Content

Czaty

Historia Czatu

Historia czatu

 
02.03.2017godz. 18:00
 
dr inż. Agnieszka Krawczyk
65
udzielonych
odpowiedzi
 
Artur
Witam. Czy warto już wysiać nawozy azotowe pod zboża (województwo mazowieckie). Jaki nawóz i w jakiej dawce na pszenżyto ozime będzie najlepszy ?
 
Z tego co mi wiadomo większość plantacji jest słabo zaawansowana w rozwoju. Tego też względu warto jak najszybciej zastosować nawóz azotowy. W celu dokrzewienia plantacji należy zastosować nawóz zawierający w swoim składzie formę azotanową np. Saletrosan 30 lub Saletra amonowa. Wysokość dawki uzależniona jest od wysokości przewidywanego plonu.
 
18:01:00
 
dawid55321
Witam ;) Mam jeszcze do zaorania 2ha pod owies i moję pytanie kiedy dać polifoskę 6 i kizert przed orką czy po ?
 
Nawóz należy wymieszać z glebą, na głębokość 10-20 cm.
 
18:01:30
 
dawid55321
Jakie muszą być warunki żeby rozlewać RSM 28 ?
 
Nawóz RSM można stosować gdy na polu nie zalewa woda, gleba nie jest zamarznięta głębiej jak na 30 cm, nie pada deszcz.
 
18:01:43
 
walus
jaki pierwszy nawoz dać na pszezyto
 
Wszystko zależy od kondycji roślin. Jeśli ma Pan wątpliwości warto stosować nawozy uniwersalne, oparte na formie amonowo-saletrzanej np. Saletra amonowa.
 
18:03:15
 
Rolnik
Witam Pani Dr. Jestem z woj. Podlaskiego temperatura ok 2-7 C przed wczoraj mróz odpuścił gruntu. I powstaje pytanie, czy już stosować saletrę amonową na rzepak czy jeszcze poczekać?
 
Jeśli na polach nie ma zastoisk wody warto wcześnie stosować nawozy azotowe. Przy nawożeniu rzepaku warto pamiętać, ze roślina ta potrzebuje dużej ilości siarki, która powinna być dostarczona najlepiej w I dawce.
 
18:03:54
 
Mariusz 24
Czy można jeszcze teraz dokrzewić żyto ozime (hybrydowe)? ILe azotu rzucić w pierwszej dawce. Obsada od 80-120 roslin, maja po 3-4 liście
 
Mając rośliny z takiej kondycji ja zdecydowałabym się na dość wysokie nawożenie 80 i więcej kg N/ha.
 
18:05:12
 
pabloguz
dzień dobry czy morzna łonczyć nawozy azotowe i nawozy magnezowe
 
Nie bardzo rozumiem pytanie zwłaszcza dotyczące nawozów magnezowych. Z uwagi higroskopijność nawozów niektórych nie można połączyć i równocześnie wymieszać i wysiać na polach.
 
18:05:38
 
ursus11211
W jakiej fazie rozwojowej sypać mocznik w kukurydzy
 
Mocznik dobrze się sprawdza w nawożeniu przedsiewnym kukurydzy. Pogłównie azot w formie mocznika można stosować na suche rośliny, kiedy wysokość roślin umożliwia jeszcze techniczne wykonanie zabiegu do wysokości roślin 40 cm.
 
18:05:48
 
marx
Czy stosując zabieg herbicydowy i dorzucając do niego mocznik może on zastąpić jedną z dawek azotu w wiosennym nawożeniu?
 
Dolistna aplikacja azotu z wykorzystaniem mocznika to dokarmianie roślin. Należy tą ilość azotu wliczyć w całkowitą dawkę azotu stosowana pod roślinę. Nie mniej jednak dolistne dokarmianie azotem nie zastąpi nawożenia doglebowego.
 
