Content
Leksykon nawożenia
Grunt to Wiedza
Fosfor na wysokim poziomie


Wyniki badania zawartości fosforu w analizowanych powiatach pokazują, że średnio w kraju (wg programu „Grunt to wiedza”) jest 15,79 mg P2O5 na 100 g gleby. Według klas zasobności gleb dla tego składnika, który klasyfikuje się niezależnie od kategorii agronomicznej gleby, zasobność wysoka wynosi od 15,1–20 mg P2O5 na 100 g gleby. Oznacza to, że średnio w gospodarstwach towarowych nie powinno być większych problemów z fosforem.
W gospodarstwach towarowych, które brały udział w programie „Grunt to wiedza” najczęściej nie brakowało fosforu. Może to świadczyć o prawidłowym podejściu rolników do budowania zasobności gleb w ten składnik
Oczywiście, średnia to tylko część prawdy. Możemy jednak wyciągnąć wniosek, że rolnicy profesjonalni doceniają nawożenie tym składnikiem i konsekwentnie odtwarzają jego zasobność w glebie. Rozpatrując zasobność w fosfor w województwach, najwyższe wyniki uzyskano dla: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. (pow. 18 mg P2O5 na 100 g gleby).
W przypadku woj. łódzkiego wynikać to może z posiadania danych z dobrych gospodarstw na północy regionu i braku danych z powiatów, gdzie rolnictwo jest mniej intensywne. Najniższa średnia wojewódzka – dla województwa małopolskiego pochodzi z danych z północnych powiatów regionu – wynosi 10,05 mg P2O5 na 100 g gleby. Jest to dolny zakres średniej zasobności w fosfor.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Leksykon nawożenia
Zbiór podstawowych i praktycznych informacji o nawożeniu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Harmonogramy nawożenia
Burak

Styczniowe trendy cen zbóż
Według GUS, w styczniu 2021 r. ograniczenie podaży zboża, a szczególnie kukurydzy, stymulował ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Zwalczanie chwastów coraz trudniejsze
dr hab. Małgorzata HaliniarzW latach 2018-2020 z naszego rynku wycofanych zostało 7 substancji czynnych herbicydów: chloroprofam, chlorosulfuron, desmedifan, dikwat, flurtamon, oksasulfuron, propanil.
Pszenica
czwartek, 25 Luty 2021

+0,7%
946zł

na targowiskach