Content

Czaty

Historia Czatu

Historia czatu

 
22.11.2016godz. 17:00
 
dr inż. Agnieszka Krawczyk
74
udzielonych
odpowiedzi
 
Witamy Państwa bardzo serdecznie. Nazywam się Agnieszką Krawczyk i dzisiaj będę odpowiadać na Państwa pytania. Tematem dzisiejszej rozmowy są nawozy i nawożenie roślin. Zapraszamy do zadawania pytań.

18:00:00
 
aDriani
Ze względu na problemy przedsiewnie nie dałem polifoski pod pszenicę i pszenżyto, czy na wiosnę można by ją zastosować.
 
Jeśli nie zastosował Pan jesiennego przedsiewnego nawożenia to na pewno warto pierwiastki te uzupełnić wiosną, szczególnie potas i magnez. Niemniej, aby móc ustalić ile i jakich składników żywieniowych potrzebują Pana uprawy, należy mieć wyniki aktualnej analizy gleby (minimum to odczyn i przyswajalne formy P, K, Mg). Jeśli Pan nie posiada takiej wiedzy, warto taką analizę wykonać.
 
18:01:15
 
456karolk
czy to prawda że mocznik najbardziej zakwasza blede?
 
Tak jest to jeden z nawozów, który wpływ na wzrost zakwaszenia gleby.
 
18:01:29
 
mateuszstachowiak
Witam chcialbym sie poradzić jakiego nawozu mam użyć pod kukurydze przedsiewnie jak i pogłuwnie który wybrać mocznik czy zaksan
 
Jeśli pyta Pan tylko i wyłącznie o azot, pod kukurydzę dobrym nawozem jest mocznik.
 
18:02:23
 
ice
Czy można stosować o tej porze azot na slomę z kukrydzy?
 
Można jeszcze o tej porze zastosować azot na słomę w ilości 40-50 kg czystego azotu najlepiej w formie mocznika (Pulrea, Mocznik pl). lub RSM.
 
18:02:28
 
Andrzej G.
Czy zaleca Pani zimowe wapnowanie i jaka okrywa snieżna jest prawnie dopuszczona
 
Z tego co się orientuję, jeśli śnieg zalega na polach nie należy stosować nawozów, chodź nie jestem pewna czy dotyczy to również stosowania wapna.
 
18:03:18
 
Damian
witam, mam następujące pytanie w jakiej temp. można rozpocząć pogłówne nawożenie ozimin nawozem RSM aby uzyskać najlepsze efekty nawożenia??
 
Generalnie nawozy azotowe można zacząć stosować gdy są pierwsze zwiastuny wiosny. Np. na opolszczyźnie rolnicy z powodzeniem stosują nawożenie w taki sposób.
 
18:02:46
 
janek37
Czy mogę użyć na i drugą dawkę w rzepaku i pszenicy nawozu PULREA ? Lub na 1
 
Można zastosować lecz musi być on zastosowany stosunkowo szybko, generalnie wcześniej niż np. Saletra czy Saletrzaki w pierwszej dawce. Chodzi o to, ze aby rośliny mogły pobrać azot musi forma amidowa przejść do amonowej (częściowo pobieranej przez roślinę) i następnie do formy saletrzanej. Trzeba się także liczyć przy stratach azotu, przy suchej wiośnie.
 
18:04:01
 
Bogumiła
Dzień dobry, Bardzo proszę o wyjaśnienie tematu bilansu azotu na polu. Wg przepisów gospodarstwo winno mieć sporządzony bilans azotu na polu. W wyniku suszy przekroczono 30 kg . susza usprawiedliwia?
 
Niestety nie znam dokładnie przepisu, jednak wydaje mi się że warunki suszy nie usprawiedliwiają.
 
18:04:08
 
ursus11743@wp.pl
czy na mokre rośliny można stosować odżywki ?
 
Generalnie pestycydy powinno stosować się na rośliny suche.
 
18:04:40
 
Rafaur
Zastanawiam się czy późno siać pszenicę ozimą, czy spróbować przewódek?
 
Jedno i drugie rozwiązanie godne jest uwagi. Z moich doświadczeń siew pszenicy ozimej w terminie opóźnionym dawał dobre rezultaty. Podobnie jak siew przewódek. Przy czym na opolszczyźnie, a nie wiem skąd Pan jest bardziej sprawdzają się późne siewy pszenicy ozimej.
 
