Content

Czaty

Historia Czatu

Historia czatu

 
17.12.2019godz. 19:00
 
dr inż. Agnieszka Krawczyk
22
udzielonych
odpowiedzi
 
Mariusz
Pani Agnieszko jakie zabiegy wykonać na rzepak jeśli te ma nie do konca wyksztalcona rozete (7 liści) i stosunkową szyjkę korzenia?
 
Panie Mariuszu jaki zabieg ma Pan na myśli? Czy fungicydowy?
 
19:02:25
 
Andrzej 44
Dzień dobry
 
Dobry wieczór Panie Andrzeju :)
 
19:03:22
 
Mariusz
Chodzi mi ogólnie o wszelkie działania mające na celu i mogące wzmocnić roślinę.
 
W chwili obecnej nie ma możliwości stosowania zabiegów na polu. Zabiegi z użyciem środków ochrony roślin stosuje się gdy trwa wegetacja roślin. w chwili obecnej niskie temperatury zahamowały wegetacje.
 
19:08:33
 
Zenobiusz
Proszę o poradę jaki nawóz podać na słabo rozwinięty rzepak który nie pogorszy jego mrozoodporności. Dziękuje
 
Niestety w chwili obecnej nie można zastosować żadnego nawozu który zawiera azot, ponieważ z jednej strony zabrania tego prawo. Ponadto nie należy stosować żadnych środków ochrony roślin, bio stymulatorów i innych gdy występują przymrozki. Zabiegi te należy wykonywać, gdy rośliny są w trakcie wegetacji.
 
19:17:50
 
Agata
Mam dobrze ujęte pszenżyto ozime obawiam się pleśni i chorób grzybowych czy mogę jeszcze czymś opryskać
 
Rzeczywiście zboża ozime są bardzo zaawansowane we wzroście i Pana obawy są w pełni uzasadnione. Niemniej jednak nie bardzo istnieje teraz możliwość rozwiązania tego problemu. Nie wiem również czy w chwili obecnej obserwuje Pan porażenie roślin przez choroby, jeśli tak to problem jest duży zwłaszcza jeżeli ciepła i wilgotna pogoda miałaby się utrzymać. Nie wiem również czy zaprawiał Pan ziarno siewne, jeśli tak to większość zapraw nasiennych (proszę sprawdzić etykietę instrukcję) chroni młode rośliny przed pleśnią śniegową i niektórymi chorobami grzybowymi.
 
19:20:41
 
Rozz45
Pani Agnieszko jaki według Pani jest czynnik decydujący o przezimowaniu?
 
Przede wszystkim to stopień zahartowania roślin, faza rozwojowa rośliny której weszła w okres zimowania, kondycja roślin przed zimą, a także odmiana.
 
19:28:46
 
Janusz
N pierwszą dawkę w rzepaku chcę zastosować saletrosan na drugą mocznik w jakim czasie po wysianiu pierwszej dawki zastosować mocznik proszę o poradę dziękuję
 
Druga dawka azotu można stosować w formie mocznika. Z uwagi na to że mocznik jest nawozem wolno działającym, termin jego zastosowania należy nieco przyspieszyć (jest to oczywiście uzależnione od warunków pogodowych) i zastosować w niedługim czasie po zastosowaniu pierwszej dawki.
 
19:31:27
 
KarolZator
Czy wapnowanie gleby przy obecnej pogodzi i porze roku pod uprawę borówki amerykańskiej ma sens? Czy lepiej odroczyć zabieg do wczesnej wiosny?
 
Wapnowanie gleby można przeprowadzić przy obecnej pogodzie, im wcześniej tym lepiej i nawóz wymieszać z glebą. Należy pamiętać, że borówka preferuje słabo kwaśny odczyn gleby.
 
19:35:00
 
Hubert
Witam w jakich dawkach kolejności i odstępie czasu zastosować saletre i rsm na rzepaki i zboża w średniej kondycji
 
Wszystko zależy od warunków pogodowych. Nawozy azotowe można stosować zgodnie z prawem od 1 marca. Saletra to nawóz szybko działający (50% formy azotanowej działającej szybko). RSM zawiera 25% formy azotanowej, 25% formy amonowej działającej wolniej i 50% formy amidowej. Ze względu na skład zarówno jeden jak i drugi nawóz można zastosować w pierwszej dawce, ponieważ oba nawozy zawierają szybko działającą formę azotanową. Na rośliny średniej kondycji (chodź nie wiadomo jak będzie wyglądała plantacja po zimie) należy stosować wyższe dawki azotu w granicach 80/90kg N/h.
 
19:38:38
 
Tadeusz
Jesienią pod oziminy zastosowałem obornik, zawsze go przyorywałem. Czy przyorywać czy też nie. Mam 5 klasę ziemi. Kiedy jest optymalny termin stosowania obormik?
 
Szanowny Panie, oczywiście obornik należy po wywiezieniu na pole, jak najszybciej przykryć lub wymieszać z glebą (nie później niż następnego dnia po zastosowaniu). Najlepszym terminem stosowania obornika jest okres po zbiorze roślin, przed siewem ozimin. Nawozy naturalne w tym obornik na polach w można stosować w okresie od 1 marca do 25 października (na większości obszaru kraju).
 
19:48:26
 
Patryk1989
Czy zapobiegawcze stosowanie fungicydów przy braku objawów grzybowych w tym okresie jest zasadne?
 
