Content

Czaty

Historia Czatu

Historia czatu

 
17.10.2017godz. 19:00
 
dr inż. Agnieszka Krawczyk
29
udzielonych
odpowiedzi
 
Witamy Państwa na kolejnym czacie nawozy.eu.
Dzisiaj będę odpowiadać na Państwa pytania dotyczące jesiennego nawożenia ozimin.
Zapraszam do zadawania pytań.

19:02:33
 
AdamO
Ze względu na problemy przedsiewnie nie dałem polifoski pod pszenicę i pszenżyto, czy na wiosnę można by ją zastosować.
 
Jeśli nie zastosował Pan jesiennego przedsiewnego nawożenia to na pewno warto pierwiastki te uzupełnić wiosną, szczególnie potas i magnez. Niemniej, aby móc ustalić ile i jakich składników żywieniowych potrzebują Pana uprawy, należy mieć wyniki aktualnej analizy gleby (minimum to odczyn i przyswajalne formy P, K, Mg). Jeśli Pan nie posiada takiej wiedzy, warto taką analizę wykonać.
 
19:12:46
 
Mirosław
Czy wiosną można dać pod zboże nawóz wieloskładnikowy na początek, a po nim za około 2 tygodnie dopiero saletrę? Jeśli tak można to jakie dawki zastosować.
 
Wiosną pod zboża ozime można zastosować nawozy wieloskładnikowe, a ich dawki powinny uwzględniać zasobność gleby + min. to co roślina potrzebuje do wytworzenia określonej ilości plonu. Nawozy należy zastosować wiosną, na niezamarzniętą glebę, gdy będzie oczywiście możliwość wjechania na pole. Niemniej nie należy odkładać takiego zabiegu. Natomiast termin, dawka oraz forma azotu jaką stosujemy wiosną jest ściśle skorelowana z sytuacją jaka znajduje się na polu. Nie należy sztywno ustalać w jakiej formie?.?, ile?.? i co ważne kiedy?.? zastosować saletrę?. Należy to odnieść do bieżącej sytuacji.
 
19:15:42
 
Mirosław
Czy temperatura ujemna ma wpływ na działania nawozów azotowych w szczególności mocznik( 46 % N), saletra amonowa (34 % N) ?
 
Temperatura ujemna ma wpływ przede wszystkim na rośliny. W takich warunkach rośliny nie pobierają składników pokarmowych.
 
19:20:42
 
Maciek
Mam pytanie jak przeliczyć S na SO3?
 
Jeden kg siarki pierwiastkowej ? S ? to tyle samo co kg SO3, stosujemy mnożnik 2,5. Czyli 8% S x 2,5 = 20 % SO3, natomiast chcąc przeliczyć trójtlenek siarki na siarkę pierwiastkową należy pomnożyć przez 0,4, czyli np. 20 % SO3 x 0,4 = 8% S
 
19:25:30
 
Maciek
I jeszcze pytanie, kiedy najlepiej nawozić rośliny siarką?
 
Siarkę należy stosować już we wczesnych fazach rozwojowych, ponieważ wpływa ona korzystnie na pobieranie wszystkich składników pokarmowych, rozwój i plonowanie roślin. Przy czym ruchliwość i łatwość jej wymywania z gleby powodują, że powinna być stosowana przede wszystkim wiosną (siarka podobnie jak azot nie akumuluje się w glebie, tak więc nawożenie na zapas nie ma uzasadnienia ekonomicznego).
 
19:27:22
 
rolnik z mazur
Posiałem rzepak 2 tygodnie po terminie. Jest w słabej kondycji. Ma 6 liści. Czy można zasilić go dodatkowo azotem - jeśli tak to w jakiej formie i jaki nawóz
 
Jak najbardziej może Pan zasilić rzepak azotem pogłównie. Do nawożenia w tym terminie warto wybierać nawozy które zawierają amonową formę azotu. Natomiast należy uważać na formę saletrzaną, ponieważ forma ta może rozhartować rośliny. Obecnie można zastosować 20-30 kg N/ha. Myślę, że taka dawka będzie bezpieczna. Do nawożenia można wykorzystać np. Saletrosan 26, który dodatkowo zasili rośliny w siarkę.
 
