Newsy

Zboża, Z kraju

W najbliższych dwóch miesiącach ceny pszenicy powinny oscylować w granicy 700 zł/t

Data18 dni temu Ilość wyświetleń384 wyświetleń

W ostatnich czterech sezonach obserwuje się wzrost światowych zapasów zbóż, wynikający z nadwyżki zbiorów nad zużyciem. Większa dostępność zbóż oraz duża konkurencja na rynkach zagranicznych rzutuje na ich ceny.

Globalny rynek zbóż w sezonie 2016/2017 kształtuje się pod wpływem dużej podaży. Wraz z upływem bieżącego sezonu i spadkiem zapasów ceny zbóż na świecie wzrastały. Jak wskazują analitycy Agencji Rynku Rolnego, przez najbliższe miesiące kluczowy wpływ na ceny będą miały szacunki dla tegorocznych zbiorów. Ostatnie prognozy mówią o zwyżce produkcji kukurydzy oraz spadku zbiorów pszenicy. Zapasy zbóż będą jednak nadal znajdować się na wysokim poziomie, co powinno zapewnić stabilizację sytuacji na globalnym rynku. W przypadku Unii Europejskiej zapasy zbóż na koniec bieżącego sezonu mogą ulec spadkowi. Może to spowodować utrzymanie się wzrostowej tendencji cenowej. W Polsce na poziom cen zbóż będzie wpływać sytuacja na unijnym rynku, a także relatywnie małe zapasy zbóż w kraju.
 
Począwszy od jesieni poprzedniego roku obserwuje się wzmożony eksport zbóż z Polski, który w obliczu niskich zapasów wzmagał presję na zwyżki cen. W marcu br. za zboża podstawowe płacono więcej niż rok temu. Niższe względem ubiegłego roku były jedynie ceny kukurydzy.
W ocenie ekspertów, w czerwcu br. ceny pszenicy i żyta w Polsce powinny być od 4% do 8% wyższe niż w 2016 r., z kolei we wrześniu br. zboża te mogą być droższe o 5–8%. W czerwcu ceny pszenicy ogółem przewiduje się na 660-690 zł/t, a pszenicy konsumpcyjnej – na 680-710 zł/t. Ceny żyta w połowie roku prognozuje się natomiast w przedziale od 550 do 580 zł/t.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Pogoda uniemożliwia skuteczne stosowanie fungicydów

Warunki pogodowe, jakie w przeciągu ostatnich dni utrzymują się na terenie naszego kraju, uniemożliwiają wykonywanie większości prac polowych w tym prawidłowego i skutecznego stosowania środków ochrony roślin.

Zboża

Przytulia czepna - groźny konkurent zbóż

Przytulię czepną można śmiało nazwać najbardziej niebezpiecznym dla zbóż chwastem dwuliściennym. Wschody tego gatunku przypadają zarówno na jesień, jak i wiosnę.

Zboża

Kukurydza potrzebuje dużo światła i ciepła, a także wody

Każda roślina uprawna do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje: temperatury, światła, wody, a także dwutlenku węgla oraz składników pokarmowych.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Jęczmień
czwartek, 25 Maj 2017
+0,9%
714
na targowiskach
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Żytno
wtorek, 30 Maj 2017
niewielkie zachmurzenie
21°C
14°C
min
28°C
max