Content

Nawozy

Wieloskładnikowe

POLIFOSKA® START

NPK(MgS) 12-11-18(2,7-26)
Formuła nawozu:
NPK(MgS) 12-11-18(2,7-26)
Producent:
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.
Klasa ziarnowa:
Gęstość nasypowa:
N (azot całkowity):
12
N (azot amonowy):
7
N (azot saletrzany):
x
N (azot amidowy)
5
P2O5 (rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonu i w wodzie):
11
P2O5 (rozpuszczalny w wodzie):
8,8
K2O (rozpuszczalny w wodzie):
18
CaO (rozpuszczalny w wodzie):
x
MgO (całkowity):
2,7
SO3(S) (rozpuszczalny w wodzie):
26
Mikroskładniki:
bor (B) 0,015%, żelazo (Fe) 0,5% i cynk (Zn) 0,02% w formach łatwo przyswajalnych
Numer PKWiU:
20 15 710
Numer CN
31 052 010 90

Opis produktu

Nawóz o równomiernych jasnoszarych do ciemnoszarych granulach, klasa ziarnowa 2-5 mm, co najmniej 92%. Granule powlekane, nie zbrylające się trwale. Gęstość nasypowa: 0,92-1,02 kg/dm3. POLIFOSKA® START zawiera 12% azotu (N), w tym 7% w formie amonowej i 5% w formie amidowej, 11% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, a 8,8% rozpuszczalnego w wodzie.

Nawóz zawiera 18% potasu (K2O) rozpuszczalnego w wodzie, w formie siarczanu potasu, 2,7% magnezu (MgO) całkowitego w formie węglanu i 26% trójtlenku siarki (SO3) rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu. POLIFOSKA® START zawiera także bardzo ważne mikroskładniki pokarmowe: bor (B) 0,015%, żelazo (Fe) 0,5% i cynk (Zn) 0,02% w formach łatwo przyswajalnych.

Przeznaczenie i stosowanie

Nawóz ten należy stosować wiosną, przede wszystkim pod rośliny:

  • bardzo wrażliwe na chlorki: tytoń, czerwona porzeczka, agrest, malina, truskawka, jeżyna, borówka, drzewa pestkowe - szczególnie czereśnia, warzywa wczesne, fasola, ogórek, papryka, cebula, sałata, chmiel, wszystkie uprawy pod osłonami, rośliny kwiatowe i ozdobne oraz rozsada większości roślin,
  • względnie wrażliwe na chlorki: ziemniak, słonecznik, winorośl, drzewa ziarnkowe, czarna porzeczka, pomidor, rzodkiewka, kalarepa, brukselka, groch, szpinak, marchew, czosnek, rzodkiew, cykoria.
Najwyższą efektywność uzyskuje się stosując POLIFOSKĘ® START wiosną, 10-14 dni przed siewem, mieszając z glebą na głębokość 10-20 cm. Nawóz ten można stosować także wczesną wiosną, pogłównie na rośliny ozime. Uprawy wieloletnie nawozić wiosną. POLIFOSKĘ® START można mieszać bezpośrednio przed rozsiewem z mocznikiem, saletrą amonową i z saletrzakiem, a w dowolnym czasie z siarczanem potasu.

Korzyści zastosowania

Azot w formie amonowej nie ulega wymywaniu z gleby, a jako wolno pobierany przez rośliny wpływa na ich harmonijny wzrost i rozwój, wspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu. Fosfor w formie fosforanu amonowego jest najlepiej przyswajalną formą tego składnika. Potas w formie siarczanu jest szczególnie polecany pod rośliny ujemnie reagujące na nadmiar chlorków. Duża zawartość siarki siarczanowej, doskonale rozpuszczalnej w wodzie uodparnia rośliny i zabezpiecza je w siarkę już od początku wiosennej wegetacji. Dodatek dobrze rozpuszczalnego magnezu oraz mikroskładników, w początkowych fazach płytko ukorzenionych roślin, poprawia zaopatrzenie wczesnowiosenne. Taki skład chemiczny nawozu powoduje dobre ukorzenienie i prawidłowy rozwój roślin od okresu powschodowego, zwiększa ich odporność, także odporność na susze. Wpływa również na pełne kwitnienie i równomierne dojrzewanie oraz poprawia wartość biologiczną, walory smakowe plonu, a także wygląd roślin.

Pakowanie i transport

POLIFOSKA® START jest pakowana::

  • po 50 kg±1% w worki polietylenowe z nadrukiem,
  • w elastyczne kontenery po 500 kg±1% lub więcej, tzw. big-bagi
Nawóz należy przewozić środkami transportu, zabezpieczając produkt przed działaniem wody, opadów atmosferycznych, bezpośrednim nasłonecznieniem i uszkodzeniem opakowania. POLIFOSKA® START nie jest klasyfikowana, to znaczy nie jest uważana za materiał niebezpieczny zgodnie z pomarańczową Księgą ONZ i międzynarodowymi kodami transportowymi, na przykład RID (kolej), ADR (transport drogowy) i IMDG (transport morski). W przewozie środkami transportu drogowego odbiorcy lub przewoźnika działającego na bezpośrednie zlecenie odbiorcy, odpowiedzialność za ewentualne pogorszenie jakości nawozu ponosi odbiorca lub przewoźnik.