19:29:07
 
mariusz
Czy po tak mokrej jesieni jest jeszcze szansa na pobranie prób gleby zeby wynik analizy wyszedł właściwy ? czy nie jest juz za póżno ijaki składnik mógłby ewentualnie wyjsc nieprawidłowo ?
 
Generalnie próby gleby powinno pobierać się wówczas gdy gleba nie jest ani przesuszona, ani zbyt mokra. Jeśli gleba nie jest zalana i może Pan jechać na pole to warto odczekać jeszcze 2-3 tygodnie i dopiero wtedy pobrać glebę do analizy. Jeśli chodzi o składniki pokarmowe to przede wszystkim nieprawidłowy wynik może dotyczyć potasu oraz magnezu, ale też należy uwzględnić inne pierwiastki, które badamy w glebie.
 
19:30:19
 
Justyna
Witam. Tata wykonał już zabieg nawożenia rzepaku, z tym, że nieco później wykonała badania gleb i wyszło mi, że potrzebuję więcej składników. Nadwozic teraz czy wiosną?
 
Wszystko zależy od tego jakich składników brakuje w glebie. Proszę podać więcej konkretów.
 
19:32:14
 
ursus11743
Sieje pózno pszenice warto rozlać RSM po siewie zeby szybciej rosła ? Czy dac 100 kg saletry przed siewem ?
 
Na późne siewy pszenicy raczej zalecałabym ostrożność przy stosowani nawozów zawierających formę azotanową, ponieważ nie wiemy jaka będzie jesień i jak szybko przyjdzie zima. Raczej skłaniałabym się do zastosowania formy amonowej azotu, która jest bardziej bezpieczna przy jesiennym stosowaniu.
 
19:35:26
 
RolnikAdam
Czy w przypadku stosowania saletry w niskich temperaturach nie występuje większa strata azotu?
 
Saletra amonowa zawiera w równych częściach azot azotanowy i azot amonowy. Forma azotanowa (saletrzana) jest typowo pogłówna, lepiej działa w wyższych temperaturach, nie jest zatrzymywana w glebie i łatwo ulega wymyciu. Forma amonowa azotu jest typową formą przedsiewną, bo rośliny łatwiej pobierają azot w tej formie w niższych temperaturach. Tak więc straty azotu w przypadku niskich temperatur i zastosowania tego nawozu mogą wystąpić.
 
19:38:57
 
Mariusz 24
W wyniku małej precyzjiu siewnika, 20 września wysiałem jęczmień hybrydowy w zbyt małej obsadzie. Po wschodach jest 120-130 r./m2. Wchody były wyrównane ale zalecana obsasa powinna wynosić minii. 150r
 
Panie Mariuszu, ja w chwili obecnej nie martwiłabym się zbyt małą obsadą roślin na mkw jeśli rośliny są równomiernie rozmieszczone na polu. Dużo większym problemem byłaby zbyt duża obsada roślin.
 
19:39:43
 
Mariusz 24
Czy mogę podać jeszcze azot jesienią żeby dokrzewić ten jęczmien? Przewdsiewnie poszło 300kg/ha Polifoski 6 i 30 m3 gnojowicy przed orką.
 
Przy takim nawożeniu raczej nie zalecałabym wyższego stosowania azotu jesienią. O dokrzewianiu łanu proszę pomyśleć wczesna wiosną i wówczas obrać odpowiednią strategię. W chwili obecnej, nie wiem czy Pan stosował zalecałabym dolistne dokarmianie mikroskładnikami.
 
19:40:53
 
michal2
tolerancją na chlorotoluron pszenicy odmiany Hondia i jęczmień hybrydowy wootan
 
W tej sprawie proponowałabym zwrócić się do hodowcy, czyli do firmy Danko i firmy Syngenta, ponieważ to one odpowiadają za te odmiany.
 
19:46:16
 
Justyna
Głównie fosfor i potas
 
Z potasem będzie ciężko ponieważ najwyższą efektywność nawożenia tym pierwiastkiem uzyskuje się gdy nawóz wymieszany jest z glebą. Nie mniej, jeśli brakuje fosforu i potasu to raczej nie odwlekałbym nawożenia do wiosny tylko teraz zastosowała nawozy wybierając takie, które dobrze rozpuszczają się w wodzie.
 
