Content
Interaktywne harmonogramy
Żyto ma niewielkie wymagania cieplne i oszczędnie gospodaruje wodą, dlatego też jest rośliną odpowiednią do uprawy w klimacie umiarkowanym i na glebach lekkich, cechujących się małą zdolnością do magazynowania wody. Żyto, w porównaniu z innymi zbożami ozimymi, jest najbardziej odporne na niską temperaturę (przy braku okrywy śnieżnej wytrzymuje mrozy do -25°C). Żyto jest odporne na przejściowe susze, występujące szczególnie często na glebach lekkich, a jego system korzeniowy jest wyraźnie lepiej rozwinięty i sięga głębiej niż u innych zbóż, może więc pobierać wodę z głębszych warstw gleby. Nadmierna ilość opadów prowadzi do znacznego przyrostu zielonej masy (a to może skutkować wyleganiem roślin), może też prowadzić do porastania ziarna.
Uprawę żyta prowadzi się przede wszystkim na glebach kompleksów żytnich. Żyto charakteryzuje się dużą zdolnością pobierania z gleby trudno dostępnych składników pokarmowych, a także tolerancją w stosunku do odczynu gleby ( może być uprawiane na glebach o pH od 5,0 do 7,0) i jej przesuszenia. Dzięki temu na glebach lekkich daje plon większy niż inne gatunki zbóż, dla których właściwości takich gleb są często nieodpowiednie. Uprawa żyta może być prowadzona także na glebach cięższych.
sprawdz tez informacje o nawożeniu uprawy: Żyto
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



Unijna strategia na rzecz ograniczenia emisji metanu z rolnictwa
dr hab. Monika SkowrońskaW ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz ograniczenia emisji metanu.

Polska na 5 miejscu w unijnym rankingu eksporterów pszenicy
Na koniec listopada bieżącego roku udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 1,37 tys. ton i stanowił zaledwie 8% wysyłki unijnego zboża.
