Content
Leksykon nawożenia
Odczyn gleby
Odczyn gleby a materia organiczna - jak racjonalnie zastosować wapno?


Wapno zastosowane na ściernisko powinno być co najmniej dwukrotnie wymieszane z wierzchnią warstwą gleby, najlepiej za pomocą sztywnych łap gruberów.
Warunkiem skutecznego działania słomy jako nawozu, jak i czynnika tworzenia próchnicy, jest staranne i odpowiednie jej rozdrobnienie. Dlatego już podczas zbioru przedplonu należy zwracać uwagę na pozostawienie niskiej ścierni oraz intensywne rozdrobnienie i równomierne rozrzucenie słomy po polu.
Podstawowym warunkiem zapewniającym odpowiednie wykorzystanie słomy jest uregulowanie odczynu gleby na polach poprzez odpowiednie wapnowanie, najlepiej wapnem węglanowym, w zależności od aktualnego stopnia zakwaszenia. Bez wcześniejszego uregulowania odczynu samo wapnowanie nie zapewni odpowiednich efektów.
W celu ograniczenia negatywnych skutków procesów rozkładu słomy wystarczająca jest dawka 500–1500 kg/ha CaCO3 , pod warunkiem wcześniejszego uregulowanego odczynu gleby na danym stanowisku. Sole wapniowe, jak i magnezowe kwasów organicznych nie są wtedy rozpuszczalne i przestają negatywnie wpływać na wzrost roślin oraz nie podlegają dalszemu utlenianiu w warunkach beztlenowych przez bakterie produkujące siarkowodór, metan, jak i redukujące azotany.
Bezpośrednio po zbiorze należy zwapnować (najlepiej wapnem pylistym) rozdrobnioną słomę i dwukrotnie wymieszać warstwę gleby na głębokość 8–12 cm za pomocą agregatu z sekcją zębów kultywatorowych – gruberów. Uprawę korzystnie jest przeprowadzić ukośnie do kierunku zbioru, co ograniczy powstawiane mat ze słomy na dnie bruzd w trakcie orki. Nie należy wykonywać podorywki, jak również orki z przedpłużkiem.
Możliwe jest zaniechanie orki pod uprawy jesienne przy wykorzystaniu kompleksowych agregatów uprawowych, zapewniających przedsiewnie doprawienie gleby. W przypadku przyorywania słomy pod zasiewy wiosenne, po wymieszaniu słomy z powierzchniową warstwą gleby zalecane jest wykonanie orki zimowej w ostrą skibę.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Leksykon nawożenia
Zbiór podstawowych i praktycznych informacji o nawożeniu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Harmonogramy nawożenia
Soja

Światowa produkcja winogron stołowych
Według Departamentu Rolnictwa USA (USDA) światowa produkcja winogron stołowych w sezonie 2020/2021 wyniesie 25,7 mln ton.

Odczyn gleby w sadach
dr hab. Marzena S. BrodowskaStaranne przygotowanie gleby pod sad oraz dbanie o zachowanie jej żyzności jest istotnym elementem decydującym o powodzeniu uprawy.
Jęczmień
piątek, 8 Styczeń 2021

+1,8%
795zł

na targowiskach