18:04:54
 
Mati
Co sądzi Pani o preparatach zawierających różne mikroorganizmy (bakterie, grzyby), ktore w rezultacie maja spowodowac zwiekszenie przyswajalnosci skladnikow pokarmowych, poprawienie struktury itd
 
Jest to bardzo dobre pytanie na które nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. Z badań jakie przeprowadzaliśmy można wywnioskować, że preparaty tego typu (nie chciałbym się wypowiadać o konkretnych nazwach handlowych), są bardzo różne. Natomiast jeśli gleba ma uregulowany odczyn i jest zasobna w składniki pokarmowe i jeśli prowadzimy ją zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej to ja nie widziałam większych różnic pomiędzy gospodarowaniem tradycyjnym , a wprowadzaniem preparatów tego typu.
 
18:04:59
 
456karolk
co najlepiej zastosowac wczesna wiosną na rzepak saletrosan 26 czy saletre 34N
 
Generalnie z uwagi na zawartość siarki w nawozie, lepszy pod rzepak będzie Saletrosan 26.
 
18:06:14
 
mateuszstachowiak
mam gleby piaszczyste V IV klasa jakie nawozy dać pod kukurydze a jakie pod ziemnaki
 
Aby móc dobrać nawozy, należy znać odczyn gleby i przynajmniej minimum zasobność gleby w przyswajalny fosfor, potas i magnez.
 
18:06:20
 
Bogumiła
Czy do bilansu azotu na polu należy brać pod uwagę ubiegłoroczny obornik czy telko tegoroczne nawożenie?
 
W drugim i trzecim roku wykorzystanie azotu z obornika jest już bardzo małe i tych ilości raczej nie uwzględniamy w planowanej dawce azotu pod kolejno uprawiane rośliny. Dodać jedynie należy, że 30-40% azotu obornika jest związane w glebie w sposób bardziej trwały w próchnicy.
 
18:06:26
 
Andrzej G.
Z czego wynika niska efektywność wapnowania gleb ciężkich
 
Gleby ciężkie mają większy kompleks sorbcyjny i więcej znajduje się w nich koloidów glebowych. I z tego to wynika.
 
18:06:28
 
ice
Czy można stosować polifoske na wiosne pod zboza ozime pogłównie
 
Można stosować Polifoskę ponieważ nawóz ten charakteryzuje się wysoką rozpuszczalnością jednak dawka nawozu nie powinna być wyższa niż 50 % ogólnej zalecanej dawki i pod warunkiem, że gleba jest co najmniej średnio zasobna w podstawowe składniki pokarmowe. Zbyt duże dawki nawozów wieloskładnikowych stosowane wiosną pogłównie w przypadku niskiej zasobności gleby mogą doprowadzić do tzw. chemotropizmu, powierzchniowego korzenienia się roślin, co warunkach późniejszej suszy może spowodować znaczne spadki plonów.
 
18:06:55
 
Piotr
co proponuje Pani na pierwsza dawke w zbożu i rzepaku ?
 
Uogólniając w zbożach ze względu na zawartość siarki proponuje Saletrosan 30 lub Salmag z siarką, natomiast w rzepaku Saletrosan 26.
 
18:06:55
 
muniek84
Czy nawozy dolistne są dobrym rozwiązaniem?
 
Stosowanie nawozów do listnych stanowi dobre rozwiązanie, ale jest to rozwiązanie doraźne, np. gdy rośliny mają niewystarczająco rozwinięty system korzeniowy lub w warunkach przesuszenia gleby. W tych wypadkach absorpcja składników pokarmowych może być w znacznym stopniu utrudniona lub zahamowana (brak deszczu - nawozy doglebowe nie są w stanie przemieścić się w strefę korzeni roślin). Podsumowując warto dodać iż nawożenie dolistnie nigdy nie zastąpi nawożenia NPK i jest to tylko doraźne rozwiązanie które może wspomóc nawożenie podstawowe.
 
18:09:35
 
rani10
witam słyszałem że saletra zakwasza glębe
 
Generalnie wszystkie nawozy azotowe zakwaszają glebę.
 
18:11:03
 
ursus11743@wp.pl
czy gnojowicę można rozlewać na wiosnę na pszenicę ozimą ? czy coś się stanie ?
 
Tak. Istnieje możliwość nawożenia gnojowicą roślin pogłównie w okresie wegetacji. Należy jednak wykonać to przy pomocy beczkowozu wyposażonego w węże rozlewowe.
 
18:12:13
 
Piotr
jaki nawozy zastosowac na pierwsza dawke w rzepaku i pszenicy ?
 
Oczywiście uogólniając można w rzepaku zastosować Saletrosan 26 ze względu na dużą zawartość przyswajalne dla roślin siarki. Natomiast w pszenicy może być to Saletrosan 30, Salmag z siarką czy też Saletra amonowa.
 
