Newsy

Zboża, Ze świata

Notowania pszenicy wzrastały na początku roku

Data14 dni temu Ilość wyświetleń386 wyświetleń

Na światowych giełdach ostatnie dni 2016 roku przebiegały raczej spokojnie. Sytuacja stała się jednak bardziej dynamiczna na początku bieżącego roku, kiedy to przede wszystkim notowania pszenicy zaczęły się umacniać.

Wpływ na wzrost cen kontraktów na unijną pszenicę wywarło kilka czynników. Wśród nich wymienia się m.in. osłabienie się euro, które wsparło eksport, mniejszą podaż wysokojakościowego ziarna we Francji, a także obawy o stan upraw ozimych. W ostatnich dniach temperatura w wielu regionach Europy spadła znacznie poniżej zera. Niestety, część upraw nie została pokryta wystarczająco grubą „pierzyną” śnieżną, która potrafiłaby skutecznie chronić oziminy przed mrozem.
 
Na giełdzie Euronext w Paryżu, w pierwszym tygodniu stycznia br. marcowy kontrakt na pszenicę zamknął się na poziomie 171,25 euro/t. Było to najwyższe zamknięcie dla najbliższej serii od ponad pięciu miesięcy. Zwyżki odnotowano również w przypadku kukurydzy. Przez tydzień marcowy kontrakt na to zboże umocnił się o 1,25 euro/t do 169,75 euro/t. Pomimo wzrostów terminowych cen zbóż, warto pamiętać, że sytuację podażową na rynku zbóż na świecie w dalszym ciągu ocenia się jako „ciężką”. Wydaje się, że jedynie poważne uszkodzenia zasiewów ozimych mogłyby przełożyć się na długofalowe i bardziej znaczące zwyżki na giełdach.
Na giełdzie CBoT w Chicago, pszenica w najbliższym kontrakcie podrożała w ciągu tygodnia o 3,7% do 155,6 usd/t. Kukurydza (również w kontrakcie marcowym) umocniła się natomiast o 1,7% do 140,9 usd/t.
 
W Stanach Zjednoczonych, na skutek niskich temperatur i deficytu opadów, znacznie pogorszyła się kondycja pszenicy ozimej w niektórych regionach. W stanie Oklahoma jedynie 25% upraw oceniono dobrze lub bardzo dobrze, co oznacza spadek aż o 28% wobec wcześniejszego miesiąca. W stanie Kansas odsetek najwyżej ocenianych upraw spadł o 10% do 44%.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Późny siew pszenicy ozimej

Siew pszenicy w opóźnionym terminie zawsze skutkuje znacznym spadkiem plonu. Przy czym dobór odpowiedniej odmiany, staranna agrotechnika, zrównoważone nawożenie to czynniki, które mogą zwłaszcza w warunkach ciepłej i długiej jesieni wpłynąć pozytywnie na wzrost i rozwój roślin.

Zboża

Mszyce – wektory chorób wirusowych

Ciepła i pogodna jesień sprzyja rozwojowi mszyc, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla plantacji zbóż.

Zboża

Lista Odmian Zalecanych

Na stronie Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych można znaleźć Listy Odmian Zalecanych (LOZ) do uprawy na terenie danego województwa. Są one co roku aktualizowane. Wkrótce powinny się ukazać najnowsze zalecenia na 2014 rok.

Zboża

Prawidłowe nawożenie zbóż jarych

Ze zbóż jarych największe znaczenie gospodarcze ma przede wszystkim jęczmień, uprawiany na cele pastewne. Znacznie mniej wysiewa się jęczmienia przeznaczonego na cele konsumpcyjne i browarne. W tym roku należy oczekiwać wzrostu areału pszenicy jarej w stosunku do ubiegłego roku. U wielu rolników pozostał bowiem zakupiony materiał siewny w 2013 roku, bo ze względu na opóźnioną wiosnę nie było sensu siać tego gatunku zboża.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenica
czwartek, 19 Styczeń 2017
+0,6%
714
na targowiskach
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Raniżów
wtorek, 24 Styczeń 2017
duże zachmurzenie
-7°C
-11°C
min
-3°C
max