18:08:09
 
przyszlyagronom
Witam, czy rozsiany mocznik w dawce 150kh/ha 25.02.17 na pszenice ozimą zadziała na jakiekolwiek rozkrzewienie? Pszenica średnio rozwinięta
 
Mocznik to nawóz wolno działający i aby mógł wpływać na krzewienie roślin, azot amidowy zawarty w moczniku musi przejść formę amonowo,a następnie azotanowo. Im niższe temperatury tym mocznik działa wolniej. Z tego też względu nie bardzo ten nawóz wpłynie w rozkrzewienie pszenicy w obecnych warunkach pogodowych.
 
18:10:20
 
Mariusz 24
CZY trzeba dzielić dawki potasu w nawożeniu zbóż ozimych na glebach b.lekkich(dawka przedsiewna i pogłowna w momęcie ruszenia weg. Jakie jest prawdopodobięstwo wymycia tego piewriastka w czasie zimy ?
 
Wszystko zależy od ilości potasu zastosowanego w nawożeniu oraz ilości opadów na glebach lekkich. Warto dawkę potasu podzielić i w nawożeniu przedsiewnym zastosować np. 2/3 planowanej dawki. Natomiast w nawożeniu pogłównym wiosną (najlepiej przed zastosowaniem I dawki azotu) zastosować 1/3 planowanej całkowitej planowanej dawki azotu.
 
18:12:44
 
przyszlyagronom
Czy stosowany na jesień Caryx 240 SL na rzepak w dawce 0.7lha może być stosowany również wiosną?
 
Preparat Caryx może być stosowany w okresie wiosennym na początku wydłużania się pędu głównego (BBCH 32-35).
 
18:11:16
 
Artur
Warto w 1 dawce zastosować mocznik czy lepiej nawóz w formie saletrzanej, amonowej ? Czy różnica będzie znacząca ?
 
Wszystko zależy od kondycji roślin na plantacji. Mocznik to nawóz wolno działający, nadaje się więc do stosowania na plantacje nie wymagające szybkiej interwencji. Natomiast forma saletrzana jest polecana na plantacje słabe, które wymagają rozkrzewienia.
 
18:14:34
 
przyszlyagronom
czy I dawka azotowa na rzepak to moze byc nawóz mocznik czy nie bardzo?
 
Mocznik to nawóz wolno działający, więc w warunkach wiosennych z uwagi na temperaturę wymaga czasu. Z tego względu jeśli pana plantacja wymaga szybkiej interwencji proponowałabym raczej nawóz, który w swoim składzie będzie zawierał formę azotanową np. Saletrosan 26 (nawóz zawiera dodatkowo 13%S która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju rzepaku, a także wspomaga efektywność wykorzystania azotu).
 
18:17:10
 
ursus11211
Jak rozsieje NPK na trawę to w jakim czasie dojdzie na głębokość 10 cm ? w ziemi
 
Tempo przemieszczania się nawozu, zależy od ich rozpuszczalności i ilości opadów, z tego też względu trudno oszacować ile czasu potrzeba na przemieszczanie się składników pokarmowych w strefę ukorzeniania roślin.
 
18:17:51
 
Rolnik
Jak długo będzie si e rozkładał nawóz np. polifoska zastosowana pogłównie w rzepaku do form, które roślina będzie mogła pobrać ?
 
Tempo rozkładu nawozu uzależnione jest od ilości opadów i temperatur powietrza. Forma amonowa w temperaturze powyżej 10 stopni ulega szybkiej nitryfikacji do formy azotanowej w glebie, która może być bezpośrednio pobierana przez rośliny.
 
18:22:24
 
Mariusz 24
CZY wrarto dokarmiac zboża( lub chociaż kukurydze ) dolistnie KRZEMEM ??
 
Krzem ma właściwości wpływające na odporność roślin na niekorzystne czynniki środowiska. Zaleca się stosować zarówno pod zboża jak i kukurydzę przedsiewnie Polifoskę krzem NPK (S) 6-12-34 (10) w której znajduje się 0,5%Si. Oczywiście istniej również możliwość stosowania dolistnie
 
18:08:50
 
marx
Spotkałem się ze stwierdzeniem że fosfor z powodzeniem można stosować na trwałych użytkach zielonych jesienią, czy jest to prawda? Jeśli tak czy w jakiej formie najlepiej go zastosować?
 