19:48:39
 
Mariusz 24
W JECZMIENIU hybrydowym można stosować chlorotoluron bo pytałem doradców z SYNGENTY.
 
Jeśli tak uważa hodowca to znaczy że jest to bezpieczne.
 
19:51:18
 
mateusz
Z powodów warunków pogodowych zasiałem późno pszenice czy mogę jej teraz jakoś pomóc czy poczekać do wiosny ?
 
Proszę o więcej szczegółów. Jaka jest zasobność Pana gleby? Czy stosował Pan nawożenie przedsiewne oraz w jakiej fazie jest obecnie pszenica?
 
19:52:41
 
RolnikAdam
Czy mogę zrobić sam rsm 28 z saletry amonowej samej ,jeżeli tak to jaki skład?
 
RSM to roztwór saletrzano-mocznikowy. Jest mieszaniną fizyczną w skład, której wchodzą wodne roztwory mocznika i saletry amonowej w stosunku 1:1. Nie zalecałabym jednak "produkcji" RSMu...
 
19:54:51
 
mateusz
Zastosowałem polifoske 6 w dawce 200 kg/ha zasobność średnia pszenica jeszcze nie poschodziła
 
Czyli w dawce 200 kg/ha zastosował Pan 40 kg P2O5/ha i 60 kg K2O/ha, przy czym pszenica na 1t ziarna (plus słoma) potrzebuje 12 kg fosforu i 22 kg potasu. Jeśli zasobność jest średnia to nawożenie które Pan zastosował może być niewystarczające.
 
19:56:59
 
SebRols
Chcę zastosować wapno granulowane na użytki zielone. Kiedy najlepiej wykonać ten zabieg późno jesienią czy wczesną wiosną?
 
Zdecydowanie korzystniejszym terminem jest późna jesień. Na użytki zielone stosujemy węglan wapnia, nie wiem co Pan rozumie pod nazwa wapno granulowane, dlatego zwracam na to uwagę.
 
20:02:08
 
Maciek
Ile siarki powinno się zastosować w uprawie rzepaku?
 
Dawkę siarki można wyliczyć bezpośrednio ze stałego stosunku N:S, który dla roślin: siarkolubnych, jaką jest rzepak, kształtuje się na poziomie ok. 5:1 czyli np. stosując 170 kg N/ha, dawka siarki 34 kg S/ha. Podobnie jak niedobór, tak również nadmiar pierwiastka może być szkodliwy. W przypadku siarki, dawka, nawet w uprawie rzepaku, nie powinna przekraczać 50 kg S/ha.
 
19:26:01
 
michal2
Mangan w jęczmieniu ozimym potrzebny czy zbędny pomoże przezimować
 
Jak najbardziej mangan należy jesienią stosować w zboże w tym w jęczmieniu ozimym.
 
19:59:52
 
ursus11743
Czy warto dokarmiać zboze jeśienią ? Odżywką ?
 
Myślę że jak najbardziej tak, ponieważ dobrze odżywione jesienią rośliny dobrze zimują. W nawożeniu jesiennym warto uwzględnić Mangan, Miedź, Molibden, a także Siarkę i Magnez.
 
20:06:23
 
mariusz
czy składnikiem mobilnym jakim jest potas w glebie lekkiej można jej podnieść zasobność np do wysokiego poziomu czy jej niskia PWK na to nie pozwoli ?
 
Takie działanie może być trudne. Nie mniej należy dbać o to, aby zasobność gleby utrzymywała się w górnym przedziale średniej zasobności, czyli dla gleb lekkich minimum 15 mg potasu na 100 g gleby.
 
20:07:22
 
mateusz
Czy jak rzepak na ładny zdrowy i nie widać żadnych niedoborów stosować odżywki na razie zastosowałem z odżywek tylko bor
 
Generalnie jeśli już widać niedobry na roślinach to oznacza, że rzepak "cierpi". Z tego względu warto jesienią w rzepaku oprócz zastosować obok boru mangan i molibden, a także siarczan magnezu (jeśli stosuje Pan nawożenie naturalne to wówczas można rozważyć brak nawożenia mikroskładnikami).
 