Przechowywanie

Worki polietylenowe z nadrukiem, o zawartości netto – 50 kg, układać najwyżej w 10 warstw. Elastyczne kontenery nieprzekraczające masy 500 kg można przechowywać w stosach do wysokości 3 warstw, a powyżej 500 kg – w stosach złożonych z 2 warstw. W przypadku paletyzacji jednostki ładunkowe o wysokości do 0,9 m układa się w stosy złożone z 4 warstw, jednostki ładunkowe o wysokości od 0,9 do 1,8 m w stosy nieprzekraczające 3,6 m. Nawóz należy przechowywać w czystych i suchych budynkach magazynowych oraz zabezpieczyć przed wpływem warunków atmosferycznych (promieniowanie słoneczne, opady). Podczas transportu, prac przeładunkowych i przechowywania postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Środki ostrożności

W przypadku podrażnienia, skórę i oczy przemyć dużą ilością wody. Zaleca się stosować maski przeciwpyłowe i okulary ochronne. W razie przypadkowego spożycia zasięgnąć porady lekarza. Nawóz nietoksyczny, bez zapachu, niepalny.

Serwis i doradztwo

Dbając o zapewnienia najwyższych standardów obsługi klienta, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE” S.A. w ramach serwisu oferują fachowe doradztwo, wsparcie informacyjne dla rolników i producentów żywności.

Serwis obejmuje:

  • wsparcie klienta wiedzą techniczną, to jest doradztwo z zakresu stosowania nawozów,
  • rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez klienta (dawkowanie, skład chemiczny nawozów, mechanizmy działania na rośliny uprawne i elementy środowiska naturalnego,
  • udzielanie informacji na temat umiejscowienia na mapie kraju punktów dystrybucyjnych,
  • informowanie o aktualnej ofercie produktowej nawozowej Grupy Azoty „POLICE” S.A.

ZALECANE DAWKI POLIFOSKI® START w kg/ha (lub g/10 m2)*

RoślinaZalecane dawki kg N/ha1Zasobność gleby w fosfor i potas
bardzo niska i niskaśrednia2wysoka i bardzo wysoka
Trawnik60-120800600400
Rośliny ozdobne, iglaki40-80600400250
Krzewy i drzewa owocowe60-120700500300
Cebula120750475250
Kalafior, brokuł, kapusta brukselka250700475220
Kapusta biała, czerwona2001150800440
Kapusta pekińska, włoska180900700440
Marchew150840550300
Ogórek140650440300
Papryka, pomidor150550400220
Pietruszka150730440250
Por180730470250
Rzodkiewka, rzodkiew60/130440300120
Sałata, szpinak120550360150
Truskawka3do 80360300220
Ziemniak bez obornika180620400250

* w przypadku stosowania obornika zaleca się obniżyć dawkę nawozu o około 30%;
1- w zalecanej dawce azotu uwzględnić azot wprowadzony w POLIFOSCE® START, podział dawek azotu i terminy stosowania według zaleceń agrotechnicznych;
2- jeżeli nie jest znana zasobność gleby, zaleca się dawki w wysokości jak dla gleby średnio zasobnej, do czasu wykonania analizy gleby;
3- przed założeniem plantacji zastosować całą dawkę; w pełni owocowania plantacji dawkę zaleca się dzielić na dwie części: wiosną po ruszeniu wegetacji i późnym latem po zakończeniu zbiorów.

nawozy.grupaazoty.com

Pobierz pliki

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/art/1162/brodowska-marzena-mikroskladniki-rzepak-maj-2020-05-05-2020r_nmedium.jpg

Mikroskładniki niezbędne w uprawie rzepaku

Rzepak ozimy to jedna z najbardziej wymagających roślin uprawnych, biorąc pod uwagę zarówno warunki meteorologiczne, jak i rodzaj zastosowanego nawożenia.

Rośliny
upload/newsy/4486/apple-5183288-1280_nmedium.jpg

Serbia sprzedaje więcej jabłek do Wielkiej Brytanii i na Bliski Wschód, a mniej do Rosji

Analitycy EastFruit twierdzą, że Serbia nadal aktywnie dywersyfikuje rynki świeżych jabłek, przy czym jeszcze pięć lat temu prawie cała produkcja serbskich jabłek została sprzedana na rynku rosyjskim.

Owoce
Żyto
czwartek, 28 Maj 2020
Ikonka Żyto
+3,3%
669
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.