18:11:50
 
rani10
mam pytanie czy mogę na wiosnę zastosować polifoskę 21 z mocznikiem w jednym siewie
 
Generalnie tak, ze względu na higroskopijność nawozy, należy wymieszać na krótko przed rozsiewem.
 
18:12:29
 
janek37
Jeśli daje siarczan magnezu w każdym oprysku po 25-50 kg/ha (5 lub 6 razy w trakcie wegetacji) czy będę musiał podawać siarkę np. w kizerycie ? Uprawiam żyto i rzepak.
 
Siedmiowodny siarczan magnezu w zabiegu dolistny stosuje się jako 5% roztwór, czyli 5kg na 100L wody, zakładając ze opryskiwacz ma 300L dostarczymy wówczas 15kg nawozu na hektar. Jeśli mowa o życie czy innych zbożach należy najpierw sprawdzić poziom zasobności siarki w glebie. Jeżeli jest wysoka to można zastosować minimalną dawkę siarki. Jeśli chodzi o rzepak to jest to zbyt mała ilość siarki dla rzepaku, gdyż zapotrzebowani tej rośliny jest w granicach od 8-12kg siarki S.
 
18:14:33
 
mateuszstachowiak
czy zaoranie słomy moze zastąpić nawożenie potasem
 
Nie :)
 
18:15:23
 
muniek84
Czy RSM można stosować wiosną na żyto zamiast np: salmagu.
 
RSM jest to nawóz płynny azotowy i może zastąpić nawóz granulowany azotowy na wiosnę np: saletre, po żniwach na ściernisko na rozkład słomy jest idealnym rozwiązaniem, dodatkowo 3 formy azotu doskonale dostosowują się do warunków atmosferycznych w danym momencie i poprawiają efektywność wykorzystywania azotu. Aplikacja za pomocą opryskiwacza zapewnia doskonałe pokrycie nawożonych pól którego nie jesteśmy wstanie osiągnąć przy nawozach granulowanych, a co za tym idzie zwiększamy potencjał plonotwórczy na tzw. skrajnych przejazdach na polu.
 
18:06:09
 
Adrian z Zamojszczyzny
Dobry wieczór. Planuję na I dawkę azotu w pszenicy ozimej dać RSM +S (200L/ha), dodatkowo chciałbym zasilić siarczanem magnezu 50kg/ha (granulowanym). Czy mogę oba nawozy wymieszać w opryskiwaczu?
 
Według IUNG do RSM można dodawać siarczan magnezu, ale siedmiowodny, czyli ten, który używamy do zabiegów dolistnych.
 
18:34:26
 
Waldemar
czy wapnowanie po łubinie uwstecznia świeżouruchomiony przez łubin fosfor?
 
Generalnie gleby kwaśne i świeżo zwapnowane mogą wpływać na dostępność fosforu.
 
18:17:55
 
Mati
Czy posiadaja panstwo tabele mieszalnosci ŚÓR z Rsmem i gdzie takie dane mozna znalezc?
 
W tej sprawie prosimy o kontakt z producentem RSMu Grupa Azoty Puławy lub Kędzierzyn.
 
18:17:01
 
budzyn11
Co sądzi pani o stosowaniu mikrogranulatu do nawożenia startowego w uprawie kukurydzy?
 
Jest to dobre rozwiązanie, które ma na celu optymalizację wzrostu i rozwoju roślin we wczesnych fazach.
 
18:19:26
 
Bogumiła
Kiedyś mówiono o stosowaniu obornika co 4 lata, teraz mowa jest o ograniczeniu 170 kg N (OSN) czy z tego można wysnuć wniosek że co roku może być obornik?np pod kukurydzę?
 
Jeśli Pani dysponuje taką ilością obornika to nie znam przeciwwskazań. Natomiast, należy liczyć się z tym, ze uprawa kukurydzy w monokulturze skutkuje nagromadzeniem patogenów chorobotwórczych, omacnicy prosowianki, zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej, a także kompensację chwastów.
 
18:21:04
 
rani10
czy opłaci się badać glębę na makro-mikroelementy
 
Zdecydowanie tak polecam :)
Tylko w takich warunkach możemy mówić o racjonalnym zrównoważonym nawożeniu roślin.
 
18:22:49
 
dawid2805
Planując nawożenie pogłówne wapnem granulowanym (kreda) lepiej jest je zastosować teraz późną jesienią czy może wczesną wiosną?
 
Z uwagi na to, że wapno musi przemieścić się w głąb profilu glebowego lepszym rozwiązaniem jest jesień, gdyż możemy wykorzystać jesienno-zimowe opady. natomiast wiosną tych opadów może być mało.
 