20:13:13
 
mariusz
czy istnieje duże ryzyko zasolenia nawożąc oziminy wiosną dawką np 300-400kg NPK + N do tego gleba lekka pamiętając ostatnie susze gdzie był problem nawet z przemieszczeniem do głębszych warstw azotu
 
Myślę, że tak zwłaszcza na glebie lekkiej.
 
20:15:42
 
SebRols
Na pierwszą dawkę w rzepaku chcę zastosować saletrosan na drugą mocznik w jakim czasie po wysianiu pierwszej dawki zastosować mocznik proszę o poradę dziękuję.
 
Druga dawka azotu można stosować w formie mocznika, lub innej tuż przed początkiem pakowania tj. 10-14 dni po zastosowaniu pierwszej dawki.
 
20:17:32
 
Robert
Czy jeśli mam wysoką zawartość fosforu w glebie i stosuję pod kukurydzę obornik 40 ha to mogę zastosować polidap tylko rzędowo podczas siewu czy muszę przedsiewnie też rozsiać?
 
Stosowanie obornika pod kukurydzę to bardzo dobre rozwiązanie, można wówczas ograniczyć nawożenie mineralne. Mając wysoką zawartość fosforu w glebie może Pan z powodzeniem ograniczyć dawkę nawozu mineralnego. Nawożenie zlokalizowane w uprawie kukurydzy jest jak najbardziej polecane.
 
20:19:48
 
Rolnik
W jakiej fazie rozwojowej pszenicy ozimej najlepiej podać siarkie na wiosne,
 
Wiosną siarkę najlepiej podać łącznie z pierwszą wczesnowiosenną dawka azotu. Niezależnie od fazy rozwojowej pszenicy ponieważ siarka wpływa na lepsze wykorzystanie azotu, a jest to pierwiastek który się nie akumuluje w glebie, stąd też wiosenne stosowanie jest jak najbardziej wskazane.
 
20:24:16
 
RolnikAdam
Ma takie pytanie czy stosowanie saletry amonowej PULAN, wiosną w niskich temperaturach nie uszkodzi zboża?
 
Forma saletrzano-amonowa zawarta w PULAN to najbardziej uniwersalna forma nawozów azotowych. Forma saletrzana pobudza rośliny do krzewienia, co nie zawsze jest pożądane: zbyt duża dawka w stosunku do stanu plantacji może doprowadzić do nadmiernego i szkodliwego krzewienia lub zbyt wczesna aplikacja nawozu też może być niekorzystna. Może zdarzyć się też tak, że zastosowaliśmy Pulan, pobudziliśmy rośliny do krzewienia, komórki są bardziej uwodnione i przez co bardziej wrażliwe na mróz i nadeszły mrozy. Wówczas rośliny są rozhartowane i tu właśnie widnieje największe niebezpieczeństwo uszkodzenia roślin.
 
19:52:17
 
Nasz czat dobiegł końca. Dziękuję Państwu za zainteresowanie i uczestnictwo. Do usłyszenia w następnym czacie. Agnieszka Krawczyk

20:34:17
 
 

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica
czwartek, 23 Styczeń 2020
Ikonka Pszenica/images/notowania/box/spadek.png
-1,5%
835
na targowiskach
upload/newsy/4193/corn-4458568-1280_nmedium.jpg

Spadek cen owsa konsumpcyjnego o 2,5%

W dniach od 15 do 29 grudnia 2019 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień konsumpcyjny, a obniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica, ale tańsza kukurydza.

MRiRW
upload/art/1098/brodowska-marzena-grudzien-2019-05-12-2019r_nmedium.jpg

Wymycie składników pokarmowych w okresie jesienno-zimowym

Najintensywniejsze straty składników pokarmowych z gleby mają miejsce w okresie jesienno-zimowym, kiedy to występuje większe nasilenie opadów atmosferycznych, a także ograniczone pobieranie pierwiastków przez rośliny.

Gleba
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.