Content
Leksykon nawożenia
Odczyn gleby
Rola odczynu w nawożeniu roślin - odczyn gleby a makroskładniki


Większość makroskładników dostępna jest dla roślin uprawnych w przedziale pH od 6,5 do 8,5, tzn. przy odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Optymalny odczyn gleby dla danego pierwiastka powoduje nie tylko jego lepsze wykorzystanie z nawozów, ale także uruchomienie ze związków trudno dostępnych, znajdujących się już w glebie. Może to spowodować, że wzrośnie zawartość przyswajalnych składników z gleby i możliwe będzie zredukowanie dawek stosowanych nawozów, np. mineralnych.
Azot
Jako najważniejszy pierwiastek plonotwórczy pobierany jest najefektywniej przez rośliny w przedziale pH 6,5–8,5. W takim odczynie gleby zachodzi w niej najsprawniej proces nitryfikacji, czyli przemiany formy amonowej w formę azotanową, która jest najszybciej pobieraną przez rośliny formą azotu. Istnieje jednak ryzyko, że nadmiar tej formy azotu, której rośliny nie pobiorą, zostanie wymyty poza obszar strefy korzeniowej, skąd nie zostanie pobrana. Poza tym należy pamiętać, że forma azotanowa, pochodząca z nawozów mineralnych czy glebowej nitryfikacji podczas pobierania przez roślinę szybko zakwasza glebę, co z kolei utrudnia jej dostępność. Forma amonowa azotu jest lepiej pobierana przez rośliny preferujące kwaśny odczyn gleby.
Pełny dostęp
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Leksykon nawożenia
Zbiór podstawowych i praktycznych informacji o nawożeniu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania


Światowa produkcja winogron stołowych
Według Departamentu Rolnictwa USA (USDA) światowa produkcja winogron stołowych w sezonie 2020/2021 wyniesie 25,7 mln ton.

Nabór wniosków – ochrona wód przed azotanami pochodzenia rolniczego
dr hab. Marzena S. BrodowskaOd 29 grudnia 2020 do 26 lutego 2021 roku można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w celu ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

