Content

Czaty

Historia Czatu

Historia czatu

 
14.12.2016godz. 18:00
 
dr inż. Monika Tabak
61
udzielonych
odpowiedzi
 
Witamy Państwa bardzo serdecznie. Nazywam się Monika Tabak i dzisiaj będę odpowiadać na Państwa pytania. Tematem dzisiejszej rozmowy są właściwości gleb. Zapraszamy do zadawania pytań.

19:00:06
 
Mooner
Dlaczego nie można mieszać nawozów fosforowych (superfosfatów) z wapniowymi?
 
Ponieważ powstają fosforany wapnia, które są nierozpuszczalne w wodzie, a więc niedostępne dla roślin.
 
19:01:05
 
Karol Radziszewski
W jaki sposób pogodzić nawożenie obornikiem z wapnowaniem? Zdaję sobie sprawę, że wiąże się to ze stratami. Chodzi mi o och minimalizację.
 
Nie można łączyć nawożenia obornikiem z wapnowaniem, ponieważ wiąże się to z utratą składników pokarmowych (azotu). Zabiegi należy rozdzielić w czasie. Pierwszeństwo powinien mieć ten zabieg, który przyczyni się do poprawy właściwości gleby.
 
19:03:28
 
Grzegorz
Dobry wieczór! Moje czy mogę dokonać wapnowania pszenicy pogłównej w okresie wczesnowiosennym?
 
Pogłówne stosowanie wapna jest trudne, ponieważ nawóz powinien być wymieszany z glebą. Decyzją o ewentualnym wykonaniu wapnowania należy jednak uzależnić od właściwości gleby (kategorii agronomicznej, zakwaszenia).
 
19:02:41
 
tom80
Jak obliczyć dawkę wapna?
 
Aby ustalić dawkę wapna, trzeba znać przynajmniej wartość pH gleby i jej kategorię agronomiczną. Wykorzystując te dane i tabele opracowane przez IUNG, można ustalić dawkę wapna. Inne metody wymagają wykonania dodatkowych oznaczeń w laboratorium, aby dokładniej scharakteryzować właściwości (zakwaszenie) gleby.
 
19:10:07
 
wojtek543210
Czy głęboszowanie wiosną nie wysuszy za bardzo gleby?
 
Głęboszowanie powinno wykonywać się po żniwach. Wczesną wiosną głęboszowanie spowoduje napowietrzenie gleby, a co za tym idzie delikatnie tez wpłynie na osuszanie gleby.
 
19:05:38
 
Piotrek
Witam mam jedno pole z zakwaszeniem 4 ph, trzy lata temu dawałem wapno budowlane na jesieni w dawce 2t/ha i odczyn ani drgnął a w tym roku dałem na jesieni 8t/ha wapna węglanowo magnezowego.
 
Dawkę nawozu wapniowego należy ustalić biorąc pod uwagę właściwości gleby (kategorię agronomiczną - wartość pH) oraz właściwości nawozu (zawartość CaO, reaktywność, rozdrobnienie).
 
19:04:21
 
Mooner
Od czego zależy dostępność mikroelementów w glebie?
 
Dostępność mikroelementów zależy w dużym stopniu od wartości pH gleby. Im niższa wartość pH, tym większa dostępność mikroelementów (odwrotna sytuacja dotyczy molibdenu).
 
19:18:03
 
Jaro
Jeśli już potrzeba użyć wapna pogłównie to jakie wapno najlepiej wybrać? Gleby lekkie
 
Gleby lekkie należy nawozić tylko nawozami węglanowymi.
 
19:13:22
 
Grzegorz
CZy przy dużym nasileniu opadów struktura gruzełkowata została wymyta/?
 
Bardzo silne opady wpływają negatywnie na strukturę gleby. Gruzełki mogą zostać zniszczone, ale nie wymyte.
 
19:06:44
 
Andrzej G.
W jakiej fazie rozwoju najlepiej przyorać poplony ścierniskowe
 
Przy siewie poplonów ścierniskowych zależy na uzyskaniu jak największej masy zielonej. Dlatego najlepiej byłoby przyorać poplon w fazie co najmniej kwitnienia.
 
