozimych

Poznaj potrzeby pokarmowe zbóż ozimych względem fosforu, potasu, magnezu i siarki oraz znaczenie tych pierwiastków dla zbóż, a także zasady ustalania wysokości dawek w oparciu o program nawozowy Police Naw.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenica
czwartek, 23 Marzec 2017
+0,9%
737
na targowiskach
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Białogard
wtorek, 28 Marzec 2017
umiarkowane zachmurzenie
8°C
4°C
min
12°C
max