Content
Leksykon nawożenia
Grunt to Wiedza
Warto dbać o magnez

Średnio w kraju według 3-letnich wyników badań programu „Grunt to wiedza” stwierdzono 7,4 mg Mg na 100 g gleby. Podobnie jak w przypadku potasu, liczba ta nie mówi o klasie zasobności. Wartość ta jednak nawet w kategorii gleb ciężkich plasuje się jako średnia zasobność w magnez. Analiza prób gleby pobieranych w województwach pokazuje, że najwięcej tego składnika (ponad 10 mg/100 g gleby) jest w woj. warmińsko-mazurskim i w małopolskim, natomiast najmniej (poniżej 5,5 mg/100 g gleby) w woj. zachodniopomorskim.
Magnez to składnik niezwykle ważny w fotosyntezie (składnik chlorofilu). Bez niego niemożliwe jest przenoszenie elektronów w cyklu asymilacji dwutlenku węgla do form organicznych węgla. Aktywuje też wiele enzymów i uczestniczy w przekazywaniu energii. Innymi słowy – bez magnezu nie ma zieleni – koloru rolnictwa. Na podstawie map zasobności możemy odnaleźć miejsce swojego zamieszkania i porównać własne wyniki z zasobnością gospodarstw towarowych w powiecie.
Jak wspomniano powyżej – nie jest to zasobność dla powiatu, ale średnia klasa zasobności prób badanych w danym powiecie. Może to być dla nas powód do dumy (ponieważ nasze gleby mają lepszą zasobność niż średnia) lub mobilizacja do budowania zasobności w dany składnik. Dlatego zacząć trzeba od zdobywania wiedzy – informacji o zasobności gleb i umiejętności wykorzystania tych danych w praktyce, bo „Grunt to wiedza”!
Rys. 3. Zasobność gleb w magnez wg wyników z gospodarstw towarowych (średnie wyniki badań po 3 edycjach programu "Grunt to Wiedza").
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Leksykon nawożenia
Zbiór podstawowych i praktycznych informacji o nawożeniu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania


Światowa produkcja winogron stołowych
Według Departamentu Rolnictwa USA (USDA) światowa produkcja winogron stołowych w sezonie 2020/2021 wyniesie 25,7 mln ton.

Fryty nawozowe
dr hab. Marzena S. BrodowskaSzkła nawozowe, agroszkła, zwane frytami nawozowymi to bioaktywne szkła przeznaczone dla upraw rolniczych, charakteryzujące się stopniowo postępującą rozpuszczalnością.