19:05:07
 
tom80
Czy można nawozić glebę osadami ściekowymi?
 
Polskie prawo dopuszcza stosowanie osadów ściekowych w rolnictwie, nie jest to jednak powszechnie stosowane rozwiązanie. Dokładne wytyczne podane są w rozporządzeniu z 2015 roku w sprawie komunalnych osadów ściekowych.
 
19:24:54
 
Grzegorz
Zasiałem pszenice po burakach ziemia wysokie ph 7.2 wystepuje zastoiska wody gleba jest bardzo zbita jak poprawić jej własciwości
 
Po żniwach należy wykonać głęboszowanie i następnie wysiać poplony ścierniskowe, które wpłyną na poprawę struktury gleby.
 
19:12:23
 
Grzegorz
Proszę podać ilość azotu w glebie po kukurydzy zebranej na ziarno , a ile z liści buraka cukrowego?
 
Masa resztek pożniwnych i korzeniowych kukurydzy na ziarno wynosi około 10-15 ton suchej masy na hektar. Zawartość azotu w planie ubocznym kukurydzy to około 0,7-1,5%. Około 50 ton liści buraków cukrowych to około 200 kg azotu (przyjmuje się że roślina wykorzysta około 70kg).
 
19:23:56
 
wojciechgwiazda
Ile czasu potrzeba aby podnieść pH gleby z ok. 4,5 do chociazby 5,8-6 na lekkiej glebie przy zakładanej maksymalnej dostępnej dawce CaO. Tzn wysiałem 10 t/ha wapna 50%. Przy ciągłej uprawie intesywnej
 
Zastosował Pan bardzo duża wapna (jeśli ma Pan na myśli wapno zawierające 50% CaO). Warto sprawdzić właściwości gleby po kolejnym sezonie wegetacyjnym. Zbyt szybkie podniesienie wartości pH gleby również może nie być korzystne.
 
19:11:20
 
Krzysztof_Kłosek
Czy uprawa bezorkowa korzystnie wpływa na właściwości gleby? Jeśli tak, to w jaki sposób?
 
Uprawa bez orkowa jest domeną dużych gospodarstw rolnych. Skraca czas uprawy, znacznie mniej przesusza glebę i zwiększa się zawartość substancji organicznej w glebie jednak nie należy zapominać o zagrożeniach. Zagrożeniem może być nieodpowiednie następstwo roślin.
 
19:18:04
 
Jaro
Jeśli mamy gleby zasobne w fosfor to możemy stosować jego dawki na zapas? Czyli np. co dwa czy trzy lata dać wysokie dawki fosforu.
 
Nawożenie fosforem na zapas przy jego wysokiej zawartości w glebie może nie być opłacalne. Nie musi się jednak wiązać ze stratami gleby (fosfor może ulec uwstecznianiu przechodząc w formy nierozpuszczalne).
 
19:28:42
 
góral
Witam. Moze Pani rozwinąć pojęcie chlorków ,chodzi konkretnie o aplikacje kp w uprawie ziemniaków. Jezeli stosujemy zwykłe naozy npk(polifoska) jak to najlepiej zaaplikować
 
Nawozy chlorkowe w uprawie roślin wrażliwych na chlorki należy stosować wcześnie, aby chlor został wymyty w głąb gleby przed rozwinięciem się roślin. Innym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów bezchlorkowych (Polimag S).
 
19:05:48
 
Agro
Jak mocno zakwaszenie gleby wpływa na plon roślin. O ile % może zmniejszyć plon w jęczmieniu oraz pszenicy?
 
Efektywność wapnowania w zależności od odczynu i kategorii agronomicznej gleby to od kilkunastu do nawet 20-40% większy plon pszenicy i jęczmienia.
 
19:09:43
 
Barto
Czym się różni działanie wapna tlenkowego od węglanowego?
 
