Content
Leksykon nawożenia
Odczyn gleby
Rola odczynu w nawożeniu roślin - wrażliwość roślin na pH


Rośliny uprawne można podzielić na grupy pod względem tolerancji na odczyn gleby (Tab.). Większość roślin uprawianych w naszym kraju nie toleruje niskiego odczynu gleby. Ta największa grupa, do której należy większość zbóż, rzepak, kukurydza czy buraki cukrowe najlepiej rozwija się na stanowiskach o pH 6,0–7,5.
W tej grupie rośliną wskaźnikową niskiego pH może być jęczmień, który wybitnie nie toleruje takich stanowisk. Kolejna grupa roślin jest nieco mniej wrażliwa na zakwaszenie gleby. Znajdziemy w niej ziemniaki, żyto czy groch. Optymalny przedział pH dla nich to 5,0–6,5.
Rośliny uprawne dobrze radzące sobie na stanowiskach kwaśnych to np. łubin żółty czy gryka. Wrażliwość roślin na niskie pH wynika z faktu, że ich korzenie nie rozwijają się prawidłowo w obecności kationów zakwaszających, np. wodoru, glinu czy manganu.
Te gromadzą się w glebie na skutek np. intensywnych opadów wymywających składniki (jony) zasadowe, co prowadzi do zakwaszenia gleby. Zakwaszeniu sprzyjają też tworzące się podczas rozkładu słomy fenole. Słaby system korzeniowy nie jest w stanie pobrać składników, głównie fosforu, magnezu i wapnia, które w niskim pH są dodatkowo trudno dostępne, co skutkuje zaburzeniem rozwoju całej rośliny.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Leksykon nawożenia
Zbiór podstawowych i praktycznych informacji o nawożeniu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Harmonogramy nawożenia
Jęczmień ozimy

Europejska produkcja rolna spadnie o 56,13 mln ton do 2030 r.
W 2019 roku na rolnictwo ekologiczne przeznaczono prawie 12,5 mln hektarów z 156,7 mln hektarów przeznaczonych na rolnictwo, czyli 8% całkowitej powierzchni.

Nabór wniosków – ochrona wód przed azotanami pochodzenia rolniczego
dr hab. Marzena S. BrodowskaOd 29 grudnia 2020 do 26 lutego 2021 roku można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w celu ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Owies
czwartek, 18 Luty 2021


-0,6%
702zł
na targowiskach