Średnia cena pszenicy, żyta i pszenżyta w styczniu i lutym 2017 roku była wyższa niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Mniejsze niż przed rokiem były natomiast stawki notowane w przypadku owsa i kukurydzy.
Przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej, ustalona na podstawie średnich miesięcznych, w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku ukształtowała się na poziomie 682 zł/t. O 14 zł/t droższa była natomiast pszenica paszowa. W porównaniu do tego samego okresu w 2016 r. obydwa gatunki kosztowały zatem więcej o 15 zł/t.
Największa różnica „in plus” związana była z żytem konsumpcyjnym, którego cena w 2017 roku była o 28 zł/t wyższa względem minionego i wyniosła 563 zł/t. O 4 zł/t większa niż przed rokiem była przeciętna stawka proponowana za żyto paszowe – 557 zł/t.
W analizowanym czasie odnotowano również 19-złotowy wzrost cen pszenżyta. W styczniu i lutym br. za zboże to można było bowiem uzyskać 614 zł/t. O 3 zł/t i 5 zł/t podrożały także jęczmień konsumpcyjny i paszowy. Ich cenę oszacowano bowiem na odpowiednio: 600 zł/t i 620 zł/t.
Czytaj także: Nie należy zwlekać z wiosennym odchwaszczaniem zbóż ozimychPomimo, iż w rozpatrywanym okresie większość zbóż zyskała na wartości, to spadki które zaobserwowano względem kukurydzy, owsa i jęczmienia browarnego były wyraźnie głębsze. Średnia cena jęczmienia w br. wyniosła 667 zł/t, co stanowiło obniżkę o 53 zł/t w relacji do poprzedniego roku. Jeśli chodzi o kukurydzę, to różnica cen sięgnęła 44 zł/t, z kolei w przypadku owsa 19 zł/t (konsumpcyjny) i 18 zł/t (paszowy). Średnia cena kukurydzy na początku 2017 r. oscylowała w granicy 643 zł/t, a owsa konsumpcyjnego i paszowego, odpowiednio: 552 zł/t i 548 zł/t.