18:20:17
 
mludwik86
jak bardzo ograniczyć nawożenie fosforem i potasem przy bardzo wysokiej zawartości tych składników?
 
Generalnie może Pan zrezygnować z nawożenie tymi pierwiastkami chodź badania wskazują, że przy nawożeniu fosforem nawet w warunkach wysokiej zasobności gleby w ten pierwiastek warto zastosować dawkę startową w ilości 20kg P2O5/ha. Należy kontrolować zasobność gleby w kolejnych latach, aby nie dopuścić do zubożenia gleby.
 
18:46:03
 
Damian
jakie wapno najlepiej zastosowac granulowane czy też tzw dolomit i w jakim terminie uzyskam najlepsze efekty?
 
Wszystko zależy od tego na jakiej glebie Pan gospodaruje, lekkiej czy ciężkiej oraz jaki jest odczyn gleby . Generalnie najlepsze wapnowanie to wapnowanie zachowawcze, czyli podtrzymanie odczynu gleby.
 
18:28:22
 
ursus11743@wp.pl
pole zaorane na zimę powinno zostać w ostrej skibie czy równe ?
 
Ostrej skibie aby zapewnić wnikanie wody w głąb profilu. Natomiast wiosną pierwszym zabiegiem powinno być wyrównanie pola w celu ograniczenia parowania wody z powierzchni pola.
 
18:44:06
 
Piotr
czy zbyt duza ilosc siarki w pierwszej dawce moze zaszkodzic zbozu ?
 
Zboża są jednymi z roślin o najmniejszych wymaganiach jeśli chodzi o nawożenie siarką przy czym ilość siarki jaką powinno się dostarczyć w nawozie można wyliczyć ze stosunku N:S. N:S ma być jak 10:1, czyli na 100kg azotu powinno dostarczyć się 10 kg siarki. Zbyt wysokie dawki siarki przekraczające 50/60 kg S/ha szkodzą rośliną nawet tym najbardziej siarkolubnym jak np. rzepak.
 
18:29:16
 
mludwik86
jaka może być maksymalna, bezpieczna dawka gnojowicy przedsiewnie pod rzepak?
 
Jesienią zapotrzebowanie na azot może zostać pokryte nawożeniem gnojowicą do maksymalnie 60kg na hektar. Zbyt wysokie dawki gnojowicy prowadzą do bujnego rozwoju roślin, niebezpieczeństwa wcześniejszego wzrostu łodygi i złego przezimowania. Dawki gnojowicy średnio wynoszą do 15m3/ha gnojowicy bydlęcej oraz do 10m3/ha gnojowicy świńskiej. Ilości te odpowiadają ok. 40kg N/ha podanego w szybko przyswajalnej formie. Jeśli stanowisko pod rzepak jest zasobne w azot (ponieważ nawożenie mineralne dla przedplonu było wysokie i na słomę zastosował Pan azot, wówczas dawkę gnojowicy należy zmniejszyć).
 
18:52:39
 
Rafaur
Elbląskie - zima potrafi przetrzebić i ozime, zatem siew przewódki raczej styczeń, luty? I prowadzenie jak jarej(np. NPK+siarczan przedsiewnie, a saletra od wiosny)?
 
Województwo Elbląskie zdecydowanie różni się od woj. opolskiego. Z tego względu myślę że dobrym rozwiązaniem będzie tak jak Pan proponuje siew pszenicy jarej; przewódki. Przedsiewnie zastosować można np. nawóz wieloskładnikowy, dawki i dobór nawozu zależą od poziomu zasobności gleby. Wiosną można zastosować Saletrę bądź Saletrosan 30.
 
18:30:32
 
rani10
czy na pierwszą dawkę na pszenice dać saletrzak czy saletre 34
 
Zarówno jeden jak i drugi nawóz zawiera w swoim składzie w równych częściach azot amonowy i azot saletrzany. Przy czym Saletrzak zawiera również 3,5% wapna oraz 4% magnezu. Z tego względu nawóz ten najlepiej stosować na wilgotną glebę lub przed spodziewanym deszczem.
 
18:30:58
 
ice
Jaki nawóz azotowy jest najlepszy na pierwszą dawkę w zbożu
 
Najlepszym rozwiązaniem jest nawóz azotowy z dodatkiem siarki tj. Saletrosan 30 lub Salmag z siarką. Siarka pobierana jest przez cały okres wegetacji i wpływa na bardziej efektywne wykorzystanie azotu. O ilości azotu będzie decydował stopień rozkrzewienia i termin aplikacji nawozu.
 