W grudniu nie należy stosować środków ochrony roślin. Natomiast w przypadku wczesnej wiosny jak najbardziej, ponieważ zanim widzimy objawy chorobowe na roślinie, choroba już się w niej rozwija (okres utajony choroby). Z tego względu zabieg T1 jest najważniejszym zabiegiem w ochronie plantacji.
 
19:49:33
 
Sebastian
Jaki według Pani powinien być pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy albo który jest uważany za najważniejszy!
 
Dla mnie najważniejszym zabiegiem fungicydowym jest zabieg T1.
 
19:52:00
 
Sebastian
A czy zapobiegawcze stosowanie T1 nie wywoła jakichś innych niepożądanych efektów?
 
Nie, jeśli preparat będzie w odpowiednich warunkach pogodowych, zgodnie z etykietą-instrukcją.
 
20:00:57
 
dylan
witam, czy prawdą jest, że dimetoat poza działaniem na insekty, działa podobnie do strobiluryn, tj. przedłuża efekt zieloności?
 
Niestety nie posiadam wiedzy w tym zakresie i nie umie odpowiedzieć na Pana pytanie.
 
20:01:18
 
dylan
w jakim stopniu miedz wspomaga zabieg fungicydowy
 
Miedź ma działanie fungistatyczne np. w uprawach sadowniczych wykonuje się zabiegi z użyciem preparatów na bazie miedzi. Niedobór miedzi zwłaszcza w zbożach powoduje zwiędnięty wygląd roślin, żółknięcie i skręcanie się liści, łamliwe łodygi (większa skłonność do
wylegania) słabe wykształcone ziarno. Z tego względu profilaktycznie warto uwzględniać miedź w nawożeniu.
 
20:02:51
 
Hubert
w jakiej fazie najlepiej zastosować rsm w kukurydzy przez dysze rozlewowe nie mam węży zaraz po siewie czy na 4 liść
 
RSM w przypadku braku węży do rozlewania proponuje zastosować po siewie kukurydzy bądź przed siewem z ok tygodniowym wyprzedzeniem. Stosowanie RSM za pomocą dysz w kukurydzy po wschodach może ją uszkodzić. W przypadku uszkodzenia kukurydzy w fazie 2-3 liści stożek wzrostu znajduje się w glebie, więc kukurydza wypuści kolejne liście jednak nie zaleca się stosowania takich praktyk.
 
19:55:33
 
KamilK
Jakich środków używać aby uprawa jabłek spełniała założenia uprawy ekologicznej?
 
Niestety nie znam zaleceń do uprawy ekologicznej jabłek.
 
20:12:39
 
dylan
Czy zaksan 33 różni się od zaksanu 32 tylko 1% azotu, nośniki, wypełniacze zostały bez zmian ?
 
Tak :)
 
20:09:00
 
Mariola
Jesienią pod oziminy zastosowałam obornik, zawsze go przyorywałem. Czy przyorywać czy też nie. Mam 5 klasę ziemi. Kiedy jest optymalny termin stosowania obormik?
 
Oczywiście obornik należy po wywiezieniu na pole, jak najszybciej przykryć lub wymieszać z glebą (nie później niż następnego dnia po zastosowaniu). Najlepszym terminem stosowania obornika jest okres po zbiorze roślin, przed siewem ozimin. Nawozy naturalne w tym obornik na polach w można stosować w okresie od 1 marca do 25 października (na większości obszaru kraju).
 
20:15:47
 
dylan
czy w warunkach wczesnej suszy wiosennej, saletra nie jest lepszym rozwiązaniem od saletrosanu w pierwszej dawce na rzepak?
 
W rzepaku obok azotu bardzo ważna jest siarka. Saletrosan jest nawozem zawierającym siarkę, dlatego rekomendujemy go pod rzepak w pierwszej dawce. Saletrę również można stosować z powodzeniem w rzepaku , nie mniej trzeba pamiętać o dostarczeniu roślinom siarki w innym nawozie.
 
20:18:12
 
dylan
dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam
 
Ja również dziękuje za rozmowę.
 
20:23:46
 
Patryk
Jaki nawóz wybrać na pszenżyto ozime saletrosan czy polfoske 21, i jaki na pszenicę ozimą.
 
wszystko zależy od kondycji roślin i fazy rozwojowej. Niemniej z uwagi na to że nawóz zawierający azot można stosować dopiero od 1 marca, na plantacjach wymagających szybkiej interwencji warto zarówno w pszenżycie, jak i pszenicy zastosować Saletrosanu 30. Niemniej jeśli zdecydowałaby się Pan na Polifoskę 21, czy Saletrosan 26 to proszę zwrócić uwagę na siarkę (w tych nawozach jest jej dość dużo i trzeba to zbilansować).
 
20:23:47
 
Nasz czat dobiegł końca. Dziękuję Państwu za zainteresowanie i uczestnictwo. Do usłyszenia w następnym czacie. Agnieszka Krawczyk

20:30:27
 
 

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Kukurydza
czwartek, 30 Wrzesień 2021
Ikonka Kukurydza
+4,4%
1144
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/newsy/5491/rice-5578139-1280_nmedium.jpg

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny
upload/art/1330/fot-m-haliniarz_nmedium.jpg

Jak zwiększyć szanse rzepaku na przezimowanie?

Rzepak ozimy należy do roślin bardzo wrażliwych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest on mniej zimotrwały niż pszenica i żyto, ale bardziej niż jęczmień ozimy.

Z kraju
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
0