Tak, trwałe użytki zielone warto nawozić jesienią, warto do nawożenia wykorzystywać wieloskładnikowe nawozy typu Polifoska. Wysokość dawek uzależniona jest od ilości składników pokarmowych zawartych w glebie. Z tego też względu proponowałabym przed zastosowaniem nawożenia wykonać analizę gleby przed zastosowaniem nawozu.
 
18:24:31
 
czy warto siać polifoske 8 pogłównie teraz a potem karmienie do listne za jakies 4 tyg
 
Niestety nie umiem odpowiedzieć na tak zadane pytanie, ponieważ nie wiem o jaką uprawę Pan pyta.
 
18:37:33
 
Mariusz 24
czy dokarmianie dolistne można stosować razem z herbicydem (w zbożach) ?
 
W praktyce rolniczej, rolnicy często stosują takie rozwiązanie. Nie mniej na łączenie poszczególnych pestycydów należy uważać. Nie należy zbytnio rozbudowywać mieszanin, aby zachować ich wysoką efektywność.
 
18:38:31
 
Rolnik
Wydzierżawiłem grunt orny o skrajnie niskim ph w KCL 4,1, za stosując nawóz wapniowy w formie węglanowej pod łubin a żeby z czasem... podniósł mi ph pod roślinę następczą. Nie wpłynie to na łubin ?
 
Można zastosować interwencyjnie wapno węglanowe najlepiej w formie granulatu w niewielkiej ilości ok 400 kg. Po żniwach należy zastosować pozostałą część wapna.
 
18:18:42
 
Karol
Jaka będzie różnica w przyswajalności mocznika z inhibilatorem ureazy a jaka bez niego? Chodzi mi o ilość przyswajalnego azotu.
 
Nie znam badań które wskazywałyby jednoznaczną odpowiedź. Z tego też względu nie potrafię odpowiedzieć na Pana pytanie, a nie chciałabym wprowadzać Pana w błąd.
 
18:30:47
 
Hubert
Czy warto teraz rozsiać wapno typu polcak w dawce 2 q a za 10- 15 dni NPK pod jare owies jęczmień
 
Najwyższą efektywność stosowania wapna uzyskuje się gdy stosujemy je na ścier tak aby po zastosowaniu wymieszać je z glebą. Im wapno jest bardziej wymieszane z glebą tym jego efektywność jest wyższa. Natomiast jeśli z różnych przyczyn musi Pan zastosować wapno teraz to pomiędzy wapnowaniem, a stosowaniem nawozów mineralnych powinna być przerwa trwająca minimum 4-6 tygodni.
 
18:38:32
 
przyszlyagronom
Czy rozlewanie gnojowicy wiosną na rzepak i pszenice pomaga czy raczej szkodzi?
 
Można stosować jednak pod warunkiem, że nie ma zbyt dużego nasłonecznienia i wykorzystamy do tego odpowiednie aplikatory. Spowoduje to małe straty azotu oraz unikniemy poparzenia roślin. Max dawka dla gnojowicy świńskiej wynosi 10m3/ha.
 
18:23:15
 
Andrzej
mam kawalek pola gdzie na jesieni nie zastosowalem nawozow npk czy moge podac polifoske 6 pogłownie tydzien po zastosowaniu 1 dawki azotu -saletra amonowa
 
Jeśli jesienią nie zastosował Pan fosforu i potasu to warto te nawozy zastosować pogłównie. Bilansując dawkę azotu, należy uwzględnić azot zawarty w nawozie wieloskładnikowym. Nawożenie można wykonać nawet w tym samym dniu, nie jest wymagana przerwa.
 
18:40:39
 
Tomek
Witam, czy wapno kredowe typu 6a wysiane po orce wiosennej 3 tygodnie przed siewem jęczmienia jarego podniesie pH gleby czy efekt będzie dopiero na rośline następczą
 
Wapnowanie generalnie aby było efektywne powinno być wykonane pod przedplon, z tego też względu nie liczyłabym bardzo na podniesienie wartości pH przy wiosennym stosowaniu wapna (jęczmień to gatunek, który spośród wszystkich roślin uprawnych jest najbardziej wrażliwy na zakwaszenie).
 
