Content
Leksykon nawożenia
Grunt to Wiedza
Zasobność gleb w Polsce


W Polsce od kilkudziesięciu lat przeprowadzane są badania dotyczące zawartości podstawowych składników pokarmowych w glebie oraz jej odczynu (pH). Można z nich wyciągnąć wnioski o średniej zasobności np. w województwach. Jednakże dla rolnika najważniejsza jest informacja, co w jego glebie siedzi. Innymi słowy – wiedza o jego gruncie, a więc „Grunt to wiedza”.
Program „ Grunt to wiedza”
Program „ Grunt to wiedza” prowadzony jest od roku 2013 przez Grupę Azoty. W jego ramach badane są próbki gleby z gospodarstw towarowych, a koszt ponosi Grupa Azoty, natomiast rolnik – beneficjent programu – uzyskuje informacje o zasobności. W wyniku programu przebadano w ciągu 3 sezonów glebę z około 600 gospodarstw, po 15 próbek gleby z gospodarstwa. Dzięki informacjom o lokalizacji gospodarstw utworzyliśmy mapy zasobności z podziałem na powiaty wg adresu rolnika. Trzeba tu zaznaczyć, że nie są to średnie zasobności na terenie powiatu, wynikające z jego wielkości. Są to średnie obliczone z liczby pobranych prób (minimum od 15 do 90 na powiat).
Na ich podstawie nie można więc wyciągać wniosków o średniej zasobności gleb w składnik czy wielkości pH w powiecie. Jednak gleba pobierana była z gospodarstw wybitnie towarowych, o zwykle większej niż przeciętna intensywności uprawy. Dzięki temu na podstawie danych z programu „Grunt to wiedza” możemy wyciągać wnioski o zasobności w intensywnej praktyce rolniczej. Wnioski te są bardzo ciekawe – główny z nich pokazuje, że zasobność gleb w podstawowe składniki w gospodarstwach towarowych jest na dość dobrym poziomie.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Leksykon nawożenia
Zbiór podstawowych i praktycznych informacji o nawożeniu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania


Krajowe ceny zbóż wzrastają
W dniach od 24 do 31 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

Mocznik w nawożeniu roślin
dr hab. Marzena S. BrodowskaMocznik jest jednym z ważniejszych nawozów wykorzystywanych w produkcji roślinnej w Polsce.