Reakcja wapna tlenkowego w glebie jest gwałtowniejsza niż wapna węglanowego. Z tego powodu wapno tlenkowe można stosować do wapnowania gleb ciężkich. Nawozy węglanowe to nawozy wolno działające, odpowiednie na gleby lekkie, słabo zbuforowane.
 
19:43:34
 
Jaro
Jaki minerał jest źródłem soli potasowej w nawozach polifoska?
 
Chemicznie potas obecny jest w Polifosce jako chlorek potasu.
 
19:42:15
 
RadekS
to fosforany nie mozna bylo mieszać z wapniem czy z solą potasowa?
 
Nawozów zawierających fosfor rozpuszczalnej w wodzie (jak w superfosfatach)nie można mieszać z nawozami wapniowymi, ponieważ powstają fosforany z wapnia nie rozpuszczalne w wodzie.
 
19:09:49
 
Adaś
Jakie analizy gleby warto wykonać przed ustaleniem nawożenia?
 
Najważniejsze analizy to oznaczenie wartości pH oraz zawartości przyswajalnych form fosforu i potasu w glebie. Te analizy warto uzupełnić o oznaczenie zawartości magnezu przyswajalnego. Można także oznaczyć zawartość azotu mineralnego.
 
19:49:45
 
RadekS
W jaki sposób mozna zwiększyć polpulacje organizmów żywych w glebie? Typu dżdzżownic kalifornijskich..Czy są jakieś domowe sposoby do ich namnażania?
 
Dla utrzymania prawidłowych właściwości gleby ważna jest nie tylko obecność dżdżownic, ale również mikroorganizmów (bakterie). Tu przyda się odpowiednia wartość pH gleby oraz zawartość materii organicznej. Dżdżownice kalifornijskie może Pan hodować np. w kompostowniku (wprowadzając je warto sprawdzić jak się zachowują, czy gromadzą się w jednym miejscu, czy przemieszczają się w kompoście co świadczyłoby o jego dobrych właściwościach).
 
19:33:55
 
Jaro
czy to prawda, że analiza rolnicza gleby może zawyżać składniki dpstępne dla roślin? I najdokładniejsza jest analiza metodą ogrodniczą?
 
Prawidłowo wykonana analiza właściwości gleby nie powinna dawać zawyżonych wyników. Proszę pamiętać jednak o tym, że dla uzyskania wiarygodnych wyników bardzo ważne jest prawidłowe pobranie próbki gleby i przetransportowanie jej do laboratorium w odpowiednich warunkach.
 
19:54:33
 
zbnjk
zastosowałem jesienią wapno magnezowe (magnesiumkalk) - czy polifoska krzem na wiosnę (jest odstęp czasowy) jest działaniem poprawnym czy też może jest jakieś ale ?ę
 
Można zastosować Polifoskę krzem wiosną jednak dobrze byłoby przemieszać nawóz na głębokość ok 10-15 cm (zboża jare, kukurydza). Stosowanie nawozów wieloskładnikowych wiosną pogłównie pomimo dobrej rozpuszczalności np. na pszenicę ozimą czy rzepak może prowadzić przy niskiej zasobności gleby do tzw chemotropizmu- powierzchniowego ukorzenienia roślin co w warunkach suszy może obniżyć plon.
 
19:11:24
 
Piotrek
Czy podłoże popieczarkowe może być wartościowym nawozem szczególnie w zastosowaniach ogrodniczych, a także jak zasobne może ono być w makroelementy.
 
Jeden kilogram podłoże popieczarkowe zawiera średnio: około 20g N, 12g P, 15g K, 60g Ca, 25g S. Są to wartości średnie, wahania zawartości składników mogą być bardzo duże.
 
19:56:58
 
Agro
Czy luty to dobry termin na wysianie soli potasowej pod ziemniaki?
 
Można wysiać sól potasową w lutym pod warunkiem, że nie ma na polu śniegu, zastoisk wodnych oraz gleba nie jest zmarznięta na głębokość ponad 30 cm.
 