18:15:46
 
rani10
ile RSM można w jednej dawce zastosować na wiosnę pod pszenicę i pszenżyto
 
Należy odnieść to do kondycji roślin i ilości nawozu oraz ilości składnika pokarmowego jaką chce Pan dostarczyć roślinom, czyli np. w 1-dawce standardowo stosuje się od 40-70kg azotu na hektar i azot ten może być zastosowany w RSM w całości.
 
18:37:06
 
Rafaur
Jak stosować inhibitory ureazy proponowane min. przez DOW, czy Agrii i jaki jest faktyczny efekt ich działania?
 
Niestety nie znam tych inhibitorów ureazy, więc nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie :(
 
18:39:21
 
Rafaur
Jakie i jak podawać wapno w uprawie pasowej? Razem z NPK chyba się nie powinno?
 
Generalnie nie należy łączyć nawożenia mineralnego z wapnowaniem. to dotyczy każdej uprawy. Między tymi zabiegami powinna być przerwa wynosząca minimum 4 tygodnie. Rodzaj wapna i dawkę należy dostosować do wyników analizy gleby.
 
18:47:50
 
Marek.
jak podchodzić do nawożenia przedsiewnego PK ozimin (zboża oraz rzepak) na glebach lekkich i bardzo lekkich, czy stosować jesienią całą dawkę fosforu z kolei dawkę K2O dzieloną na wiosnę?
 
Jest to dobra praktyka. Dawkę fosforu powinno się w całości wysiać przedsiewnie jesienią i wymieszać z glebą. Natomiast potas można podzielić na dwie dawki i np. połowę wysiać przedsiewnie, natomiast pozostałą część bardzo wczesną wiosną najlepiej jeszcze przed wysianiem 1-dawki azotu.
 
18:49:05
 
Miłosz
na pierwszą dawkę w zbożach ozimych RSM czy saletra
 
Jeden i drugi nawóz jest dobrym rozwiązaniem.
 
18:49:30
 
aDriani
Czy temperatura ujemna ma wpływ na działania nawozów azotowych w szczególności mocznik( 46 % N), saletra amonowa (34 % N) ?
 
Temperatura ujemna ma wpływ przede wszystkim na rośliny. W takich warunkach rośliny nie pobierają składników pokarmowych.
 
19:09:40
 
Rafaur
Przy podawaniu nawozów wgłąb (u. pasowa), na jakie głębokości powinno się podawać nawozy w zbożach i rzepaku?
 
Rzepak to jest 20 i 25 cm w głąb, natomiast zboże 10 i 15 cm.
 
18:52:08
 
Marek.
w jakich warunkach można przeprowadzić ostatnie nawożenie dolistne zbóż i rzepaku, ile dni z czynną wegetacją jest potrzebne dla prawidłowego przyswojenia i wbudowania składników w roślinach?
 
Wszystko zależy od warunków pogodowych. Nie mniej w warunkach chłodów i prognozowanych przymrozków nie powinno się wykonywać żadnych zabiegów na polach.
 
18:54:41
 
mludwik86
Dlaczego mocznik nie jest zalecany na pierwszą wiosenną dawkę w rzepaku oz?
 
Dobór nawozu zależy od kondycji roślin. Mocznik jest nawozem wolno działającym, forma amidowa azotu zawarta w moczniku musi przejść do formy amonowej, która jest częściowo pobierana przez korzenie i następnie do formy azotanowej, którą pobierają rośliny. Z uwagi na to że rzepak wiosną raczej wymaga szybkiej interwencji z tego względu mocznik musiałby być zastosowany bardzo wcześnie. to z kolei mogłoby prowadzić do start azotu z mocznika.
 
18:55:01
 
mludwik86
jeśli w nawozie wieloskł występuje siarka i wapń, to czy jest to forma związku gipsowego i czy ma to wpływ na jego przyswajalność?
 
Wszystko zależy od rodzaju nawozu. Na rynku są różne nawozy i należy czytać co jest napisane na opakowaniu. Jeśli siarka czy też wapń są rozpuszczalne w wodzie, a siarka jest w postaci SO3 to wówczas jest ona dostępna dla roślin. Natomiast jeśli jest inny zapis, bądź go nie ma w cale to wówczas warto poszukać charakterystyki nawozu i tam doczytać.
 
18:57:58
 
ursus11743@wp.pl
Pod kukurydzę warto głęboszować pole ?
 
Głęboszowanie pola to dobre rozwiązanie na wielu polach, które może prowadzić do zniszczenia podeszwy płużnej , która ogranicza roślinę we wzroście i rozwoju.
 
19:20:35
 
mludwik86
Czy zawartość azotu w glebie, wynikająca z analiz gleby, można w calości ująć podczas ustalania nawożenia azotowego?
 
