Content

Czaty

Historia Czatu

Historia czatu

 
25.10.2017godz. 19:00
 
dr inż. Monika Tabak
13
udzielonych
odpowiedzi
 
Witamy Państwa bardzo serdecznie. Nazywam się Monika Tabak i dzisiaj będę odpowiadać na Państwa pytania. Tematem dzisiejszej rozmowy jest siarka. Zapraszamy do zadawania pytań.

19:00:23
 
SzymcioTeam
Witam Mam pytanie czy przy zastosowaniu zwiększonej ilości siarki uniknę parcha ziemniaków ? Lub w jaki inny sposób mogę się go zlikwidować ?
 
Zbilansowane nawożenie ogranicza porażenie przez parcha chorobą (zwraca się uwagę na nawożenie wapniem, borem, magnezem, manganem, siarką i cynkiem). Ważny będzie także dobór sadzeniaków odpowiedniej jakości, przechowywanie bulw we właściwej temperaturze i wilgotności, odpowiednia wilgotność gleby, minimalizowanie mechanicznych uszkodzeń podczas zbiorów.
 
19:05:51
 
Krzysztof
Dobry wieczór, planuje na wisne dać 100 kg na hektar kizerytu na pszenicę ozimą, przedplonem był rzepak ozimy i buraki cukrowe, czy siarka zawarta w nawozie będzie wystarczająca na zakładany plon 7ton
 
100 kg kizerytu to 22 kg siarki. Jest to siarka siarczanowa dobrze rozpuszczalna w wodzie. Pszenica pobiera ok. 4 kg siarki na każdą tonę plonu, należy więc do roślin o małym zapotrzebowaniu na siarkę. Podana dawka mniej więcej odpowiada potrzebom rośliny, może ona być niewystarczająca jeśli zasobność gleby w siarkę siarczanową będzie bardzo niska.
 
19:11:21
 
Krzysztof
Planuje wysiać po 100 kg/ha kizerytu i saletrosanu na buraki na oborniku zakładany plon 75 ton czy ilość siarki zawarta w tych nawozach będzie wystarczająca?
 
Zapotrzebowanie buraków na siarkę wynosi około 0,6-0,8 kg na tonę korzeni (z odpowiednią masą liści). Przy podanym plonie zapotrzebowanie będzie wynosić 45-62 kg. Nawożenie obornikiem dostarczy około 30-40 kg S/ha (przy dużych dawkach obornika). Mineralne nawożenie siarką może być uzupełnieniem nawożenia obornikiem zwłaszcza jeśli jego dawka nie jest duża.
 
19:16:54
 
Krzysztof
Poza kizerytem będę stosował kilkukrotne nawożenie dolistne siarczanem magnezu połączone z innymi zabiegami ochrony roślin, ewentualnie nie wiem czy jaszcze rozsiewać saletrosan czy to nie za dużo?
 
Czy chodzi o dolistne nawożenie pszenicy?
 
19:25:03
 
Krzysztof
Tak chodzi o dolistne nawożenie pszenicy ozimej poza tym co zostanie podane w kizerycie
 
Przyjmuje się, że dla pszenicy ozimej dawka siarki łatwo rozpuszczalnej to około 1/5 dawki azotu (siarczan magnezu, siarczan amonu). Pszenica dobrze reaguje na dolistne nawożenie siarczanem magnezu (oczywiście wprowadzona dawka siarki nie będzie bardzo wysoka). Zastosowane nawożenie powinno być wystarczające.
 
19:33:12
 
SzymcioTeam
Jeśli chodzi o te Zbilansowane nawożenie to ile konkretnie % (związków/pierwiastków) Należy użyć aby zminimalizować ryzyko wystąpienia parcha, biorąc pod uwagę użycie kwalifikowanych sadzeniaków
 
Zbilansowane nawożenie oznacza dostosowanie dawek i rodzajów nawozów (ważny jest skład chemiczny i forma występowania pierwiastków) oraz terminów i stosowania do konkretnej rośliny uprawnej, warunków glebowych, warunków klimatycznych. Jak wspomniałem wcześniej, nie tylko inne czynniki również są ważne dla ograniczenia porażenia parchem, proszę pamiętać jeszcze o tym, że nie korzystny jest alkaliczny odczyn gleby.
 