18:41:00
 
marx
Mam nawóz NPK z tym, że większa część fosforu rozpuszczalna jest w kwasach mineralnych.Fosfor w takiej formie można stosować na gleby kwaśne(pod owies)? czy lepiej zastosować P rozpuszczalny w wodzie?
 
Dostępność nawozu uzależniona jest od jego rozpuszczalności. Składniki rozpuszczalne w wodzie to składniki dostępne dla roślin.
 
18:46:11
 
monika
Jaki nawóz dozwolony w EKO będzie najlepszy na wiosnę pod koniczynę i lucernę? Wspomnę, że gleby są słabe (V i IV klasa).
 
Niestety nie znam nawozów które są dopuszczone w rolnictwie ekologicznym.
 
18:37:51
 
Marek
czy warto stosowac uzyzniacz teraz na wiosne czy na jesien na zboza
 
Proszę o doprecyzowanie o jaki użyźniacz Panu chodzi.
 
18:57:04
 
MAriusz
Od czego zależy ilość azotu do zastosowania w I dawce?
 
Ilość zastosowanego azotu w I dawce uzależniona jest od wielu czynników, jak: stan rozwoju rośliny na wiosnę, należy uwzględnić uszkodzenia mrozowe (ewentualne), zakładana np w pszenicy ilość kłosów na jednostce powierzchni w okresie zbioru, ilość składnika pobranego jesienią, zawartość azotu w warstwie ornej czyli ilość składnika dostępnego dla roślin po zimie...
 
19:01:01
 
Karol Kobyliński
który rsm 28 czy 32 jako pierwszy do nawożenia rzepaku i pszenicy i drugie pytanie czy można stosować rsm przedsiewnie pod kukurydze
 
Zarówno RSM 28 jak i 32 można zastosować na pierwszą dawkę w zbożach oraz rzepaku. RSM można również stosować przedsiewnie w kukurydzy w ilości ok 50% ogólnej dawki azotu.
 
18:49:42
 
Karol
jakie dawki wapna tlenkowego nalezy zstosować po przedplonie zbożowym aby podbić o 1 stopień ph. Dodam że obecnie ph wynosi 5,5 bleba średnio ciężka 3klasa.
 
Dawka CaO na hektar zalecane przez Stacje Chemiczno-Rolnicze to w granicach 2,5 tony. Podano dawkę należy przeliczyć a masę nawozu.
 
19:01:03
 
Marek
ugmax, kelpak, amalgerol na rzepak ozimy i zboza
 
Z wymienionych przez Pana preparatów znam amalgerol. My na naszych polach preparat ten stosowaliśmy 2/3 razy w trakcie sezonu wegetacyjnego.
 
19:01:57
 
Rolnik
Czy nawożenie organiczne np. obornik , osad z oczyszczalni ścieków może w pełni zaspokoić potrzeby roślin na dany pierwiastek ( oczywiście przy wspomaganiu w bilansowaniu nawozami sztucznymi ?
 
Tak jeśli odpowiednio Pan zbilansuje nawożenie.
 
19:02:55
 
Andrzej
optymalne ph wody dla uzyskania odpowieniego ph dla środków ochrony roślin - czy stosowanie w tym celu kwasku cytrynowego da nam taki sam efekt jak kondycjonery? czy ŚOR wpływają na ph cieczy?
 
Jest to dość skomplikowane pytanie na które nie da się odpowiedzieć w paru zdaniach. Środki ochrony roślin mają wpływ na pH cieczy roboczej.
 
19:03:12
 
dawid55321
A na drugą dawkę w kukurydzy lepszy będzie RSM czy jakiś nawóz sypki
 
W nawożeniu kukurydzy , dobre efekty można uzyskać stosując RSM lub np. mocznik.
 
