Newsy

Zboża, Z kraju

Po okresie wzrostów ceny zakupu większości zbóż zmalały

Data2017-02-17 Ilość wyświetleń506 wyświetleń

W 6. tygodniu br. największe zmiany cen związane były z owsem. Ziarno konsumpcyjne podrożało bowiem o 26 zł/t, z kolei paszowe potaniało o przeszło 60 zł/t.
W 6. tygodniu 2017 roku ceny większości zbóż krajowych punktach skupu uległy spadkowi. Wyjątek stanowiły jednak kukurydza i pszenica paszowa, których ceny wzrosły o kilkanaście złotych.

Drugi tydzień lutego przyniósł obniżki cen zbóż w przedsiębiorstwach skupowych. Jak wynika z danych zgromadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej, w okresie od 6 do 12 lutego br. odnotowano spadek cen siedmiu gatunków zbóż. W największym stopniu – o 63 zł/t do 472 zł/t – potaniał owies paszowy. Poza tym, stosunkowo duże zniżki zaobserwowano również w obrębie jęczmienia, w przypadku którego stawki proponowane za ziarno browarniane zmniejszyły się o 35 zł/t do 646 zł/t, podczas gdy zboże konsumpcyjne staniało o 10 zł/t do 589 zł/t, a paszowe - o 1 zł/t do 631 zł/t. W analizowanym czasie doszło także do redukcji cen pszenicy konsumpcyjnej i żyta. Przez tydzień średnia cena płacona polskim rolnikom za pszenicę spadła bowiem o 2 zł/t do 683 zł/t, z kolei żyto konsumpcyjne potaniało o 1 zł/t do 564 zł/t, a paszowe – o 6 zł/t do 553 zł/t.

Śledź na bieżąco zmiany notowań cen płodów rolnych

W rozpatrywanym okresie wzrosły ceny czterech gatunków zbóż. Najbardziej znaczące zwyżki były jednak związane z owsem konsumpcyjnym, który podrożał o 26 zł/t do 575 zł/t. Ponadto, o 12 zł/t do 696 zł/t zwiększyły się przeciętne stawki oferowane za pszenicę paszową, a o 11 zł/t do 647 zł/t – za kukurydzę. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o 8-złotowej zwyżce cen pszenżyta, którego średnia cena w dniu 12 lutego 2017 r. ukształtowała się na poziomie 621 zł/t.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Sprzedaż słomy – zysk czy strata?

Przed nami okres przygotowań do najważniejszych prac polowych, czyli żniw. Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza rolników, choć przyszła dość wcześnie to jednak cechowała

Zboża

Struktura zasiewów upraw rolnych w 2015 r.

Według danych GUS powierzchnia zasiewów w 2015 r. wyniosła 10,8 mln ha i była większa o 3,2 % w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zboża

Chwasty w zbożach – problem na wielu plantacjach

Tegoroczne warunki siewu i rozwoju zbóż w większości rejonów naszego kraju były utrudnione.

Zboża

Czy występujące w ostatnich dniach mrozy mogą stanowić zagrożenie dla ozimin?

Praktycznie od nieco ponad tygodnia za oknami mamy zimę. Wszyscy zastanawiamy się, jak w tej sytuacji zachowają się rośliny?

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenżyto
czwartek, 23 Marzec 2017
-0,1%
629
na targowiskach
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Radom
wtorek, 28 Marzec 2017
pogodnie
10°C
6°C
min
15°C
max