19:49:54
 
piotrmurgrabia
W moim gospodarstwie uprawiam same zboża. Pytanie odnosi się uprawy bezorkowej. Jak moge ją zastosowac u siebie w gospodarstwie, czy polony pomoga mi w jakiś sposob czy ten rodzaj uprawy odpada?
 
Monokultura przy uprawie zbożowej zwłaszcza przy uprawie bez orkowej powoduje większe nakłady na środki do produkcji rolnej. Brak starannego przykrycia resztek pożniwnych wpływa na większe występowanie chorób podstawy źdźbła. Monokultura wpływa również na wzrost zachwaszczenia.
 
19:39:17
 
Piotrek
Gleba ciężka gliniasta wapno węglanowe 35% CaO 15% Mg, w analizach w oschr cały czas wychodzi ph 4, czy podłoże popieczarkowe na wiosnę pomoże poprawić sytaucję.
 
Zawartość wapnia w podłożu popieczarkowym jest stosunkowo duża (60g na kg), będzie ono też źródłem materii organicznej i innych składników pokarmowych. Gleba ciężka to gleba dobrze zbuforowana, a więc do zmiany jej wartość pH potrzeba stosunkowo dużych dawek wapna. Może warto zastanowić się nad użyciem wapna tlenkowego.
 
19:18:17
 
Piotrek
Co obok potasu może dodatnio wpływać na krzewienie się roślin.
 
Na krzewienie roślin będzie wpływała wczesna aplikacja nawozów azotowych zwłaszcza formy saletrzanej oraz stosowanie w odpowiedniej fazie antywylegacza typu CCC.
 
19:53:25
 
robert
jak najlepiej i najtaniej uzupełnic magnez
 
Jeżeli gleba cechuj się niską zawartością magnezu i niskim pH można zastosować wapno magnezowe. Magnez występuje też w nawozach doglebowych jako dodatek do nawozów wieloskładnikowych lub jako główny składnik. W pewnych sytuacjach można stosować pogłównie siarczan magnezu.
 
19:54:42
 
Karol Radziszewski
Jak Pani ocenia efektywność stosowania obornika przy zastąpieniu przyorywania głębokim mieszaniem agregatem do uprawy bezorkowej? Czy straty bedą zrekompensowane pośrednio przez zmniejszenie erozji?
 
Brak strat składników pokarmowych z obornika jest możliwy tylko dzięki starannie wykonanej podorywce.
 
20:05:42
 
Agro
Wysiałem pszenicę 12 Października która nie dostała nic pod korzeń czy zastosowanie PK wiosną będzie chodź odrobinę dobre dla roślin czy będzie to zbyt późny termin?
 
Można zastosować nawóz PK pogłównie wiosną, ale nie w pełnej dawce i pod warunkiem co najmniej średniej zasobności gleby w P i K.
 
20:13:30
 
Grzegorz
Czy zbyt duża ilośc przyoranych liści może zakwasić glebę?
 
Wpływ przyorywanego materiału an właściwości gleby zależy od składu chemicznego tego materiału.
 
19:15:50
 
robert
czy to prawda ze wapna dolomitowe słabo działaja bo są za słabo rozdrobnione
 
Słabe działanie wapna dolomitowego może wynikać z jego niewystarczającego rozdrobnienia oraz struktury. Materiały które powstały w odległych okresach geologicznych są z reguły trudniej rozpuszczalne od młodszych.
 
20:22:01
 
Sysal
Niektórzy polecają stosowanie wapna pogłównie (zaraz po siewie roślin), mówiąc, że wymieszanie go z glebą skutkuje stratami. Widziałem tak rozsiane wapno gr., które już się rozpuściło. Czy ma to sens?
 
Zalecane przez producentów pogłówne dawki wapna granulowanego mogą być zbyt niskie by odkwasić glebę. W typowym zabiegu wapnowania zaleca się wymieszanie nawozu z glebą.
 
20:24:06
 
zbnjk
polifoska krzem (0,2 t/ha) będzie rozsiana równolegle z siewem - będzie więc wymieszana na wskazaną przez Panią głębokość - jakie inne zagrożenia przy takiej agrotechnice ? Siana będzie soczewica.
 