19:05:05
 
wojciech
Jaki jest najlepszy nawóz do wysiania w siewniku razem z kukutydzą?
 
Do współrzędnego nawożenia warto wykorzystywać fosforan amonu czyli popularny Polidap. Forma amonowa azotu zawarta w nawozie zwiększa efektywność wykorzystania fosforu.
 
19:07:51
 
PIT84
witam jaki nawóz azotowy aż tak bardzo nie rozchartowuje roślin wczesna wiosną?
 
Forma azotu, która wpływa na uwolnienie roślin i ich rozhartowanie to forma azotanowa zawarta między innymi np. w saletrze amonowej.
Jeśli obawia się Pan wiosennego rozhartowania roślin warto wykorzystywać nawozy które w swoim składzie zawierają niewielką ilość azotu azotanowego np. pod rzepak polecany jest Saletrosan 26, który zawiera tylko 7% azotu azotanowego natomiast pod zboża Saletrosan 30, który zawiera 12% azotu azotanowego.
 
19:09:18
 
Hubert
po jakim czasie od rozsiewu kizerytu można rozlać rsm po rzepaku i zbożach
 
Nie ma żadnych przeciwwskazań i norm czasowych, które należy zachować stosując kizeryt i RSM.
 
19:09:32
 
Rolnik
Czy w swojej karierze spotkała się Pani ze stosowaniem popiołu ze spalonego osadu z oczyszczalni ścieków. Wykonałem analizę w SCHR. i wyniki były obiecujące a więc można było by spróbować.
 
Niestety nie. Jedynie spotkałam się z zastosowaniem popiołu ze spalonej biomasy. Badania takie prowadził dr Roman Wacławowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
 
19:14:19
 
muniek89
Witam, ile trzeba dać wapna w czystym składniku aby podnieść pH o jeden punkt?
 
Wszystko zależy od pH gleby i kategorii agronomicznej gleby.
 
19:16:02
 
wojciech
Czy mocznik mozna mieszać z wapnem węglanowym?
 
Nie. Pomiędzy wapnowaniem gleby a stosowaniem nawozów mineralnych, powinno upłynąć minimum 4-6 tygodni.
 
19:16:11
 
MAriusz
Jak nawozić słabo rozkrzewioną pszenicę?
 
Dobrze jest we wczesnowiosennym nawożeniu zastosować azot azotanowy, który pobudzi rośliny do krzewienia
 
19:22:50
 
PIT84
Czy polecała by Pani zastosowanie mocznika jako drugą dawkę N w rzepaku ozimym?
 
Jak najbardziej na drugą dawkę azotu można stosować mocznik lub saletrę amonową. By dawka była efektywna nawóz najlepiej zastosować co najmniej na 30 dni przed kwitnieniem rzepaku.
 
19:18:44
 
Rolnik
Czy taki składnik jak P fosfor zawarty w większości nawozów wieloskładnikowych różnych firm, może mieć jakieś różnice polegające na szybszym działaniu lub efektywniejszym działaniu w niskim odczynie ?
 
Odczyn gleby wpływa na przyswajalność fosforu. Na glebach kwaśnych zmniejsza się przyswajalność fosforu i przechodzi on w praktycznie nierozpuszczalne związki z toksycznym dla roślin glinem. Na glebie o pH 5,0-6,8 (1M KCL) znajduje się najwięcej jednowartościowych jonów H2PO4 najszybciej pobieranych przez korzenie roślin. W glebach obojętnych lub zasadowych, albo przewapnowanych przy pH powyżej 6,8 występuje znacznie słabiej pobierany dwuwartościowy jon HPO42-. I choć wzrasta stężenie tych jonów przyswajalność fosforu nie zwiększa się.
 
19:27:55
 
Rafał
Po jakim czasie od wapnowania można zastosować obornik
 
W roku stosowania obornika nie powinno się wapnować gleby.
 
19:29:48
 
muniek89
Obornik pod uprawę lepiej rozrzucić na jesień i przyorać czy wiosną ?
 
Zdecydowanie na jesień.
 
