Newsy

Zboża, Ze świata

Zamknięcie roku na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Data20 dni temu Ilość wyświetleń280 wyświetleń

W perspektywie roku notowania pszenicy na giełdzie CBoT spadły o 13%
Miniony piątek był ostatnim dniem handlu w 2016 roku na giełdach Euronext i CBoT. W porównaniu do notowań z końcówki 2015 r., ubiegły rok zakończył się wyższym poziomem cen kukurydzy we Francji oraz kompleksu oleistych na świecie.

W Chicago, na zamknięciu ostatniej sesji w 2016 roku odnotowano wzrost notowań kukurydzy i pszenicy. W rezultacie, najbliższe kontrakty na te surowce umocniły się o 0,6% i 0,8% do odpowiednio: 138,5 usd/t i 150 usd/t. W relacji do notowań sprzed roku, pszenica potaniała aż o 13%, z kolei kukurydza o niespełna 2%.

W piątek, wzrost kursu euro względem dolara wywierał spadkową presję na kontrakty na paryskiej giełdzie Euronext. Notowania kukurydzy (w najbliższym kontrakcie) spadły o 0,7% do 166 euro/t, z kolei pszenica zamknęła tydzień bez większych zmian, tj. na poziomie 168 euro/t. W skali roku notowania kukurydzy wzrosły aż o 13%, natomiast pszenicy spadły o niecałe 4%.

W perspektywie 2016 roku znacząco podrożał rzepak, który ubiegły tydzień zamknął ceną 408,5 euro/t. W ujęciu rocznym giełdowe stawki za rzepak były o 9,2% wyższe. Ubiegły tydzień okazał się być spadkowy dla canoli, która straciła na wartości 8,5 cad/t (ok. 1,7%), kształtując się na poziomie 497 cad/t. Przez rok surowiec ten zdrożał jednak o 3,2%.

Czy wiesz, jak policzyć dawkę azotu w RSM?

Podczas ostatniej ubiegłorocznej sesji doszło do obniżki notowań kompleksu sojowego. W efekcie, najbliższa seria na soję spadła o 0,7% do 366 usd/t. W perspektywie tygodnia notowania zwiększyły się jednak o 0,75%. Pomimo prognoz wysokich zbiorów, w skali roku soja podrożała o 14%. O prawie 18% wyższe były również notowania śruty sojowej, które 2016 rok zamknęły na poziomie niespełna 345 usd/t.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Racjonalne nawożenie zbóż

Sukces w uprawie zbóż warunkowany jest przede wszystkim uzyskaniem wysokiego plonu o dobrych parametrach jakościowych, przy jednoczesnym uzyskaniu dobrej ceny za ziarno w punkcie skupu.

Zboża

Susza przyczyną zmniejszonych plonów

Woda jest jednym z głównych czynników ograniczających plonowanie roślin uprawnych. W roślinie spełnia ona różnorodne funkcje. Jest rozpuszczalnikiem substancji biologicznie

Zboża

Wysokie plony są możliwe, czyli co wpływa na plon nasion?

Rzepak jest rośliną, której potencjał plonowania jest znacznie wyższy, niż plony uzyskiwane na polach. Uprawiając rzepak wciąż się uczymy, ale od rolnika w 70% zależy: czy potrafi wykorzystać możliwości plonotwórcze rzepaku, ponieważ plony roślin uprawnych w 30% zależą od przebiegu pogody.

Zboża

Ograniczanie występowania omacnicy prosowianki należy rozpocząć już jesienią

Staranne przyoranie słomy po zbiorze kukurydzy na ziarno, znacznie ogranicza występowanie gąsienic omacnicy prosowianki.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenżyto
czwartek, 19 Styczeń 2017
-0,4%
608
na targowiskach
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Wielbark
wtorek, 24 Styczeń 2017
mgła
-1°C
-4°C
min
2°C
max