Rozumiem, że ma Pan na myśli badanie azotu mineralnego na przedwiośniu. Jak najbardziej. Bilans ten można uwzględnić w ustalaniu całkowitej dawki azotu.
 
19:01:50
 
Adrian z Zamojszczyzny
Witam, mam gleby o pH 7,2-7,5. Które nawozy azotowe należy stosować aby obniżyć pH do ok. obojętnego? Który nawóz azotowy najbardziej zakwasza glebę?
 
Nawozom najbardziej zakwaszającym glebę jest Siarczan amonu. Ponadto generalnie nawozy azotowe zakwaszają glebę. Nie mniej ważne jest z jakiego powodu pana odczyn gleby jest aż tak wysoki?
 
19:02:20
 
Luqasz
Witam, posiadam gleby głównie klasy V. Np. jak zaplanowałem dawkę 150kg saletrosanu na strzelanie w źdźbło w pszenżycie ozimym, i jak ją podzielę na 2 razy to czy to ma sens?
 
Trudno dzisiaj jeśli nie wiemy jaki będzie przebieg warunków pogodowych i kondycja roślin wiosną planować nawożenie azotem. generalnie dawka azotu powinna być podzielona na 2 bądź 3 dawki. Tak aby roślina miała bez przerwy dostęp do składnika pokarmowego. Ilość i termin stosowania azotu jest ściśle związany z przebiegiem warunków pogodowych i kondycja roślin.
 
19:03:47
 
Marek.
z jaką intensywnością prowadzić uprawę pszenicy ozimej i rzepaku ozimego na glebach lekkich z przewagą klasy IVB (max. dawka N oraz możliwy max. zakładany plon)?
 
Na glebach klasy IVb generalnie nie powinno uprawiać się tak wymagających roślin jak pszenica ozima i rzepak ozimy, ponieważ ich plony będą bardzo uzależnione od przebiegu warunków pogodowych i mogą być niestabilne i bardzo zmienne w latach. Zakładając uprawę na takich stanowiskach warto przed wszystkim zwrócić uwagę na dobór odmiany oraz zadbać o zbilansowane nawożenie zwłaszcza fosforem i potasem oraz magnezem. Trudno w takich warunkach mówić o maksymalnych dawkach ich plonach, ponieważ jest to niestabilne w latach. Może warto wybrać mniej wymagające gatunki? Niezwykle ważny jest również odczyn gleby, gdyż od tego będzie zależeć powodzenie w uprawie.
 
19:02:38
 
Bogumiła
Wracając do bilansu azotu. Czy azot wprowadzony w oborniku liczy się cały czy równoważnik?
 
Równoważnik nawozowy dla azotu obornika wynosi 30 lub 0,3. Oznacza to, że 100kg azotu N w oborniku odpowiada 30kg azotu działającego. Z dawką np. 30 ton obornika o zawartości 0,5% N wnosimy do gleby 150kg azoty całkowitego, a 45kg azotu działającego (150kg*0,3=45kg) i o taką ilość możemy zmniejszyć planowaną dawkę azotu pod uprawiana roślinę w nawozach mineralnych w roku stosowania obornika.
 
19:06:30
 
mludwik86
czy kreda nawozowa w postaci granuli daje efekty przy stosowaniu pogłównym?
 
Najlepsze wykorzystanie nawozów wapniowych jest gdy są one wymieszane z glebą.
 
19:08:04
 
rani10
czy tzw .cudowne środki jak użyżniacze glebowe stymulatory i stabilizatory wykazują pozytywne działanie na glębę i rośliny na niej posiane
 
Na rynku jest wiele jak Pan to nazywa cudownych środków o różnym działaniu. Nie chciałbym wypowiadać się na ich temat jednoznacznie, gdyż tylko niektóre z nich znam. W warunkach uregulowanego odczyny i minimum górnej granicy średniej zasobności gleby w przyswajalne dla roślin składniki pokarmowe oraz odpowiedniego uwilgotnienia gleby jest to często wystarczające, aby uzyskać dobry plon o odpowiedniej jakości.
 
19:10:38
 
Rafaur
Czy siarczan amonu bardziej zakwasza od innych z siarką?
 
Siarczan amonu zawiera 24% siarki (S) rozpuszczalnej w wodzie w formie siarczanu co stanowi 60% w przeliczeniu na trójtlenek siarki . Dlatego nawóz ten zakwasza. Efekt zakwaszający innych nawozów uzależniony jest od zawartości siarki w nawozie i innych pierwiastków.
 
