Newsy

Zboża, Z kraju

W najbliższych dwóch miesiącach ceny pszenicy powinny oscylować w granicy 700 zł/t

Data2017-05-11 Ilość wyświetleń464 wyświetleń
W ostatnich czterech sezonach obserwuje się wzrost światowych zapasów zbóż, wynikający z nadwyżki zbiorów nad zużyciem. Większa dostępność zbóż oraz duża konkurencja na rynkach zagranicznych rzutuje na ich ceny.

Globalny rynek zbóż w sezonie 2016/2017 kształtuje się pod wpływem dużej podaży. Wraz z upływem bieżącego sezonu i spadkiem zapasów ceny zbóż na świecie wzrastały. Jak wskazują analitycy Agencji Rynku Rolnego, przez najbliższe miesiące kluczowy wpływ na ceny będą miały szacunki dla tegorocznych zbiorów. Ostatnie prognozy mówią o zwyżce produkcji kukurydzy oraz spadku zbiorów pszenicy. Zapasy zbóż będą jednak nadal znajdować się na wysokim poziomie, co powinno zapewnić stabilizację sytuacji na globalnym rynku. W przypadku Unii Europejskiej zapasy zbóż na koniec bieżącego sezonu mogą ulec spadkowi. Może to spowodować utrzymanie się wzrostowej tendencji cenowej. W Polsce na poziom cen zbóż będzie wpływać sytuacja na unijnym rynku, a także relatywnie małe zapasy zbóż w kraju.
 
Począwszy od jesieni poprzedniego roku obserwuje się wzmożony eksport zbóż z Polski, który w obliczu niskich zapasów wzmagał presję na zwyżki cen. W marcu br. za zboża podstawowe płacono więcej niż rok temu. Niższe względem ubiegłego roku były jedynie ceny kukurydzy.
W ocenie ekspertów, w czerwcu br. ceny pszenicy i żyta w Polsce powinny być od 4% do 8% wyższe niż w 2016 r., z kolei we wrześniu br. zboża te mogą być droższe o 5–8%. W czerwcu ceny pszenicy ogółem przewiduje się na 660-690 zł/t, a pszenicy konsumpcyjnej – na 680-710 zł/t. Ceny żyta w połowie roku prognozuje się natomiast w przedziale od 550 do 580 zł/t.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

„Małe żniwa” – już trwają

Jako pierwsze, skoszone zostały plantacje jęczmienia ozimego założone na glebach lekkich i średnich. Plony uzyskane z tych pól kształtują się w granicach od 40 do 50 dt/ha

Zboża

Omacnica prosowianka – groźny szkodnik kukurydzy

Omacnica prosowianka to najgroźniejszy szkodnik kukurydzy. Straty w wyniku żerowania szkodnika mogą wynieść nawet do 40% w plonie ziarna. Czy istnieje możliwość efektywnego zwalczania szkodnika?

Zboża

Jak skutecznie pozbyć się miotły zbożowej

Miotła zbożowa jest najczęściej występującym w uprawach zbóż ozimych chwastem jednoliściennym, szeroko rozpowszechnionym na terenie całego kraju. Gatunek ten nawet przy niewielkim nasileniu może powodować znaczne straty w plonach.

Zboża

Miotła zbożowa – problem na wielu polach

Duży udział zbóż w strukturze zasiewów oraz uproszczenia w agrotechnice spowodowały wzrost zachwaszczenia pól.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenica
czwartek, 20 Lipiec 2017
+0,7%
807
na targowiskach
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Irządze
wtorek, 25 Lipiec 2017
umiarkowane zachmurzenie
18°C
16°C
min
21°C
max