Content
Newsy
Ze świata
Wiadomo już w jaki sposób Salmonella infekuje rośliny przed zbiorem


do ulubionych
z ulubionych

Większość ognisk Salmonelli wiąże się z zanieczyszczeniem w trakcie transportu i po zbiorach, ale bakteria może przedostać się do rośliny wcześniej, tj. ze skażonej gleby. Bakterie te mogą dotrzeć do gleby z obornika zawierającego odchody zwierzęce lub zanieczyszczoną wodę do nawadniania.
Badanie przeprowadzone przez Indian Institute of Science (IISc) i University of Agricultural Sciences (UAS), odnosiło się do pomidorów. Ich zdaniem, Salmonella wchodzi w szczelinę powstałą w momencie, gdy boczny korzeń rozgałęzia się od głównego, przez co bakterie mogą penetrować głębszą warstwę korzenia.
Dowiedz się więcej o owsie
Różni się ona od innych bakterii chorobotwórczych, które dostają się do korzenia, owoców lub liści, produkując enzymy niszczące ścianę komórkową rośliny. Salmonella nie jest w stanie tego zrobić, więc inwazja przez degradację ściany komórkowej rośliny nie jest możliwa.
Badano, w jaki sposób różne typy bakterii, w tym Salmonelli, kolonizują korzenie roślin pomidora. Naukowcy planują przyjrzenie się infekowaniu przez te bakterie innych warzyw, co pozwoli na wczesne wykrycie oraz zapobieganie zanieczyszczenia gleby w przyszłości.
Poza tym, gdy stężenie soli w glebie rośnie, rośliny wytwarzają więcej bocznych korzeni i zwiększa się ryzyko kolonizacji Salmonelli na korzeniach i przenoszenia na owoce.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Ze świata

Kontrowersje wokół glifosatu – ciąg dalszy
dr inż. U. Sienkiewicz-CholewaNajczęściej na świecie stosowanym przez farmerów herbicydem nieselektywnym jest Roundup zawierający substancję czynną glifosat.

Dyrektywa Azotanowa – inne spojrzenie
doradca nawozy.euW dniu 15 lutego 2018 roku ogłoszona została decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej (przegłosowana 20 grudnia 2017) przyznająca na kolejne 4 lata odstępstwo Irlandii zgodnie z dyrektywą Rady 91/676/EWG dotyczącą ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego.

Krzem łagodzi skutki suszy – tak wykazały badania
dr inż. U. Sienkiewicz-CholewaPisałam wcześniej, że krzem (Si) stymuluje procesy życiowe roślin, a jego pozytywny wpływ ujawnia się szczególnie u roślin rosnących w warunkach stresowych. Gleby w Europie ubożeją w krzem przyswajalny systematycznie wynoszony z plonem roślin

Coraz głośniej o nawożeniu krzemem
dr inż. U. Sienkiewicz-CholewaKrzem (Si) dotychczas stosowany był dość powszechnie w świecie w uprawach sadowniczych i warzywniczych. W ostatnich latach nawożenie krzemu zdobywa uznanie i zwolenników także w uprawie roślin rolniczych.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max