19:11:49
 
marmonn
Chcę zastosować wapno granulowane na użytki zielone. Kiedy najlepiej wykonać ten zabieg późno jesienią czy wczesną wiosną?
 
Zdecydowanie korzystniejszym terminem jest późna jesień. Na użytki zielone stosujemy węglan wapnia, nie wiem co Pan rozumie pod nazwa wapno granulowane, dlatego zwracam na to uwagę.
 
19:41:31
 
Marek.
ub. sezon wegetacyjny pokazał że wegetacja może ruszyć już nawet w I dekadzie lutego i tak się stało (śląsk), zatem jaką strategię nawożenia N przyjąć w kontekście ewentualnego przemieszczania N?
 
Patrząc na ubiegły sezon to rzeczywiście tak było. Generalnie zastosowanie w pierwszej dawce dużej ilości azotu i następnie przyspieszenie drugiej dawki azotu dało dobre rezultaty. Roślina mógłby wykorzystać zapasy wody w glebie a zastosowany nawóz mógł się rozpuścić i przemieścić do strefy korzeniowej skąd roślina mogła go pobrać. Nie mniej nie wiemy jak będzie wyglądać przebieg pogody zimą i kondycja wiosną, a także jakie będą prognozy.
 
19:14:24
 
Bogumiła
Czy zna Pani jakiś program do liczenia bilansu azotu na powierzchni oprócz MacroBil IUNG-u ?
 
Z tego co wiem to programy o których Pani wspomina są tymi na których bazują rolnicy.
 
19:17:00
 
przyszlyagronom
Czy lepiej zastosować pod rzepak jak również pod zboża superfosfat prosty czy lubofos pod rzepak, a może inny nawóz? Chodzi głownie o fosfor
 
Mając na myśli nawożenie fosforem wybierając nawóz, należy zwrócić uwagę na rozpuszczalność nawozu bo z fosforu rozpuszczalnego obojętnym cytrynianie amonu i wodzie skorzystają rośliny. Zawartość tej frakcji fosforu powinna być brana pod uwagę przy ustaleniu dawki oraz obliczaniu cen czystego składnika.
 
19:17:05
 
przyszlyagronom
Czy można pogłównie lać gnojowice świńską na wiosnę np na rzepak lub pszenice i jaką zawiera formę azotu?
 
Nawożenie pogłówne gnojowicą w okresie wegetacji można przeprowadzić wykorzystując beczkowozy wyposażone w węże rozlewowe.
 
19:21:57
 
muniek84
czy proces wmywania skladnkików pokarmowych , powoduję ich kumulacje w głebszych warstwach gleby, i czy jesteśmy wstanie wykozystac te pokłady, czy jest jakies opracowanie na ten temat ?
 
Trudno w krótkiej wypowiedzi odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno część składników jest stracona bezpowrotnie, natomiast część można wykorzystać. W tej chwili nie potrafię Panu podać opracowania, nie mniej jednak jeśli Pan szuka opracowań naukowych to może Pan skorzystać z wyszukiwarki Google SCHOLAR.
 
19:24:15
 
wojtek543210
Czy odżywki na kukurydzę można łączyć z mocznikiem w opryskiwaczu
 
Generalnie tak, nie mniej nie należy bardzo rozbudowywać wielu składników. Należy także przestrzegać terminów oprysków w tym stężeń mocznika w cieczy użytkowej.
 
19:33:02
 
Tomek80
Planuję wiosną posiać kukurydzę, czy warto jeszcze zastosować nawóz NPK czy sam PK
 
Jesienią na pewno warto zastosować fosfor i potas. Natomiast azot należy stosować na krótko przed siewem rośliny uprawnej.
 
19:47:51
 
aDriani
Czy mogę zrobić sam rsm 28 z saletry amonowej samej ,jeżeli tak to jaki skład?
 
RSM- roztwór saletrzano-mocznikowy jest mieszaniną fizyczną w skład, której wchodzą wodne roztwory mocznika i saletry amonowej w stosunku 1:1. Nie zalecałabym jednak ?produkcji? RSMu
 
19:57:39
 
Mati
Jaki % siarki z saletrosanu mozna przyjac za dostepny dla roslin wiosna
 
W tym momencie nie jestem w stanie Panu odpowiedzieć precyzyjnie na pytanie przy czym siarka zawarta w Saletrosanie jest w postaci trójtlenek siarki rozpuszczanej w wodzie co oznacza ze jest ona łatwo dostępna dla roślin.
 
18:15:40
 
Bogumiła
Komunalne osady ściekowe (wapnowane) pod nadzorem inspektoratu ochr.środowiska - jaki termin zastosowania lepszy - wiosna czy jesień.
 