19:29:58
 
Rafał
Jeśli mamy trzecią dekade marca a nie był podany azot na rzepak , czy dobrym rozwiązaniem jest podanie całej dawki w jednym terminie ?
 
To zależy od wysokości planowanej dawki, gdyż azot łatwo ulega wymyciu. Nie mniej II dawka azotu powinna być zastosowana na 30 dni przed kwitnieniem.
 
19:34:00
 
Marek
na jesień wywozie 30 ton / ha obornika bybleczego,a teraz na wiosne chce wysiac 250 kg polifoski 6 i saletry amonowei w 2 dawkach okolo 450 kg na buraki cukrowe
 
Proponuje zwiększyć nawożenie Polifoską 6 do ok 400 kg ponieważ burak pobiera ok 65 kg potasu z 10 tonami korzeni oraz odpowiednią ilością liści. Nawożenie azotowe może być zmniejszone do 400 kg/ha saletry amonowej w dwóch dawkach po wschodach buraków. Pierwsza dawka 200kg/ha w fazie dwóch par liści i druga koniec maja-początek czerwca przed złączeniem międzyrzędzi 200 kg/ha.
 
19:15:41
 
Hubert
w jakiej fazie i dawce stosować rsm w sadach wiśnia jabłko
 
RSM jest nawozem azotowym, więc terminy aplikacji w tym przypadku się nie zmieniają. Nawóz ten stosuje się w takich terminach jak nawozy azotowe stałe i to dotyczy nie tylko sadów, ale również innych roślin uprawnych.
 
19:25:17
 
Adam
Po ciężkich wschodach pszenicy siew 17.listopad jak najlepiej nawozic zeby podratowac plon? Czy stosować mocznik?
 
Wszystko zależy od kondycji roślin, zawartości azotu w glebie, ilości pobranego azotu jesienią?
Jeśli pszenica jest mało zaawansowana w rozwoju konieczna będzie wczesna aplikacja azotu, czyli już. Nie polecałabym tu formy amidowej (czyli mocznik). Forma amidowa nie oddziaływuje bezpośrednio na hormony roślinne cytokininy i stymulowanie roślin do rozwoju. Forma amidowa, aby zadziałała w ten sposób, musi przejść w amonową i następnie w azotanową. Dlatego nawóz oparty na moczniku nie stymuluje dodatkowego krzewienia. Nadaje się natomiast na dobrze rozkrzewione plantacje. Polecałaby natomiast nawóz zawierający w swoim składzie dużo azotanów, np. saletra amonowa.
 
19:39:01
 
mjpawlik
BYŁEM DZIŚ NA SZKOLENIU I BYŁ TAM PRZEDSTAWICIEL GRUPY AZOTY I WSPOMNIAŁ O DARMOWYM BADANIU PH GLEBY, MÓWIŁ ŻE TRZEBA SIĘ ZAREJESTROWAĆ NA STRONIE AZOTY ALE JA NIE WIEM JAK, MOŻE JA COŚ ŹLE ZROZUMIAŁE
 
W chwili obecnej nie ma aktywnego programu badawczego gleb. Proszę o rejestrację w serwisie nawzozy.eu i zaznaczenie opcji newslettera. Tym sposobem informujemy o kolejnych edycjach programu.
 
19:38:34
 
Rafał
Przy niskiej zawartości potasu nawozy potasowe pod pszenice lepiej zastosować pod orkę czy uprawki przedsiewne
 
Nawóz potasowy powinien być wprowadzony na głębokość ukorzeniania roślin. Generalnie jeśli jest zmieszany z 10-20 cm warstwą gleby to jest ok.
 
19:39:34
 
Mariusz 24
czy fosfor który związał sie z glinem w niskim pH w glebie, stanie sie znów dostępny po podniesieniu tego ph do obojętnego ??
 
Glebę należy traktować jako "żywy organizm" i tak bardzo upraszczając procesy zachodzące w glebie to można tak powiedzieć.
 
