Newsy

Zboża, Z kraju, MRiRW

Żyto coraz droższe

Data6 dni temu Ilość wyświetleń573 wyświetleń
Według danych opublikowanych przez resort rolnictwa wynika, że w dniach od 2 do 9 lipca 2017 r. wzrosły ceny czterech gatunków zbóż i tyle samo uległo obniżeniu. W skali tygodnia najbardziej potaniał jęczmień browarniany, a podrożało żyto konsumpcyjne. Należy jednak podkreślić, że różnice w cenach były niewielkie.

W analizowanym czasie za żyto konsumpcyjne w punktach skupu płacono o 5 zł/t więcej niż przed tygodniem. Za tonę tego ziarna można było otrzymać 651 zł/t. Natomiast żyto z przeznaczeniem na paszę wyceniono niżej o 10 zł/t i płacono producentom 628 zł/t.
 
Mniejsze w ciągu tygodnia były jeszcze notowania jęczmienia browarnianego, paszowego oraz pszenżyta. Cena za tonę jęczmienia browarnianego kształtowała się na poziomie o 43 zł/t niższym i wyniosła 722 zł/t. W przypadku jęczmienia paszowego i pszenżyta obniżka wyniosła 13 zł/t do odpowiednio: 652 zł/t i 682 zł/t.

Poznaj charakterystykę, wymagania glebowe i pokarmowe, jakość oraz odpowiedni dobór nawozu pszenicy ozimej
 
Z danych zebranych przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej wynika, że ceny pszenicy oscylowały na poziomie bardzo zbliżonym do ubiegłotygodniowego. Pszenica konsumpcyjna podrożała jedynie o 7 zł/t do 726 zł/t, a paszowa – o 9 zł/t do 746 zł/t. W tym pierwszym przypadku struktura obrotowa wyniosła 26,2%, a w drugim – 35,7 zł/t. Natomiast ze wskaźnikiem strukturalnym na poziomie 17,2% uplasowała się kukurydza. W dniu 9 lipca kukurydzę wyceniono na 716 zł/t, czyli o 6 zł/t więcej niż przed tygodniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Jak rozpoznać objawy niedoboru składników pokarmowych w kukurydzy?

Niedobór składników pokarmowych może poważnie ograniczać plony. Brak, nawet jednego z pierwiastków zmniejsza dynamikę wzrostu roślin, przyczynia się do ograniczania pobierania innych składników żywieniowych.

Zboża

„Małe żniwa” – już trwają

Jako pierwsze, skoszone zostały plantacje jęczmienia ozimego założone na glebach lekkich i średnich. Plony uzyskane z tych pól kształtują się w granicach od 40 do 50 dt/ha

Zboża

Miotła zbożowa – problem na wielu polach

Duży udział zbóż w strukturze zasiewów oraz uproszczenia w agrotechnice spowodowały wzrost zachwaszczenia pól.

Zboża

Jak skutecznie pozbyć się miotły zbożowej

Miotła zbożowa jest najczęściej występującym w uprawach zbóż ozimych chwastem jednoliściennym, szeroko rozpowszechnionym na terenie całego kraju. Gatunek ten nawet przy niewielkim nasileniu może powodować znaczne straty w plonach.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
czwartek, 20 Lipiec 2017
-1,6%
867
na targowiskach
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Osięciny
sobota, 22 Lipiec 2017
umiarkowane zachmurzenie
20°C
15°C
min
26°C
max