Newsy

Zboża, Ze świata

Zamknięcie roku na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Data2017-01-03 Ilość wyświetleń336 wyświetleń

W perspektywie roku notowania pszenicy na giełdzie CBoT spadły o 13%
Miniony piątek był ostatnim dniem handlu w 2016 roku na giełdach Euronext i CBoT. W porównaniu do notowań z końcówki 2015 r., ubiegły rok zakończył się wyższym poziomem cen kukurydzy we Francji oraz kompleksu oleistych na świecie.

W Chicago, na zamknięciu ostatniej sesji w 2016 roku odnotowano wzrost notowań kukurydzy i pszenicy. W rezultacie, najbliższe kontrakty na te surowce umocniły się o 0,6% i 0,8% do odpowiednio: 138,5 usd/t i 150 usd/t. W relacji do notowań sprzed roku, pszenica potaniała aż o 13%, z kolei kukurydza o niespełna 2%.

W piątek, wzrost kursu euro względem dolara wywierał spadkową presję na kontrakty na paryskiej giełdzie Euronext. Notowania kukurydzy (w najbliższym kontrakcie) spadły o 0,7% do 166 euro/t, z kolei pszenica zamknęła tydzień bez większych zmian, tj. na poziomie 168 euro/t. W skali roku notowania kukurydzy wzrosły aż o 13%, natomiast pszenicy spadły o niecałe 4%.

W perspektywie 2016 roku znacząco podrożał rzepak, który ubiegły tydzień zamknął ceną 408,5 euro/t. W ujęciu rocznym giełdowe stawki za rzepak były o 9,2% wyższe. Ubiegły tydzień okazał się być spadkowy dla canoli, która straciła na wartości 8,5 cad/t (ok. 1,7%), kształtując się na poziomie 497 cad/t. Przez rok surowiec ten zdrożał jednak o 3,2%.

Czy wiesz, jak policzyć dawkę azotu w RSM?

Podczas ostatniej ubiegłorocznej sesji doszło do obniżki notowań kompleksu sojowego. W efekcie, najbliższa seria na soję spadła o 0,7% do 366 usd/t. W perspektywie tygodnia notowania zwiększyły się jednak o 0,75%. Pomimo prognoz wysokich zbiorów, w skali roku soja podrożała o 14%. O prawie 18% wyższe były również notowania śruty sojowej, które 2016 rok zamknęły na poziomie niespełna 345 usd/t.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Chwastnica jednostronna – uciążliwy chwast w kukurydzy

Chwastnica jednostronna (Echinochloa crus-galli) należy do klasy jednoliścienne, rodziny wiechlinowate. Potoczne i regionalne nazwy tego gatunku to: japońskie proso, kurze proso, kurza trawa, prosówka.

Zboża

Wykorzystaj puste ściernisko

Po zbiorze zbóż należy natychmiast wykonać uprawę pożniwną. W sytuacji, gdy na danym polu planuje się uprawiać rośliny jare, warto też wysiać międzyplony ścierniskowe, nazywane wcześniej poplonami.

Zboża

Omacnica prosowianka rozpoczyna żerowanie

Omacnica prosowianka to niewielki motyl, który w Polsce po raz pierwszy został zanotowany w województwie lubelskim w latach 20. XX wieku.

Zboża

Starannie przygotuj stanowisko pod zboża ozime

Zboża ozime wymagają starannie przygotowanego stanowiska. Wierzchnia (2-3 cm) warstwa roli powinna być spulchniona, aby ziarniaki nie miały kłopotów ze wschodami. Natomiast głębsza powinna być zagęszczona, co pozwala na dobre podsiąkanie wody

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenżyto
czwartek, 23 Luty 2017
-0,5%
623
na targowiskach
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Dretyń
poniedziałek, 27 Luty 2017
umiarkowane zachmurzenie
8°C
5°C
min
11°C
max