Content

Nawozy

Wieloskładnikowe

POLIFOSKA® START

NPK(MgS) 12-11-18-(2,7-26)
Formuła nawozu:
NPK(MgS) 12-11-18-(2,7-26)
Producent:
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.
Klasa ziarnowa:
Gęstość nasypowa:
N (azot całkowity):
12
N (azot amonowy):
7
N (azot saletrzany):
x
N (azot amidowy)
5
P2O5 (rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonu i w wodzie):
11
P2O5 (rozpuszczalny w wodzie):
8,8
K2O (rozpuszczalny w wodzie):
18
CaO (rozpuszczalny w wodzie):
x
MgO (całkowity):
2,7
SO3(S) (rozpuszczalny w wodzie):
26
Mikroskładniki:
bor (B) 0,015%, żelazo (Fe) 0,5% i cynk (Zn) 0,02% w formach łatwo przyswajalnych
Numer PKWiU:
20 15 710
Numer CN
31 052 010 90

Opis produktu

Nawóz o równomiernych jasnoszarych do ciemnoszarych granulach, klasa ziarnowa 2-5 mm, co najmniej 92%. Granule powlekane, nie zbrylające się trwale. Gęstość nasypowa: 0,92-1,02 kg/dm3. POLIFOSKA® START zawiera 12% azotu (N), w tym 7% w formie amonowej i 5% w formie amidowej, 11% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, a 8,8% rozpuszczalnego w wodzie.

Nawóz zawiera 18% potasu (K2O) rozpuszczalnego w wodzie, w formie siarczanu potasu, 2,7% magnezu (MgO) całkowitego w formie węglanu i 26% trójtlenku siarki (SO3) rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu. POLIFOSKA® START zawiera także bardzo ważne mikroskładniki pokarmowe: bor (B) 0,015%, żelazo (Fe) 0,5% i cynk (Zn) 0,02% w formach łatwo przyswajalnych.

Przeznaczenie i stosowanie

Nawóz ten należy stosować wiosną, przede wszystkim pod rośliny:

  • bardzo wrażliwe na chlorki: tytoń, czerwona porzeczka, agrest, malina, truskawka, jeżyna, borówka, drzewa pestkowe - szczególnie czereśnia, warzywa wczesne, fasola, ogórek, papryka, cebula, sałata, chmiel, wszystkie uprawy pod osłonami, rośliny kwiatowe i ozdobne oraz rozsada większości roślin,
  • względnie wrażliwe na chlorki: ziemniak, słonecznik, winorośl, drzewa ziarnkowe, czarna porzeczka, pomidor, rzodkiewka, kalarepa, brukselka, groch, szpinak, marchew, czosnek, rzodkiew, cykoria.
Najwyższą efektywność uzyskuje się stosując POLIFOSKĘ® START wiosną, 10-14 dni przed siewem, mieszając z glebą na głębokość 10-20 cm. Nawóz ten można stosować także wczesną wiosną, pogłównie na rośliny ozime. Uprawy wieloletnie nawozić wiosną. POLIFOSKĘ® START można mieszać bezpośrednio przed rozsiewem z mocznikiem, saletrą amonową i z saletrzakiem, a w dowolnym czasie z siarczanem potasu.

Korzyści zastosowania

Azot w formie amonowej nie ulega wymywaniu z gleby, a jako wolno pobierany przez rośliny wpływa na ich harmonijny wzrost i rozwój, wspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu. Fosfor w formie fosforanu amonowego jest najlepiej przyswajalną formą tego składnika. Potas w formie siarczanu jest szczególnie polecany pod rośliny ujemnie reagujące na nadmiar chlorków. Duża zawartość siarki siarczanowej, doskonale rozpuszczalnej w wodzie uodparnia rośliny i zabezpiecza je w siarkę już od początku wiosennej wegetacji. Dodatek dobrze rozpuszczalnego magnezu oraz mikroskładników, w początkowych fazach płytko ukorzenionych roślin, poprawia zaopatrzenie wczesnowiosenne. Taki skład chemiczny nawozu powoduje dobre ukorzenienie i prawidłowy rozwój roślin od okresu powschodowego, zwiększa ich odporność, także odporność na susze. Wpływa również na pełne kwitnienie i równomierne dojrzewanie oraz poprawia wartość biologiczną, walory smakowe plonu, a także wygląd roślin.