Niestety nie znam właściwości komunalnych osadów ściekowych. nigdy ich nie stosowała i nie prowadziłam doświadczeń w tym zakresie. Wobce powyższego nie potrafię odpowiedzieć na pytanie.
 
18:18:54
 
muniek84
Uprawa pszenicy po burakach, czy nie za późno?
 
Należy pamiętać, ze opóźnienie terminu siewu decyduje o tym, że wschody roślin następują w warunkach niższej temperatury, co prowadzi do ich spowolnienia oraz wolniejszego pojawienia się kolejnych liści. Rośliny z siewów późnych często jesienią nie osiągają fazy krzewienia i w efekcie okres wschody ? krzewienie wydłuża się do wiosny. Wówczas dochodzi do gwałtownego przyspieszenia rozwoju, polegającego na szybkim przejściu roślin w fazę strzelania w źdźbło-kłoszenie. Z pewnością możemy liczyć na większy plon niż przy uprawach jarych jednak trzeba pamiętać o samym dodrzewianiu np. Pulanem wczesna wiosna.
 
18:04:17
 
Waldemar
czy wapnowanie po straczkowych uwalnia azot z bakteri brodawkowych do amoniku?
 
Rośliny strączkowe powinno się uprawiać w warunkach uregulowanego odczynu. Na przemianę azotu w glebie wpływa bardzo wiele czynników i jeśli zwapnuje Pan glebowe po uprawie roślin strączkowych to na pewno nie pozostanie to bez wpływu na mikroorganizmy glebowe.
 
18:56:19
 
Damian
południe wielkopolski- w jakim terminie najlepiej siać lucernę aby uniknąć ew. wymarznięcia bądź wysuszenia, oraz czy lepiej sprawdza się siew czysty czy w osłonie innej rośliny i jakiej?
 
Uprawa lucerny w czystym siewie obarczona jest dużym ryzykiem z tego względu, że wymaga przede wszystkim gleb o uregulowanym odczynie. Jej mrozoodporność jest dość niska i wrażliwa jest na nieodpowiedni poziom wody gruntowej i niską kulturę gleby. Ze względów ekonomicznych preferowany jest siew w roślinę ochronną na przykład jęczmień jary lub inne zboże uprawiane na zielonkę lub rośliny motylkowate grubonasienne uprawiane na zielonkę (wyka jara, groch). Wsiewkę lucerny w zboże należy wykonać wówczas gdy temperatura gleby wynosi 8-10 stopni Celsjusza. Ważne a żeby gleba miała dobrą wilgotność. Tak więc lucerny ze względu na jej wymagania na słabszych stanowiskach może wiązać się ze słabym ukorzenieniem, szczególnie gdy w roku siewu wystąpią długotrwałe susze.
 
18:59:02
 
przyszlyagronom
Magnez zawarty w wapnie o oznaczeniu 30 MgCO3 jest dostępny bezpośrednio dla roślin czy musi ulec przemianom?
 
Na regulacje odczynu i dostępności dla roślin magnezu ma ogromny wpływ forma nawozu, kategoria agronomiczna gleby i wysokość dawki nawozu. Podstawowym surowcem do produkcji nawozów wapniowych są skały węglanowo-wapniowa (CaCO3) oraz wapniowo-magnezowe (dolomity CaCO3 + MgCO3). Właściwości odkwaszają i szybkość reakcji zależą od procentowej zawartości CaO lub CaO + MgO oraz od stopnia ich rozdrobnienia. Im skały są drobniej zmielone tym działanie ich jest szybsze. Wracając do Pana pytania oczywiście węglan magnezu musi ulec przemianom w glebie. A nasz szybkość tych przemian wpływają czynniki które pokrótce wymieniłam wyżej.
 
19:39:25
 
Nasz czat dobiegł końca. Dziękuję Państwu za zainteresowanie i uczestnictwo. Do usłyszenia w następnym czacie. Agnieszka Krawczyk

21:17:03
 
 

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Owies
czwartek, 23 Styczeń 2020
Ikonka Owies/images/notowania/box/spadek.png
-1,3%
692
na targowiskach
upload/newsy/4193/corn-4458568-1280_nmedium.jpg

Spadek cen owsa konsumpcyjnego o 2,5%

W dniach od 15 do 29 grudnia 2019 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień konsumpcyjny, a obniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica, ale tańsza kukurydza.

MRiRW
upload/art/1099/brodowska-marzena-news-foto-08-12-2019r_nmedium.jpg

Chelaty w nawożeniu roślin

Chelaty są to związki kompleksowe, w których cząsteczka organiczna łączy się z kationem metalu.

Nawożenie
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.