Content
Leksykon nawożenia
Grunt to Wiedza
Po pierwsze – badania gleby


Dostarczenie składników w formie nawozów naturalnych i mineralnych będzie efektywne, jeżeli gleba ma właściwą strukturę i panują w niej odpowiednie warunki powietrzno-wodne. Do tego konieczna jest analiza gleby. Aby wyniki przeprowadzonego badania pozwoliły na wyciąganie prawidłowych wniosków i podejmowanie odpowiednich działań, trzeba zacząć od pobrania próbek.
Błędy popełnione na tym etapie są już nie do naprawienia. Można tutaj posłużyć się przykładem. Jeżeli próbki do analizy pobieramy tuż po nawożeniu fosforowym, co nie powinno mieć miejsca, w trakcie pobierania – świdrem automatu czy tradycyjnie laską Egnera – do pobranej próbki dostanie się jedna lub nawet kilka granul nawozu.
W laboratorium obecność skoncetrowanego fosforu w takiej próbce spowoduje, że wynik analizy wykaże bardzo wysoką zasobność gleby. Nawet jeśli w pierwszym sezonie po analizie fosfor z nawozu będzie pobierany przez rośliny i nie będzie większych konsekwencji, to w kolejnym roku rolnik uzna, że stosowanie tego składnika jest zbędne. Może mieć to katastrofalne skutki dla wielkości i jakości planowanych plonów.
Jakich błędów trzeba unikać podczas pobierania prób?
Przede wszystkim, nigdy nie należy wykonywać próbobrania po nawożeniu składnikami, których analizę planujemy. Kolejny warunek to pobieranie gleby z całej głębokości warstwy ornej. Gleba na polu nie zawsze jest w chwili pobierania na tyle wymieszana, aby obraz analizy próbek gleby z samego wierzchu mówił o zawartości składnika na danym stanowisku.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Leksykon nawożenia
Zbiór podstawowych i praktycznych informacji o nawożeniu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania


Globalne zbiory pomarańczy
Produkcja pomarańczy w Meksyku w sezonie 2020/2021 wzrośnie ponad półtora raza w porównaniu z poprzednim sezonem, kiedy nastąpiła znaczna redukcja z powodu suszy i osiągnie 4 mln ton.

„Panie, jaki azot?”, czyli jak skutecznie nawozić rzepak wiosną
doradca nawozy.euNawożenie w każdym roku wygląda inaczej i należy się do niego dobrze przygotować.

