Content
Newsy
Zboża, Z kraju, MRiRW
Wysokie stawki pszenicy i jęczmienia


do ulubionych
z ulubionych

W analizowanym czasie na najwyższe stawki mogli liczyć producenci jęczmienia browarnianego. Za tonę tego ziarna płacono 749 zł, co oznacza, że w skali tygodnia podrożał on aż o 93zł/t. Co ciekawe, w poprzednim notowaniu stracił tyle samo, ale w dniu 11 czerwca odrobił straty.
Na niewiele niższym poziomie cenowym uplasowały się pszenica paszowa oraz konsumpcyjna, które wyceniono na 744 zł/t i 734 zł/t. Jest to o 14 zł/t i 13 zł/t więcej niż uzyskiwano jeszcze przed tygodniem. Warto przy tym zauważyć, że pszenica paszowa zdominowała konsumpcyjną w punktach skupu i w strukturze obrotowej osiągnęła poziom 40,2%, co oznacza więcej o 3,9% wobec pszenicy konsumpcyjnej. Jeszcze na początku maja udział ziaren na konsumpcję przewyższał o 17% ziarna z przeznaczeniem na paszę.
Powyżej 700 zł za tonę ziarna mogli otrzymać także producenci kukurydzy (713 zł/t), jęczmienia konsumpcyjnego (710 zł/t) oraz pszenżyta (703 zł/t). We wszystkich trzech przypadkach odnotowano wzrost cen w ciągu tygodnia. Na wartości zyskał także owies paszowy, ale jego notowania kształtowały się na jednym z niższych poziomów w porównaniu z innymi podstawowymi zbożami (587 zł/t).
Dowiedz się więcej o dolistnym dokarmianiu kukurydzy.
Ceny pozostałych zbóż spadły. Najbardziej potaniał owies konsumpcyjny i to za niego płacono najmniej, bo „tylko” 576 zł/t. Co ciekawe żyto, którego notowania do niedawna wykazywały tendencję wzrostową, tym razem uległ niewielkiej obniżce o 6zł/t do 647 zł/t (konsumpcyjne) oraz o 2 zł/t do 609 zł/t (paszowe). Nieznacznie, do 665 zł/t, spadły także ceny jęczmienia paszowego.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Zboża

Pszenica ozima – warto zadbać o dobry przedplon
dr hab. Marzena S. BrodowskaJednym z głównych czynników umożliwiających uzyskanie wysokich plonów pszenicy ozimej jest właściwy przedplon, przy czym im gorsze stanowisko dla pszenicy, tym większy wpływ przedplonu.

Polskie odmiany pszenicy orkisz
dr hab. Małgorzata HaliniarzPszenica orkisz (Triticum aestivum ssp. spelta L.) jest jednym z najstarszych podgatunków pszenicy. W ostatnich latach, ze względu na walory odżywcze produktów wytwarzanych z ziarna orkiszu

Mikroskładniki niezbędne w uprawie zbóż
dr hab. Marzena S. BrodowskaMikroskładniki pełnią w roślinach istotne funkcje w procesach metabolicznych, a ich niedobór powoduje zaburzenie procesów biochemicznych.

Określ dawki azotu pod pszenicę. Kiedy i dlaczego?
dr hab. Marzena S. BrodowskaW celu poprawnego określenia potrzeb nawozowych zbóż należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby i jej zasobność w składniki pokarmowe, panujące na danym obszarze warunki klimatyczne, wymagania uprawianej odmiany i wielkość przewidywanego plonu, przedplon oraz skłonność roślin do wylegania.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max