Soczewica potrzebuje znaczne ilości fosforu (około 60 kg/ha) i i potasu (70-110 kg). Proponuje wysiać Polifoskę 6 ze względu na bardziej odpowiednia proporcje fosforu do potasu.
 
20:17:24
 
Grzegorz
Wykonałem zabieg wapnowania po żniwach ,na wapnowanym polu jeszcze przed orką było bardzo dużo skrzypu polnego tj.rosliny wskażnikowa czy nie będzie to miało wpływu na plon kukurydzy?
 
Gleba pod uprawę kukurydzy powinna mieć uregulowany odczyn (pH powyżej 5,5). Gleby bardzo kwaś należy zwapnować po zbiorze przedplonu.
 
19:20:20
 
Klimek
W jaki sposób przeprowadzić uprawę wieloletniego ugoru aby przyorana masa roślinna uległa całkowitemu rozkładowi w jak najkrótszym czasie? Zagadnienie dotyczy gleby lekkiej o pH w okolicach 4,5-5
 
Należy zastosować wapno oraz wykonać płytką uprawę niszczącą darń np. agregatem talerzowym. Następnie należny wykonać orkę.
 
20:15:30
 
wojciechgwiazda
Ile makroelementów pozostawiają w glebie, resztki pożniwne po zebranym łubinie wąskolistnym na ziarno ?
 
Niestety w tym momencie mogę podać zawartość składników pokarmowych w plonie łubinu żółtego. W częściach nadziemnych jest to odpowiednio 180kg N, 13kg P, 130kg K na ha, a w korzeniach 70kg N, 7kg P, 18 kg K na ha.
 
19:31:49
 
Jaro
Jaki procent fosforu i potasu jest wykorzystywany przez rośliny w pierwszym roku?
 
Stopnień wykorzystania zależeć będzie od rodzaju nawozu (mineralny, organiczny, naturalny).
 
20:34:56
 
Marek55
Kiedy mają być pobierane próby glebowe w celu opracowania planu nawozowego?
 
Plan nawożenia przygotowuje się dla roku gospodarczego. Próby gleby należy pobrać przed wykonaniem nawożenia, a po zbiorze przedplonu.
 
20:36:56
 
mludwik86
jaki jest wpływ bardzo wysokiego pH na pozostałe skł w glebie?
 
Im wyższa wartość pH gleby tym mniejsza dostępność mikroelementów (za wyjątkiem molibdenu) , a większa makroelementów.
Wartość pH gleby nie powinna być z byt wysoka (największa dostępność makroskładników występuje przy pH około 6-7).
 
20:46:26
 
MonikaP
Jakie będzie V% jeśli kwasowość hydrolityczna wynosi ok. 4 cmol/kg?
 
V% to stopień wysycenia kompleksu sorpcyjnego zasadami. Jest to stosunek zawartości kationów zasadowych do pojemności sorpcyjnej gleby. Znajomość wartości kwasowości hydrolitycznej nie wystarczy do obliczenia V%.
 
20:44:46
 
mateuszstachowiak
czy zaksan i polidap mozna zastosować w jednej aplikacj i na jaką głębokośc wymieszać nawóz z glebą
 
Ze względu na podobną wielkość granuli można przed wysiewem mieszać te nawozy jednak należny pamiętać, że fosfor prawie się nie przemieszcza i powinien znaleźć się na głębokości co najmniej 15-30 cm. Jeśli chodzi o nawozy azotowe można zastosować pogłównie lub płyto mieszając z glebą.
 
20:30:07
 
mludwik86
Czy potas może ulec wypłukaniu po mokrej, śnieżnej zimie? Jak duże mogą być straty?
 
Z gleb o dużej pojemności kompleksu sorpcyjnego (dużo części ilastych) wymywanie potasu jest niewielkie. Dużo silniej potas wymywany jest z gleb lekkich i kwaśnych. Starty z gleb bardzo lekkich mogą wynieść około 50kg K na ha na rok.
 
