Content
Leksykon nawożenia
Odczyn gleby
Rola odczynu w nawożeniu roślin - odczyn gleby a mikroskładniki


Zdecydowana większość mikroelementów jest dostępna przy niższych wartościach pH (poniżej 6,5), a tylko molibden może być pobrany przez rośliny w warunkach obojętnego i zasadowego odczynu gleby – pH powyżej 7,0.
Kompromisem jest pH, w którym wszystkie mikropierwiastki są częściowo pobierane, czyli około 7,0. Mikroelementami pobieranymi przy niższym pH gleby są: żelazo, mangan, cynk, miedź i bor. Ten ostatni jest jeszcze dostępny przy pH powyżej 9, ale jest to nieczęsto spotykana sytuacja, bo stosunkowo mało takich gleb występuje w Polsce.
Bez uregulowanego odczynu składniki nie będą dostępne dla roślin. W większości przypadków przedziały pH dla poszczególnych składników pokrywają się w kontekście ich dostępności. Odpowiedni odczyn jest też ważny dla mikroorganizmów glebowych, odpowiedzialnych m.in. za rozkład resztek pożniwnych czy asymilację azotu atmosferycznego. Złotym środkiem jest utrzymywanie lekko kwaśnego i obojętnego odczynu gleb.
Żelazo, pobierane przy pH do 6–6,5 jest m.in. składnikiem chlorofilu, więc na glebach silnie wapnowanych rośliny uprawne mogą wykazywać objawy niedoboru tego pierwiastka (chloroza, młodych liści w pierwszej kolejności, obejmuje tkanki pomiędzy nerwami).
Miedź i cynk, w odróżnieniu od żelaza pobierane są w przedziale pH 5,5–7,5. To dość szeroki zakres i jeśli gleby w gospodarstwie wykazują dużą zmienność pod względem odczynu, niedobory tych pierwiastków nie muszą na roślinach wystąpić. Warto jednak podawać te pierwiastki nalistnie, szczególnie miedź, która choć pobierana przez rośliny w niewielkich ilościach (40–80 g/ha), odpowiada m.in. za sztywność źdźbła w zbożach. Cynk z kolei to ważny składnik wspomagający m.in. odporność na choroby.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Leksykon nawożenia
Zbiór podstawowych i praktycznych informacji o nawożeniu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Harmonogramy nawożenia
Soja

Nastroje producentów rolnych uległy załamaniu
W czwartym kwartale 2020 roku pogorszyła się koniunktura w rolnictwie, co wynika ze spadku syntetycznego wskaźnika koniunktury w rolnictwie (SWKR) o 1,7 pkt. proc.

Gutacja czy płacz roślin?
dr hab. Marzena S. BrodowskaW przypadku dobrego zaopatrzenia korzeni roślin w wodę oraz wysokiej wilgotności względnej powietrza następuje silne ograniczenie transpiracji.
Pszenica
piątek, 8 Styczeń 2021

+1,5%
675zł

na targowiskach