Newsy

Zboża, Ze świata

Ubiegły tydzień zboża zakończyły na plusach, bieżący rozpoczął się od spadków w USA

Data8 dni temu Ilość wyświetleń270 wyświetleń

Ostatni tydzień zakończył się wzrostem notowań zbóż zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej. Stało się tak pomimo pro-spadkowych publikacji Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA).

W przedświątecznym tygodniu ceny zbóż na światowych giełdach zwyżkowały. Pomimo optymistycznego raportu USDA, wzrostowi uległy kontrakty po obu stronach Atlantyku. Warto przypomnieć, iż zdaniem amerykańskich ekspertów globalna produkcja zbóż i soi w sezonie 2016/2017 będzie rekordowa i wyniesie 1054 mln ton i 751 mln ton w przypadku kukurydzy i pszenicy oraz 346 mln ton w stosunku do soi. Nie przeszkodziło to jednak kapitałowi spekulacyjnemu, który postanowił oprzeć się na ryzyku pogodowym, w redukcji pozycji krótkich i zakupie kontraktów w Chicago. W rezultacie, przez tydzień notowania kukurydzy na CBoT zyskały 3,2%, a pszenicy i soi, odpowiednio: 1,3% i 1,4%. Podobne trendy towarzyszyły kontraktom na Euronext, gdzie pszenica i kukurydza zdrożały o 1,5% do 166 euro/t (pszenica) i 1,2% do 173 euro/t (kukurydza).

Czytaj także: Kukurydza potrzebuje dużo światła i ciepła, a także wody

W poniedziałek w Europie obchodzono drugi dzień Świąt Wielkanocnych. W Stanach Zjednoczonych giełdy jednak normalnie funkcjonowały. Bieżący tydzień rozpoczął się od realizacji zysków inwestorów, co przełożyło się na wyraźne obniżki notowań zbóż. W efekcie majowy kontrakt na pszenicę potaniał o nieco ponad 2% do niespełna 155 usd/t, a kukurydza (w tym samym kontrakcie) spadła o 1,2% do 144 usd/t. Nieznaczne zniżki odnotowano również w obrębie soi, która straciła 0,2% spadając do 350 usd/t.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Czas na ograniczanie fuzariozy kłosów

Początek kwitnienia (faza BBCH 59/61) to odpowiedni czas na wykonanie zabiegu zabezpieczającego kłos przed fuzariozą kłosów. Podczas tego zabiegu ograniczamy także septoriozę plew oraz czerń zbóż.

Zboża

Omacnica prosowianka – czas na wykonanie zabiegu

Omacnica prosowianka to bardzo groźny szkodnik kukurydzy. Okres wiechowania to często sygnał do stosowania zabiegów ograniczających występowanie tego szkodnika.

Zboża

Kukurydza potrzebuje wody

Lokalnie występujące opady deszczu, to wciąż za mało dla szybko rosnącej kukurydzy. Wielu plantatorów z Opolszczyzny, już teraz zastanawia się, czy nie powtórzy się historia z ubiegłego sezonu?

Zboża

Znaczenie fosforu dla wielkości i jakości plonu

Większość rolników lekceważy nawożenie fosforem, a to poważny błąd. Jest to bardzo ważny makroelement, który wpływ na wzrost roślin, ich plonowanie oraz jakość surowca.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Żyto
czwartek, 20 Kwiecień 2017
-2,2%
557
na targowiskach
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Kazimierza Wielka
czwartek, 27 Kwiecień 2017
deszcz
5°C
4°C
min
6°C
max