Newsy

Zboża, Z kraju, MRiRW

Obniżki cen zbóż w punktach skupu

Data12 dni temu Ilość wyświetleń610 wyświetleń
W dniach od 25 czerwca do 2 lipca 2017 roku tylko dwa gatunki zbóż spośród dziesięciu: żyto paszowe i jęczmień browarniany podrożały. W przypadku pozostałych odnotowano spadek cen.

W omawianym okresie notowania żyta paszowego osiągnęły poziom o 15 zł/t wyższy niż jeszcze przez tygodniem i wyniosły 638 zł/t. Natomiast ceny jęczmienia browarnianego wzrosły o prawie jedną piątą, tj. o 124 zł/t do 765 zł/t.
 
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej, które zostały opublikowane na stronie resortu rolnictwa, przełom czerwca i lipca przebiegał pod znakiem spadku cen pozostałych gatunków zbóż. Najbardziej potaniał jęczmień konsumpcyjny, za który w punktach skupu płacono 633 zł/t, czyli o 37 zł/t mniej niż wobec poprzedniego notowania. Z kolei o 27 zł/t potaniał owies, za który rolnicy otrzymywali 562 zł/t.
 
Mniejsze spadki odnotowano w obrębie: pszenicy konsumpcyjnej, żyta konsumpcyjnego i jęczmienia paszowego. Stawka za pszenicę jaka obowiązywała średnio w dniu 2 lipca br. wyniosła 719 zł zł/t (spadek o 10 zł/t), żyta – 644 zł/t (spadek o 9 zł/t),a jęczmienia paszowego – 665 zł/t (spadek o 8 zł/t).
 
Z kolei w przypadku pszenicy paszowej, kukurydzy i pszenżyta notowania uległy obniżeniu jedynie o 0,5% w skali tygodniowej. W analizowanym czasie za tonę pszenicy paszowej można było uzyskać 737 zł/t, a za kukurydzę i pszenżyto odpowiednio: 710 zł/t i 695 zł/t.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami z branży nawozowej? Zapisz się do naszego newslettera
 
Na uwagę zasługuje fakt, iż najwięcej do punktów skupu trafiło w tym czasie pszenicy paszowej, pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy. Struktura obrotowa tych zbóż wyniosła odpowiednio: 36,3%, 27,0% i 16,1%. Należy jednak zaznaczyć, że udział ziaren pszenicy z przeznaczaniem na konsumpcję był jeszcze przed tygodniem o 12,4% wyższy wobec paszowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Jak rozpoznać objawy niedoboru składników pokarmowych w kukurydzy?

Niedobór składników pokarmowych może poważnie ograniczać plony. Brak, nawet jednego z pierwiastków zmniejsza dynamikę wzrostu roślin, przyczynia się do ograniczania pobierania innych składników żywieniowych.

Zboża

„Małe żniwa” – już trwają

Jako pierwsze, skoszone zostały plantacje jęczmienia ozimego założone na glebach lekkich i średnich. Plony uzyskane z tych pól kształtują się w granicach od 40 do 50 dt/ha

Zboża

Jak skutecznie pozbyć się miotły zbożowej

Miotła zbożowa jest najczęściej występującym w uprawach zbóż ozimych chwastem jednoliściennym, szeroko rozpowszechnionym na terenie całego kraju. Gatunek ten nawet przy niewielkim nasileniu może powodować znaczne straty w plonach.

Zboża

Miotła zbożowa – problem na wielu polach

Duży udział zbóż w strukturze zasiewów oraz uproszczenia w agrotechnice spowodowały wzrost zachwaszczenia pól.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
czwartek, 20 Lipiec 2017
-1,6%
867
na targowiskach
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Zarszyn
sobota, 22 Lipiec 2017
przejaśnienia
21°C
15°C
min
27°C
max