Newsy

Zboża, Ze świata

Notowania pszenicy wzrastały na początku roku

Data2017-01-09 Ilość wyświetleń481 wyświetleń

Na światowych giełdach ostatnie dni 2016 roku przebiegały raczej spokojnie. Sytuacja stała się jednak bardziej dynamiczna na początku bieżącego roku, kiedy to przede wszystkim notowania pszenicy zaczęły się umacniać.

Wpływ na wzrost cen kontraktów na unijną pszenicę wywarło kilka czynników. Wśród nich wymienia się m.in. osłabienie się euro, które wsparło eksport, mniejszą podaż wysokojakościowego ziarna we Francji, a także obawy o stan upraw ozimych. W ostatnich dniach temperatura w wielu regionach Europy spadła znacznie poniżej zera. Niestety, część upraw nie została pokryta wystarczająco grubą „pierzyną” śnieżną, która potrafiłaby skutecznie chronić oziminy przed mrozem.
 
Na giełdzie Euronext w Paryżu, w pierwszym tygodniu stycznia br. marcowy kontrakt na pszenicę zamknął się na poziomie 171,25 euro/t. Było to najwyższe zamknięcie dla najbliższej serii od ponad pięciu miesięcy. Zwyżki odnotowano również w przypadku kukurydzy. Przez tydzień marcowy kontrakt na to zboże umocnił się o 1,25 euro/t do 169,75 euro/t. Pomimo wzrostów terminowych cen zbóż, warto pamiętać, że sytuację podażową na rynku zbóż na świecie w dalszym ciągu ocenia się jako „ciężką”. Wydaje się, że jedynie poważne uszkodzenia zasiewów ozimych mogłyby przełożyć się na długofalowe i bardziej znaczące zwyżki na giełdach.
Na giełdzie CBoT w Chicago, pszenica w najbliższym kontrakcie podrożała w ciągu tygodnia o 3,7% do 155,6 usd/t. Kukurydza (również w kontrakcie marcowym) umocniła się natomiast o 1,7% do 140,9 usd/t.
 
W Stanach Zjednoczonych, na skutek niskich temperatur i deficytu opadów, znacznie pogorszyła się kondycja pszenicy ozimej w niektórych regionach. W stanie Oklahoma jedynie 25% upraw oceniono dobrze lub bardzo dobrze, co oznacza spadek aż o 28% wobec wcześniejszego miesiąca. W stanie Kansas odsetek najwyżej ocenianych upraw spadł o 10% do 44%.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Prognoza cen produktów rolnych

Agencja Rynku Rolnego podała prognozę cen rynkowych najważniejszych produktów rolnych opracowaną 24 czerwca przez zespół ekspertów powołany przez prezesa ARR

Zboża

Najważniejsze mikroskładniki w uprawie zbóż

Najważniejszymi mikroskładnikami w uprawie zbóż są miedź, cynk oraz mangan. Pierwiastki te aktywują szereg procesów fizjologicznych w tym regulują efektywne wykorzystanie azotu.

Zboża

Małe żniwa już się rozpoczęły

Na Opolszczyźnie małe żniwa trwają już ponad tydzień. W chwili obecnej koszony jest jęczmień ozimy. Gospodarstwa z produkcją zwierzęcą rozpoczęły żniwa jako pierwsze, najczęściej w celu uzupełnienia bazy paszowej.

Zboża

Dolistne nawożenie kukurydzy

Rośliny większość składników pokarmowych pobierają przez korzenie, lecz liście również mogą być miejscem, przez które wnikają substancje odżywcze. Do wzrostu i rozwoju roślin niezbędnych jest 17 pierwiastków, zaliczanych do makro – i mikroelementów.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Żyto
czwartek, 20 Kwiecień 2017
-2,2%
557
na targowiskach
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Krosno
czwartek, 27 Kwiecień 2017
okresami deszcz
6°C
4°C
min
8°C
max