Pakowanie i transport

POLIFOSKA® START jest pakowana::

  • po 50 kg±1% w worki polietylenowe z nadrukiem,
  • w elastyczne kontenery po 500 kg±1% lub więcej, tzw. big-bagi
Nawóz należy przewozić środkami transportu, zabezpieczając produkt przed działaniem wody, opadów atmosferycznych, bezpośrednim nasłonecznieniem i uszkodzeniem opakowania. POLIFOSKA® START nie jest klasyfikowana, to znaczy nie jest uważana za materiał niebezpieczny zgodnie z pomarańczową Księgą ONZ i międzynarodowymi kodami transportowymi, na przykład RID (kolej), ADR (transport drogowy) i IMDG (transport morski). W przewozie środkami transportu drogowego odbiorcy lub przewoźnika działającego na bezpośrednie zlecenie odbiorcy, odpowiedzialność za ewentualne pogorszenie jakości nawozu ponosi odbiorca lub przewoźnik.

Przechowywanie

Worki polietylenowe z nadrukiem, o zawartości netto – 50 kg, układać najwyżej w 10 warstw. Elastyczne kontenery nieprzekraczające masy 500 kg można przechowywać w stosach do wysokości 3 warstw, a powyżej 500 kg – w stosach złożonych z 2 warstw. W przypadku paletyzacji jednostki ładunkowe o wysokości do 0,9 m układa się w stosy złożone z 4 warstw, jednostki ładunkowe o wysokości od 0,9 do 1,8 m w stosy nieprzekraczające 3,6 m. Nawóz należy przechowywać w czystych i suchych budynkach magazynowych oraz zabezpieczyć przed wpływem warunków atmosferycznych (promieniowanie słoneczne, opady). Podczas transportu, prac przeładunkowych i przechowywania postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Środki ostrożności

W przypadku podrażnienia, skórę i oczy przemyć dużą ilością wody. Zaleca się stosować maski przeciwpyłowe i okulary ochronne. W razie przypadkowego spożycia zasięgnąć porady lekarza. Nawóz nietoksyczny, bez zapachu, niepalny.

Serwis i doradztwo

Dbając o zapewnienia najwyższych standardów obsługi klienta, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE” S.A. w ramach serwisu oferują fachowe doradztwo, wsparcie informacyjne dla rolników i producentów żywności.

Serwis obejmuje:

  • wsparcie klienta wiedzą techniczną, to jest doradztwo z zakresu stosowania nawozów,
  • rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez klienta (dawkowanie, skład chemiczny nawozów, mechanizmy działania na rośliny uprawne i elementy środowiska naturalnego,
  • udzielanie informacji na temat umiejscowienia na mapie kraju punktów dystrybucyjnych,
  • informowanie o aktualnej ofercie produktowej nawozowej Grupy Azoty „POLICE” S.A.

ZALECANE DAWKI POLIFOSKI® START w kg/ha (lub g/10 m2)*

RoślinaZalecane dawki kg N/ha1Zasobność gleby w fosfor i potas
bardzo niska i niskaśrednia2wysoka i bardzo wysoka
Trawnik60-120800600400
Rośliny ozdobne, iglaki40-80600400250
Krzewy i drzewa owocowe60-120700500300
Cebula120750475250
Kalafior, brokuł, kapusta brukselka250700475220
Kapusta biała, czerwona2001150800440
Kapusta pekińska, włoska180900700440
Marchew150840550300
Ogórek140650440300
Papryka, pomidor150550400220
Pietruszka150730440250
Por180730470250
Rzodkiewka, rzodkiew60/130440300120
Sałata, szpinak120550360150
Truskawka3do 80360300220
Ziemniak bez obornika180620400250

* w przypadku stosowania obornika zaleca się obniżyć dawkę nawozu o około 30%;
1- w zalecanej dawce azotu uwzględnić azot wprowadzony w POLIFOSCE® START, podział dawek azotu i terminy stosowania według zaleceń agrotechnicznych;
2- jeżeli nie jest znana zasobność gleby, zaleca się dawki w wysokości jak dla gleby średnio zasobnej, do czasu wykonania analizy gleby;
3- przed założeniem plantacji zastosować całą dawkę; w pełni owocowania plantacji dawkę zaleca się dzielić na dwie części: wiosną po ruszeniu wegetacji i późnym latem po zakończeniu zbiorów.

nawozy.grupaazoty.com

Pobierz pliki

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/art/962/news-2018-09-19chowacz-galasowek_nmedium.jpg

Zgrubienia na korzeniach – zagrożenie rzepaku!

Widząc zgrubienia na korzeniach rzepaku zastanawiamy się, co to może być? Przyczyna może mieć dwa źródła… Jedną z nich jest żerowanie larw chowacza galasówka.

Rośliny oleiste
upload/newsy/3354/vegetables-1707600-1280_nmedium.jpg

Wahania cen ziemniaków

Druga połowa października bieżącego roku odznaczała się pewnymi wahaniami cen ziemniaków notowanych w dużym hurcie, co uwidoczniło się w szczególności w centrum Polski.

Warzywa
Pszenżyto
czwartek, 15 Listopad 2018
Ikonka Pszenżyto
+1,3%
751
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.

0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.




Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.



Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
Nie, dziękuję