Newsy

Zboża, Z kraju

Pod zbiory w 2017 r. zasiano 4,3 mln ha zbóż

Data2017-01-02 Ilość wyświetleń481 wyświetleń

Według najnowszych szacunków, zasiewy zbóż ozimych w Polsce pod zbiory w 2017 roku ukształtowały się na poziomie 4,3 mln ha. Stan upraw ozimych przed wejściem w okres zimowego spoczynku był nieco lepszy niż przed rokiem.

Jak wynika z oceny rzeczoznawców terenowych Głównego Urzędu Statystycznego przeprowadzonej w listopadzie 2016 r., pod tegoroczne zbiory zasiano ok. 4,3 mln ha zbóż ozimych. Obszar ten był zatem nieznacznie mniejszy niż we wcześniejszym roku.

W strukturze zasiewów zbóż ozimych zdecydowanie dominuje pszenica, którą obsiano 1,9 mln ha, tj. 44% zasiewów zbóż ozimych ogółem. Poza tym, na 1,2 mln ha oceniono areał upraw pszenżyta (tj. 28%), a na 0,9 mln ha – żyta (tj. 21%). Zdaniem specjalistów GUS, zasiewy jęczmienia ozimego wyniosły 210 tys. ha, a mieszanek zbożowych ozimych - ok. 100 tys. ha.

W 2017 roku powierzchnia upraw rzepaku i rzepiku ozimego najprawdopodobniej będzie zbliżona względem poprzedniego roku i sięgnie 0,8 mln ha.

Późną jesienią 2016 roku stan zasiewów zbóż ozimych był nieco lepszy niż rok wcześniej. Najlepiej prezentowała się kondycja jęczmienia. Stan plantacji tego zboża oceniono bowiem 3,7 stopnia kwalifikacyjnego. Najgorzej wyglądały uprawy pszenicy ozimej i mieszanek zbożowych, którym przyznano 3,5 stopnia.

Czytaj także: Czego powinni obawiać się rolnicy zimą?

W skali kraju stan plantacji zbóż ozimych był mocno zróżnicowany. W przypadku pszenicy najniżej oceniono plantacje w województwie opolskim - 3,0 stopnia kwalifikacyjnego, a najwyżej w lubelskim i świętokrzyskim - 3,9 stopnia. Jeśli chodzi o żyto, 3,4 stopnia kwalifikacyjnego uzyskały uprawy w województwie wielkopolskim, a 4,0 – w woj.: lubelskim, opolskim i podlaskim. Na 3,4 stopnia kwalifikacyjnego oszacowano stan plantacji pszenżyta w woj.: kujawsko-pomorskim, podkarpackim i wielkopolskim, z kolei 4,0 stopnia uzyskały uprawy w woj.: lubelskim, opolskim i podlaskim,

Stan zasiewów rzepaku i rzepiku ozimego oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, przy czym najsłabiej prezentowały się plantacje w woj. opolskim - 3,0 stopnia kwalifikacyjnego, a najlepiej w woj.: małopolskim i śląskim - 4,1 stopnia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Następstwo po herbicydach zastosowanych w zbożach jesienią

Sytuacja na wielu plantacjach zbóż ozimych, zwłaszcza w tych regionach Polski, gdzie na przełomie roku oraz w pierwszych dniach stycznia brak było okrywy śnieżnej nie jest optymistyczna.

Zboża

Susza – nierównomierne wschody ozimin

Okres późnego lata i jesieni to czas zbioru roślin i kolejnych zasiewów. W chwili obecnej sezon wegetacyjny 2014/2015 mamy praktycznie za sobą. Przed nami kolejny, czy będzie lepszy?

Zboża

Wysokie plony są możliwe, czyli co wpływa na plon nasion?

Rzepak jest rośliną, której potencjał plonowania jest znacznie wyższy, niż plony uzyskiwane na polach. Uprawiając rzepak wciąż się uczymy, ale od rolnika w 70% zależy: czy potrafi wykorzystać możliwości plonotwórcze rzepaku, ponieważ plony roślin uprawnych w 30% zależą od przebiegu pogody.

Zboża

Wiesław Gryn - Rolnikiem Roku Regionu Morza Bałtyckiego

Jak podał przedwczoraj Pierwsy Portal Rolny, Wiesław Gryn z Rogowa w powiecie zamojskim, został zwycięzcą etapu krajowego tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez ekologiczną organizację WFF ,,Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego”

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Owies
czwartek, 23 Luty 2017
+0,8%
587
na targowiskach
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Pawłowice
poniedziałek, 27 Luty 2017
pogodnie
8°C
1°C
min
15°C
max