Newsy

Zboża, Ze świata

USDA prognozuje spadki produkcji pszenicy, kukurydzy i ryżu w sezonie 2017/2018

Data2017-05-19 Ilość wyświetleń455 wyświetleń
Pomimo przewidywanego spadku zbiorów, bilans pszenicy na świecie nadal powinien być komfortowy.
W majowym raporcie, Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) przedstawił pierwsze prognozy dla produkcji zbóż i roślin oleistych w sezonie 2017/2018. Zdaniem analityków, spadku produkcji należy spodziewać się w obrębie najważniejszych gatunków zbóż, takich jak: pszenica, kukurydza i ryż.

Eksperci Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa szacują, że produkcja pszenicy ulegnie redukcji o 15 mln ton względem bieżącego sezonu i ukształtuje się na poziomie 738 mln ton. Pomimo spadku zbiorów, wynik ten będzie bardzo zbliżony do osiągniętego w sezonie 2015/2016 i drugi co do wielkości w historii światowych zbiorów.
 
Co ciekawe, jeśli prognozy nie ulegną zmianie, zużycie ziaren pszenicy będzie niższe niż jego produkcja, a co za tym idzie zapasy końcowe w następnym sezonie sięgną rekordowych 255 mln ton. Warto przy czym zaznaczyć, iż zużycie tego zboża obniży się w relacji rocznej o ok. 5 mln ton do 735 mln ton. Zmaleje również zainteresowanie jego wykorzystaniem na cele paszowe. Na chwilę obecną wiele wskazuje zatem na to, że bieżący rok będzie piątym z rzędu, w którym pszenica osiągnie nadwyżkę na globalnym rynku zbóż.
 
Jak podaje USDA, pod względem zużycia odwrotnie niż w przypadku pszenicy będzie wyglądała sytuacja na światowym rynku kukurydzy. W analizowanym okresie prognozowany jest wzrost wykorzystania ziaren tej rośliny o 9 mln ton do 1062 mln ton. Tym samym przewyższy ono zbiory, które w bieżącym sezonie wyniosą najprawdopodobniej 1034 mln ton (spadek w relacji rocznej o 31 mln ton). W związku z tym, zapasy kukurydzy w przyszłym sezonie mogą spaść nawet o 29 mln ton do 195 mln ton.
Na zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego pozostanie natomiast produkcja ryżu, która może ulec obniżce zaledwie o 0,2 mln ton do 481 mln ton, przy czym zapasy końcowe tego surowca powinny nieznacznie wzrosnąć, do 120 mln ton.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Jak skutecznie pozbyć się miotły zbożowej

Miotła zbożowa jest najczęściej występującym w uprawach zbóż ozimych chwastem jednoliściennym, szeroko rozpowszechnionym na terenie całego kraju. Gatunek ten nawet przy niewielkim nasileniu może powodować znaczne straty w plonach.

Zboża

Miotła zbożowa – problem na wielu polach

Duży udział zbóż w strukturze zasiewów oraz uproszczenia w agrotechnice spowodowały wzrost zachwaszczenia pól.

Zboża

„Małe żniwa” – już trwają

Jako pierwsze, skoszone zostały plantacje jęczmienia ozimego założone na glebach lekkich i średnich. Plony uzyskane z tych pól kształtują się w granicach od 40 do 50 dt/ha

Zboża

Omacnica prosowianka – groźny szkodnik kukurydzy

Omacnica prosowianka to najgroźniejszy szkodnik kukurydzy. Straty w wyniku żerowania szkodnika mogą wynieść nawet do 40% w plonie ziarna. Czy istnieje możliwość efektywnego zwalczania szkodnika?

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Jęczmień
czwartek, 20 Lipiec 2017
+0,2%
744
na targowiskach
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Turośl
wtorek, 25 Lipiec 2017
intensywne opady przelotne
18°C
14°C
min
22°C
max