Content

Newsy

Ze świata, Owoce, Warzywa

Ukraina uniezależniła się od rosyjskiego rynku owoców i warzyw

Data2020-07-07 Ilość wyświetleń602 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/4568/apples-379870-1280_big.jpg
Według analityków EastFruit, przez lata rosyjskiego embarga ukraińscy hodowcy warzyw całkowicie pozbyli się wcześniejszej zależności od tego rynku, a nawet zwiększyli wielkość eksportu.

W sezonie 2012/2013 Rosja była głównym rynkiem owoców i warzyw z Ukrainy, przy czym 29% całego eksportu owoców i warzyw o wartości 75 mln USD zostało wysłanych do tego kraju. Z kolei 3% wywozu ukraińskich warzyw, owoców i orzechów trafiło na Białoruś.

Dowiedz się więcej o użytkach zielonych

W sezonie 2019/2020 UE jest najważniejszym rynkiem ukraińskich owoców i warzyw. Kraje UE odpowiadają już za 67% całego eksportu owoców, warzyw i orzechów z Ukrainy. Kolejne 14% podaży tych ukraińskich płodów rolnych trafia na Bliski Wschód, a tylko 7% na Białoruś, która częściowo reeksportuje ukraińskie produkty na rynek rosyjski.

Zdaniem handlowców rzeczywisty udział rynku rosyjskiego pod kątem wartości ukraińskich owoców i warzyw oscyluje między 3 a 5%. W ciągu ostatnich siedmiu lat zależność ukraińskiego sektora ogrodniczego od dostaw na rynek rosyjski została zmniejszona o siedem razy. Ponadto Rosja po raz pierwszy odpadła z rankingu najważniejszych nabywców ukraińskich produktów ogrodniczych w bieżącym sezonie.

W tej chwili Polska pozostaje głównym rynkiem dla ukraińskich produktów tej kategorii, z udziałem 17%. Turcja zajmuje drugie miejsce, przede wszystkim ze względu na duże zakupy ukraińskich orzechów włoskich, z udziałem około 10%, a Francja jest trzecia z udziałem ponad 7%.

Francja z Ukrainy importuje głównie mrożone jagody i orzechy włoskie, a także kupuje jabłka i coraz częściej również mrożone warzywa. Polska sprowadza ukraińskie mrożone jagody, owoce i warzywa, a także świeże pomidory szklarniowe i ogórki. Zakres ukraińskiego eksportu owoców i warzyw do Polski obejmuje również grzyby, suszone owoce, cebulę, arbuzy, melony, kapustę, buraki, wiśnie, czosnek i jabłka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Ze świata

upload/art/203/komisja-big_1

Dyrektywa Azotanowa – inne spojrzenie

W dniu 15 lutego 2018 roku ogłoszona została decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej (przegłosowana 20 grudnia 2017) przyznająca na kolejne 4 lata odstępstwo Irlandii zgodnie z dyrektywą Rady 91/676/EWG dotyczącą ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego.

Ze świata
upload/art/1224/zdjecie-artykul

Korzyści wynikające z obecności glebowej materii organicznej

Glebowa materia organiczna stanowi niejednorodną mieszaninę, składającą się z żywych organizmów bytujących w glebie.

Ze świata
upload/art/770/unnamed-2

Krzem łagodzi skutki suszy – tak wykazały badania

Pisałam wcześniej, że krzem (Si) stymuluje procesy życiowe roślin, a jego pozytywny wpływ ujawnia się szczególnie u roślin rosnących w warunkach stresowych. Gleby w Europie ubożeją w krzem przyswajalny systematycznie wynoszony z plonem roślin

Ze świata
upload/art/988/img-20190220-114211-1

Pierwsza dawka azotu w rzepaku – regeneracja roślin po zimie. Jak postępować w świetle zmienionych przepisów prawa?

Przed nami czas aplikacji pierwszej dawki azotu. W bieżącym sezonie nawozy zawierające azot można stosować dopiero po 1 marca. Jak zaplanować nawożenie i w jaki sposób postępować? Oto kilka wskazówek.

Ze świata

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Jęczmień
czwartek, 30 Wrzesień 2021
Ikonka Jęczmień
+1,7%
962
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Wałcz
czwartek, 21 Październik 2021
11°C
6°C
min
16°C
max
0