Newsy

Zboża, Z kraju

Większość zbóż podrożała, zwyżki były jednak znikome

Data13 dni temu Ilość wyświetleń376 wyświetleń

W 14. tygodniu 2017 roku ceny większości zbóż w skupie poszły w górę. Niestety dla rolników nie były to wielkie podwyżki, gdyż na ogół sięgały kilku złotych na tonie.

Jak wynika z analizy notowań zamieszczonych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w pierwszym pełnym tygodniu kwietnia 2017 roku odnotowano wzrost cen zakupu sześciu gatunków zbóż. Ceny trzech kolejnych spadły, a dwóch (owies konsumpcyjny i paszowy) nie zostały przedstawione ze względu na zbyt małą liczbę danych do prezentacji.

W okresie od 3 do 9 kwietnia br. najbardziej dynamicznie zwiększyła się średnia cena zakupu jęczmienia paszowego, który podrożał o 38 zł/t do 642 zł/t. W relatywnie dużym stopniu – o 17 zł/t do 705 zł/t - wzrosły również przeciętne stawki oferowane za jęczmień browarny. W przypadku pozostałych zbóż zwyżki były niewielkie i nie przekraczały kilku złotych. O 6 zł/t umocniła się bowiem pszenica, której cena wyniosła odpowiednio: 691 zł/t (pszenica konsumpcyjna) i 713 zł/t (pszenica paszowa), z kolei o 4 zł/t do 549 zł/t – żyto paszowe. Symbolicznie, o 1 zł/t , zdrożał jęczmień konsumpcyjny wyceniany na 607 zł/t.

Obserwuj zawsze aktualne notowania cen zbóż i rzepaku w Polsce i na świecie

Po stronie „czerwonej” również nie zaobserwowano głębokich zmian. Przez tydzień o 7 zł/t spadła cena pszenżyta, za które średnio w kraju przedsiębiorstwa skupowe płaciły 646 zł/t, a o 6 zł/t potaniały żyto konsumpcyjne i kukurydza. Według danych dostarczonych przez resort rolnictwa, w dniu 9 kwietnia br. zboża te przeciętnie wyceniano na: 596 zł/t (żyto) i 665 zł/t (kukurydza).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Czas na siew jęczmienia ozimego

Termin siewu i ilość wysiewu to beznakładowe czynniki plonowania roślin. Warto je uwzględnić planując siew jęczmienia ozimego.

Zboża

Kończyć siewy

W pierwszej dekada października powinno zakończyć się siewy zbóż ozimych w większości rejonów kraju. Wtedy bowiem kończy się dopuszczalne 14-dniowe opóźnienie w stosunku do terminu optymalnego.

Zboża

Plantacjom zbóż zagrażają choroby podstawy źdźbła i korzeni

W trakcie planowania wiosennej ochrony plantacji zbóż nie należy zapominać o chorobach podstawy źdźbła i korzeni, które należy ograniczać już w zabiegu T1.

Zboża

Wysokie plony są możliwe, czyli co wpływa na plon nasion?

Rzepak jest rośliną, której potencjał plonowania jest znacznie wyższy, niż plony uzyskiwane na polach. Uprawiając rzepak wciąż się uczymy, ale od rolnika w 70% zależy: czy potrafi wykorzystać możliwości plonotwórcze rzepaku, ponieważ plony roślin uprawnych w 30% zależą od przebiegu pogody.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Jęczmień
czwartek, 20 Kwiecień 2017
-0,7%
703
na targowiskach
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Gozdowo
czwartek, 27 Kwiecień 2017
możliwy słaby deszcz
6°C
2°C
min
10°C
max