20:52:53
 
Mamal
Co to jest kategoria agronomiczna gleby?
 
Kategorię agronomiczną ustala się na podstawie składu granulometrycznego gleby. Wyróżniamy 4 kategorie agronomiczne: gleby bardzo lekkie, gleby lekkie, gleby średnie i gleby ciężkie. Im mniej piasku, a więcej części ilastych w glebie, tym jest ona ciężka. Jeśli rozcieramy w palcach glebę lekką, wyraźnie wyczuwamy ziarna piasku. W czasie rozcierania gleby ciężkiej wyczuwamy dużo cząstek ilastych, bardzo drobnych i mocno brudzących palce.
 
20:19:14
 
Pawelsy
Co jest czynnikiem wpływajacym na dokładne wyniki analizy zasobność gleby? Jaką należy wykonać czynność?
 
Próbkę gleby należy pobrać w sposób losowy i reprezentatywny (próbka musi odpowiadać właściwością całego pola). Próbkę należy pobrać przed wysiewem nawozu, nie w okresie suszy i silnych opadów z warstwy o głębokości około 0-20 cm. Próbki nie można zanieczyścić, więc należy ją pobrać czystym narzędziem i przesypać do czystego pojemnika. Z reguły można wysuszyć glebę.
 
20:59:04
 
mludwik86
Czy z punktu widzenia właściwości gleby system bezorkowy jest korzystniejszy od płużnego?
 
To zależy od wielu czynników m.in. od jakości gleby oraz roślin, które chcemy uprawiać.
 
20:50:13
 
mludwik86
Dobry wieczór! Jakie wapno wybrać do stosowania profilaktycznego na glebie średniej w celu utrzymywania pH?
 
Może Pan zastosować wapno węglanowe. Proszę jednak zwrócić uwagę na jego reaktywność (nawóz o niskiej reaktywności będzie działał bardzo słabo).
 
20:41:48
 
mludwik86
Czy głęboszowanie gleb jest korzystne i co jaki
czas warto w systemie orkowym je stosować ?
 
Głęboszowanie jest korzystne zwłaszcza kiedy wykonujemy orkę na jednakową głębokość ponieważ może powstać podeszwa płużna. Głębosz skutecznie zerwie podeszwę płużną jeśli zostanie użyty głębiej aniżeli wykonywana była orka.
 
20:56:41
 
zbnjk
Proporcje składników dobrałem na podstawie badania gleby. Niepokoi mnie ewentualna wrażliwość soczewicy na chlorek potasu. Czy jest takie zgrożenie ? na chlorki
 
Niestety nie wiem nic o wrażliwości soczewicy na chlor.
 
20:52:11
 
robert
czy stosowanie em na słabych gruntach poprawi jej żyzność
 
Skutki zastosowania efektywnych mikroorganizmów zależą od składu preparatu i właściwości gleby. Zastosowanie preparatu nie musi prowadzić do poprawy właściwości gleby.
 
20:31:56
 
Adaś
Jakie ma Pani zalecenia co do ochrony roślin przed deficytem wody?
 
Sposobem na ochronę roślin przed deficytem wody jest maksymalne zmniejszenie uprawek, siew roślin w optymalnym terminie, dbanie o pH gleby, dbanie o odpowiednią zasobność w P i K, stosowanie możliwe wcześnie wyższych dawek nawozów azotowych.
 
20:33:17
 
Mamal
Czy siarka elementarna to dobry nawóz?
 
Nawozy zawierające siarkę elementarną mogą być źródłem tego pierwiastka dla roślin. Należy jednak pamiętać o tym, że rośliny pobierają z gleby siarkę w formie siarczanowej. Siarka elementarna (czyli pierwiastkowa) musi w glebie ulec utlenieniu do formy siarczanowej.
 
20:59:14
 
mateuszstachowiak
Jak pogodzić nawożenie wapnem po zbiorze kukurydzy na ziarno z aplikacjom azotu potrzebnego do mineralizacji resztek pozniwnych - ph 5,8?
 
