Content
Leksykon nawożenia
Odczyn gleby
Odczyn gleby a materia organiczna - słoma może sprawiać kłopoty


Negatywny wpływ przyorywanej słomy ujawnia się w przypadku jej przyorania bez rozdrobnienia i wymieszania przed orką w uprawach ozimin w mokrych latach na glebach zwięzłych, jak również zakwaszonych. Obserwuje się żółknięcie ozimin po wschodach oraz ich słabe przezimowanie. Najczęściej fakt ten wyjaśniany jest szerokim stosunkiem węgla do azotu (C : N) w słomie, który w skrajnych przypadkach osiąga wartość nawet 100 : 1.

Schemat degradacji resztek roślinnych w glebie.
Porównuje się ten wskaźnik do wartości C : N w dojrzałym oborniku, gdzie wynosi on około 15–20 : 1. Panuje więc powszechne przekonanie, że gorsza kondycja ozimin po przyoraniu słomy wynika z ograniczenia dostępności azotu znajdującego się w glebie dla roślin, który konkurencyjnie zużywają drobnoustroje glebowe, wykorzystujące do swojego rozwoju związki organiczne słomy. Jednakże główną przyczyną gorszej kondycji ozimin po przyoraniu słomy jest akumulacja w glebie produktów fermentacji prowadzonej przez bakterie.
W warunkach nadmiernego uwilgotnienia (beztlenowych) i zakwaszenia, bakterie wykorzystują produkty rozkładu słomy do procesów fermentacji i wydzielają kwas octowy, propionowy, mlekowy i masłowy oraz etanol, butanol, jak i aceton (rys. 6.). Produkty te, jak również kwasy fenolowe, będące produktami hydrolizy lignin, m.in. kwas benzoesowy, salicylowy i syryngowy, są fitotoksyczne. Wrażliwość gatunków roślin na oddziaływanie tych kwasów jest zróżnicowana i zależy od odczynu gleby.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Leksykon nawożenia
Zbiór podstawowych i praktycznych informacji o nawożeniu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Harmonogramy nawożenia
Pszenżyto ozime

Rosja jest światowym liderem w imporcie mandarynek
Rosja pozostaje światowym liderem pod względem wielkości importu mandarynek.

Nabór wniosków – ochrona wód przed azotanami pochodzenia rolniczego
dr hab. Marzena S. BrodowskaOd 29 grudnia 2020 do 26 lutego 2021 roku można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w celu ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Kukurydza
piątek, 8 Styczeń 2021


-2,5%
924zł
na targowiskach