Newsy

Zboża, Ze świata

Rekordowe zbiory i wysoki eksport zbóż z Ukrainy

Data2017-02-11 Ilość wyświetleń143 wyświetleń

W 2016 r. zbiory kukurydzy na Ukrainie sięgnęły 26 mln ton
W ubiegłym roku Ukraina odnotowała prawdziwy urodzaj na rynku zbóż. Ocenia się, że zbiory były rekordowe i sięgnęły 66 mln ton. To o 10% więcej od wyniku uzyskanego w 2015 r.

Jak wynika z szacunków Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), ponad 40% z 66 mln ton zbóż wyprodukowanych przez ukraińskich rolników w 2016 r. stanowiła pszenica. Ubiegłoroczne zbiory tego gatunku szacuje się bowiem na 26,7 mln ton, co oznacza obniżkę o 2% wobec wcześniejszego roku. O 13% wyższe były natomiast zbiory jęczmienia, które określa się na poziomie 9,7 mln ton, a o 10% wzrosła produkcja kukurydzy prognozowana na 26 mln ton.
 
Duży potencjał eksportowy Ukrainy
 
Wysokie zbiory zbóż notowane w bieżącym sezonie bezpośrednio przekładają się na zwiększenie ukraińskiego potencjału eksportowego. Według wstępnych danych od początku lipca 2016 r. do 6 stycznia br., kraj ten wyeksportował już niemal 23 mln ton zbóż. Wśród dostarczonych dotychczas zbóż większość stanowiła pszenica - 11,5 mln ton, ponadto sprzedano również 7,1 mln ton kukurydzy i 4,3 mln ton jęczmienia. Dla porównania warto przypomnieć, iż na przestrzeni całego sezonu 2015/2016 wywóz ukształtował się na poziomie 38 mln ton, z których 17 mln ton stanowił eksport pszenicy, 16,6 mln ton – kukurydzy, a 4,4 mln ton - jęczmienia.
 
Dowiedz się więcej o siarce w nawozach

Jedynymi z najważniejszych odbiorców ukraińskich zbóż są kraje Unii Europejskiej. W minionym sezonie unijni importerzy sprowadzili z Ukrainy 8,5 mln ton kukurydzy i ok. 2 mln ton pszenicy. Jak wskazuje FAMMU/FAPA, czołowym odbiorcą ukraińskiej kukurydzy była Hiszpania, która zakupiła 2,7 mln ton ziarna. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęły Włochy - 1,6 mln ton, a trzecie Holandia – 1,36 mln ton. W całym ubiegłym sezonie import kukurydzy z Ukrainy do Polski oszacowano na 273 tys. ton kukurydzy, co stanowiło raczej marginalną ilość w skali UE.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Nawożenie wiosenne zbóż ozimych azotem

Największy wpływ na wzrost i rozwój roślin, w tym na krzewienie, a w konsekwencji na plon ziarna zbóż ma azot. Decyduje on także o jakości ziarna, czyli zawartości białka. Dlatego nawożenie tym składnikiem ma podstawowe znaczenie w produkcji zbóż, szczególnie ziarna konsumpcyjnego pszenicy.

Zboża

Jęczmień ozimy – co jest ważne w uprawie tego gatunku?

Powoli kończy się okres żniw. Czas więc zastanowić się nad przyszłymi zasiewami. Wybierając do uprawy jęczmień ozimy warto wiedzieć, co jest najważniejsze w uprawie tego gatunku?

Zboża

Stosowanie sklejaczy w rzepaku

Na 3–4 tygodnie przed planowanym zbiorem rzepaku można przeprowadzić oprysk preparatami ograniczającymi pękanie łuszczyn, a tym samym straty powodowane osypywaniem się nasion.

Zboża

Integrowana Ochrona Roślin

Powszechny dostęp do chemicznych środków ochrony roślin stworzył możliwość łatwego zwalczania organizmów szkodliwych dla roślin, a tym samym stosunkowo łatwej ochrony plonów.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Owies
czwartek, 23 Marzec 2017
-0,2%
606
na targowiskach
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Gniezno
wtorek, 28 Marzec 2017
przeważnie bezchmurnie
11°C
4°C
min
18°C
max