19:41:01
 
Adam
Witam, zakupiłem RSM 26S i planuje go wylać na drugą dawkę po pszenicy ozimej w ilości 100kg czystego azotu na1ha ile w takim razie litrów tego RSM-u musze wylać na 1ha. W jakiej temp. on krystalizuje
 
Do obliczenia potrzebna jest znajomość zawartości azotu (i siarki) oraz gęstość nawozu w kg/dcm3 (dcm3 = litr). Czyli RSM? S zawiera 26% N, 3% S (7,5% SO3) i ma gęstość ok. 1,28 kg/dcm3. 100 litrów nawozu waży 128 kg, więc 26% z tego to 33,3 kg N. W przypadku siarki jest to odpowiednio: 3,84 kg S (128 kg x 0,03) lub 9,6 kg SO3 (128 kg x 0,075). Dawka 100 kg N na ha to zastosowanie 300 litrów nawozu RSM? S. Temperatura początku krystalizacji to minus 7°C.
 
19:45:43
 
Mateusz
Witam, nie wiem czy padło już to pytanie ale bardzo zastanawiam się nad wyborem nawozu pogłównego na zboża ozim. chozi mi głównie czy wybrac saletre 34% czy też 32% z domieszką mączki dolomitowej ?
 
Dwa wspomniane przez Pana nawozy są bardzo zbliżone w swoim składzie. Tak naprawdę wybór zależy od Pana.
 
19:43:03
 
Mateusz
Czy mogę niebawem zastosowac na orki zimowe wapno granulowane 90% np. polcalc a następnie wykonać zabieg włukowania ?? Jeżeli za dwa tygodnie bede chciał dać tam 120kg N
 
Pomiędzy zabiegiem wapnowania, a stosowaniem nawozów mineralnych, w tym nawozów azotowych, powinno upłynąć minimum 4 tygodnie.
 
19:48:01
 
mariusz
Witam, jakie potrzeby nawozowe ma groch siewny i jaki jest termin jego siewu
 
Z jedną toną nasion i odpowiadającym jej masą słomy rośliny pobierają średnio ok. 15kg fosforu, 30-40kg potasu, 25-40kg wapnia, 8kg magnezu i ok. 3kg siarki. Zakładając średnią zasobność gleby w przyswajalne formy składników pokarmowych, należałoby w uprawie grochu zastosować zakładając średni plon w granicach 3,5t z ha, 20-40kg N, 80-120 kg P2O5, 120-180kg K2O, 20-40kg MgO. Grochy mają też duże wymagania do mikroskładników, głównie boru, molibdenu, manganu, cynku. Azot należy zastosować przedsiewnie zanim bakterie brodawkowe zaczną syntetyzować azot z powietrza (saletra amonowa, saletrzak, salmag). Termin siewu grochu powinien być w miarę wczesny, tak aby wykorzystać zapasy wody gruntowej.
 
19:48:07
 
siarka
Ile siarki zastoswać na wiosnę w pszenicy ozimej i jęczmieniu ozimym?
 
Zboża wymagają około 3,5kg siarki (S), ilość siarki stosowanych w nawozach mineralnych łatwo wyliczyć ze stosunku N:S jak 10:1, czyli na każde 100kg azotu, 10 kg siarki.
 
19:53:45
 
Mariusz 24
Ile azotu w pierwszej dawce na pszenice w pierwszej dawce? Pszenica jest w fazie 2-3 liści wysiana po kukurydzy ziarnowej, resztki kukurydziane zaorane, plon kukurydzy 9t suchego ziarna z ha
 
Z uwagi na to, że Pana pszenica wymaga dokrzewienia, koniecznym staje się zastosowanie części azotu w formie azotanowej. Aby azot mógł być dostępny dla roślin, musi rozpuścić się w glebie i przemieścić do strefy ukorzeniania. Należy również zadbać o to aby stężenie pierwiastka w glebie było duże, tak aby mało rozwinięty system korzeniowy pszenicy mógł swobodnie pobrać azot. Z tego względu w I dawce można zastosować nawet 80 i więcej kg N na hektar.
 
