Content
Interaktywne harmonogramy
Pszenica jara cechuje się wrażliwością na niedobór wody, zwłaszcza w okresie między krzewieniem a kłoszeniem. Dobrze znosi przymrozki do -6oC. Roślina ta ma bardzo duże wymagania glebowe, co wynika ze słabo rozwiniętego systemu korzeniowego. Z tego powodu uprawa pszenicy jarej powinna być prowadzona na niezachwaszczonych glebach zasobnych w składniki pokarmowe, zdolnych do gromadzenia wody. Są to gleby zaliczane do klas bonitacyjnych I-III. Możliwa jest także uprawa pszenicy jarej na glebach gliniasto-piaszczystych, będących w wysokiej kulturze (kompleksy IVa i IVb).
Najbardziej odpowiednie do uprawy pszenicy są gleby kompleksów pszennych: bardzo dobrego, dobrego i górskiego. Jeśli stanowiska są dobre i zapewniona jest odpowiednia wilgotność gleby, możliwe jest uzyskanie dużych plonów na glebach kompleksów żytniego bardzo dobrego i żytniego dobrego. Wartość pH gleb lekkich powinna wynosić nie mniej niż 5,5, a ciężkich 6,5. Nieodpowiednie do uprawy pszenicy jarej są gleby lekkie, podmokłe i kwaśne.
sprawdz tez informacje o nawożeniu uprawy: Pszenica jara
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



Gutacja czy płacz roślin?
dr hab. Marzena S. BrodowskaW przypadku dobrego zaopatrzenia korzeni roślin w wodę oraz wysokiej wilgotności względnej powietrza następuje silne ograniczenie transpiracji.

W tym sezonie z Gruzji wyeksportowano już ponad 30 tys. ton mandarynek
Wolumen eksportu gruzińskich mandarynek wyniósł 30,6 tys. ton, czyli o 13% więcej niż rok temu.