Proponuje zastosować wapno w pierwszej kolejności, które wpłynie na poprawę pH, a następnie zastosować nawóz azotowy pod roślinę uprawną w odpowiednio zwiększonej dawce. Roślina uprawna będzie potrzebowała azotu do wzrostu, a reszki po kukurydzy będą potrzebowały azotu do rozkładu.
 
19:44:03
 
mludwik86
Czy jeśli np. w pierwszym roku po zastosowaniu obornika uwolni się ok 30% azotu to czy tą ilość dodatkowo przeliczamy przez równoważnik nawozowy? jeśli tak to prosiłbym o przykład.
 
Poprostu: wykorzystanie azotu z obornika w pierwszym roku wynosi około 30% (niektóre źródła podają zakres 20-40%).
 
20:45:33
 
Krzysztof_Kłosek
W jaki sposób zwiększa się zawartość substancji organicznej w przypadku uprawy bezorkowej? Na logikę jest jej tyle samo, z tym że w uprawie bezorkowej jest wymieszana, a przy orce dokładnie przykryta.
 
Głównym źródłem próchnicy w glebie są resztki pochodzenia, roślinnego, które podlegają przemianom biochemicznym, prowadzonym głównie przez mikroorganizmy glebowe (bakterie, grzyby). Zbyt głębokie przyoranie powoduje, że resztki pochodzenia roślinnego będą ulegały procesom gnilnym.
 
19:46:24
 
Piotrek
A co może wpłynąć pozytywnie na wytworzenie jak największej liczby korzeni włośnikowych (na roślinach niechętnie je wytwarzających) obok fosforu, czy stosowanie auksyn przynosi pozytywny efekt.
 
Auksyny rzeczywiście regulują ukorzenianie się roślin. Poza wspomnianymi przez Pana czynnikami warto zwrócić uwagę na właściwości gleby. Główne czynniki zaburzające wzrost korzeni to zakwaszenie gleby, jej zasolenie, zagęszczenie oraz obecność szkodników.
 
20:19:56
 
lizner
Czy trwy nasienne wieloletnie takie jak kupkówka pospolita lepiej nawozić NPK (polifoska 8) Jesienią czy wiosną ?
 
Nawożenie traw należy dostosować do właściwości odmiany i parametrów gleby. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami nawozy fosforowo-potasowe stosuje się po zbiorze nasion.
 
20:15:09
 
Maxim
Który według Pani kraj eu­ro­pej­ski posiada naj­bar­dziej żyzne ziemie/gleby?
 
Żyzność gleby można zdefiniować jako możliwość zapewnienia roślinie dostępu do wody, powietrza i składników mineralnych. Jest to coś więcej niż tylko zasobność gleby w składniki pokarmowe. Gleba żyzna to również gleba o odpowiedniej strukturze, zawartości materii organicznej i uregulowanym odczynie.
 
20:55:30
 
Nasz czat dobiegł końca.
Dziękuję Państwu za uczestnictwo.
Monika Tabak

21:11:11
 
 

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica
czwartek, 23 Styczeń 2020
Ikonka Pszenica/images/notowania/box/spadek.png
-1,5%
835
na targowiskach
upload/newsy/4200/bananas-1836459-1280_nmedium.jpg

Taryfy UE na banany ekwadorskie

Począwszy od 2020 r. Ekwador będzie konkurował na równych warunkach z Kolumbią, Peru i Kostaryką w eksporcie bananów do Unii Europejskiej dzięki stopniowej redukcji taryf osiągniętej za sprawą umowy handlowej.

Owoce
upload/art/1107/brodowska-marzena-news-foto-19-01-2020r_nmedium.jpg

Co się dzieje z fosforem w glebie?

Związki fosforu występujące w nawozach są najczęściej (z wyjątkiem mączek fosforytowych i mączek kostnych) dobrze rozpuszczalne w wodzie, a więc dobrze przyswajalne dla roślin.

Gleba
upload/nawozenie/8/jagodowe_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.