19:53:56
 
siarka
Jeśli rzepak jest słaby po zimie to zwiększyć nawożenie azotowe na wiosnę? Wykorzysta dużą dawkę 100 kg N czy duża część zostanie wymyta?
 
Zdecydowanie tak. We wczesnowiosennym nawożeniu warto zastosować wysokie dawki azotu. Z tego względu dawka 100kg N myślę że będzie w porządku. W celu efektywnego wykorzystania azotu, warto już w I dawce zastosować siarkę.
 
19:57:38
 
Rafał
Jaki nawóz azotowy polecała by Pani pod ziemniaki jadalne ?
 
Pod wczesne odmiany ziemniaka jadalnego należy zastosować przed sadzeniem jedna dawkę nawozu azotowego i tu najlepiej nadaje się Saletra amonowa(Pulan, Zaksan) lub Saletrzak/Salmag. W przypadku późnych odmian zaleca się dawkę azotu podzielić na dwie. Jeśli gleba ma ph powyżej 6 zaleca się stosować nawozy z dodatkiem siarki np Saletrosan 26 lub Polifoska 21
 
19:45:33
 
mariusz
Witam,czy zastosowanie na rzepak 100kg saletry amon i 100kg siarczanu amonu jako dawka startowa to dobre rozwiazanie
 
Wszystko zależy od kondycji Pana rzepaku oraz pH gleby, gdyż siarczan amonu to nawóz silnie zakwaszający. Z tego względu zastanowiłabym się czy np. siarczan amonu nie zastąpić np. Saletrosanem 26. Proszę też zastanowić się czy zaproponowane przez Pana dawki nie są zbyt niskie.
 
19:57:59
 
Rafał
Pod groch stosując 350 kg POLIFOSKI 6 ,trzeba dosiewać azot ?
 
Zastosowanie 350kg POLIFOSKI 6 zabezpieczy uprawę w azot.
 
20:00:38
 
Janek
Pszenice jarą tybalt w jakim terminie należy zasiaći jakie dawki nawozu zastosować przed siewem
 
Ilość zastosowanego fosforu, potasu i magnezu uzależniona jest od zasobności gleby w te pierwiastki. Natomiast azot można zastosować np. I dawka przedsiewnie np. 40-60kg N na ha w zależności od gleby (słabsza więcej), II dawka azotu (strzelanie w źdźbło tak aby wykorzystać maksymalnie wilgoć w glebie). Wysokość dawki uzależniona jest od przebiegu pogody i wysokości spodziewanych plonów. Na słabszych glebach, gdzie może być problem suszy, a spodziewany plon to 5-6 t z ha potrzebujemy ogólnie w wiosennym nawożeniu od 120-150kg azotu na h, czyli uwzględniając azot zastosowany przedsiewnie , w II dawce powinniśmy dać 70/10kg azotu na ha. I na tym etapie nawożeniem azotem można byłoby zakończyć. Jeśli pszenica uprawiana jest na lepszym stanowisku lub w latach w których wilgoć jest w glebie, wówczas jej potencjał plonowania jest wyższy i warto nawożenie nieco zwiększyć i rozłożyć na 3 dawki.
 
19:57:59
 
Dziękuję wszystkim za pytania.

20:14:58
 
 

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Owies
czwartek, 23 Styczeń 2020
Ikonka Owies/images/notowania/box/spadek.png
-1,3%
692
na targowiskach
upload/newsy/4133/it-3553514-1280_nmedium.jpg

Wzrost światowych dostaw ryżu

Globalne dostawy ryżu w sezonie2019/2020 wzrosły o 1,4 mln ton, głównie ze względu na zwiększone zapasy początkowe, co odzwierciedla niższe zużycie w sezonie 2018/2019.

Rośliny
upload/art/1103/brodowska-marzena-news-foto-29-12-2019r_nmedium.jpg

Glikoalkaloidy – gdzie występują i jak działają?

Alkaloidy sterolowe są wytwarzane głównie przez rośliny z rodziny psiankowatych, wśród których najbardziej rozpowszechniony jest ziemniak, pomidor czy bakłażan.

Rośliny
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.