19:20:28
 
Marxius
Jakie zaleca Pani sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę?
 
Nawożenie siarką najlepiej prowadzić z nawożeniem azotem (pierwsza dawka siarki z pierwszą wiosenną dawką azotu).
 
19:31:08
 
Piotr
Jaka powinna być prawidłowa ilość siarki wyrażona w kg na hektar w uprawie pszenicy ozimej?
 
Pszenica pobiera ok. 4 kg siarki na każdą jedną tonę plonu ziarna (z odpowiednią ilością słomy). Zaleca się dawki do ok. 30 kg S/ha. Większe dawki mogą być uzasadnione przy bardzo wysokim plonie, wysokim poziomie agrotechniki. Zawsze jednak dawka siarki powinna być dostosowana do dawek innych składników pokarmowych, zwłaszcza azotu.
 
19:48:22
 
Sławomir
Dobry wieczór, mam zamiar wysiać 150kg/ha saletrosanu na żyto ozime, jako pierwszą dawkę azotu wiosną, czy taka ilość siarki będzie wystarczająca? Przedsiewnie wysiałem 200kg polifoski tytan
 
Czy ma Pan na myśli Saletrosan 26 czy Saletrosan 30? Proszę o szczegóły przez formularz Zapytaj eksperta w serwisie nawozy.eu.
 
19:55:57
 
Adam
Ile azotu stosować wiosną w zbożach?
 
Dawka zależy od gatunku rośliny, przewidywanego plonu. Proszę o szczegóły przez formularz Zapytaj eksperta w serwisie nawozy.eu.
 
19:50:11
 
Sebastian
Mam pytanie o RSM. Czy do RSM mogę dawać siarczan magnezu, jeżeli tak to w jakim stężeniu?
 
Jeżeli ma Pan na myśli stosowanie siarczanu magnezu jako oprysku dolistnego proszę pamiętać o tym, że RSM jest nawozem doglebowym, nienalistnym. RSM zaleca się stosować techniką oprysku grubokroplistego lub techniką rozlewu.
 
19:53:30
 
Daria
Z analizy gleby wynika u mnie że muszę uzupełnić potas w glebie i oprócz polifoski chciałem zastosować dodatkowy nawóz. Według Pani jaki?
 
Podstawowe nawozy potasowe to chlorek potasu (tzw. sól potasowa) i siarczan potasu. Jeśli rośliny nie wykazują wrażliwości na chlor sól potasowa jest dobrym nawozem.
 
19:59:46
 
Sebastian
Mam takie pytanie, czy sól potasową mogę rozsiewać pogłównie na łąki i pola czy się rozłoży?
 
Dopuszcza się pogłówne stosowanie soli potasowej (w przypadku gruntów ornych wymieszanie nawozu z glebą będzie jednak korzystniejsze).
 
19:57:07
 
 

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenżyto
czwartek, 23 Styczeń 2020
Ikonka Pszenżyto/images/notowania/box/spadek.png
-1,5%
730
na targowiskach
upload/newsy/4237/cereals-929073-1280_nmedium.jpg

Wzrost cen pszenicy o 3%

W dniach od 6 do 12 stycznia 2020 roku zaobserwowano zróżnicowaną relację cen zbóż w skupie.

Zboża
upload/art/1107/brodowska-marzena-news-foto-19-01-2020r_nmedium.jpg

Co się dzieje z fosforem w glebie?

Związki fosforu występujące w nawozach są najczęściej (z wyjątkiem mączek fosforytowych i mączek kostnych) dobrze rozpuszczalne w wodzie, a więc dobrze przyswajalne dla roślin.

Gleba
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.