Content
Leksykon nawożenia
Odczyn gleby
Stan zakwaszenia gleb w Polsce - zużycie nawozów wapniowych w Polsce


Za niezadowalający stan gleb pod kątem odczynu odpowiedzialne jest niedostatecznie stosowanie nawozów wapniowych w stosunku do dość dużego zużycia nawozów mineralnych. Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej średnie zużycie wapna wynosiło nieco ponad 90 kg/ha CaO. Po 2004 r. nastąpił drastyczny spadek wraz z zakończeniem dotowania wapnowania z państwowego budżetu.
Wyniki badań odczynu polskich gleb, przeprowadzane zarówno przez Grupę Azoty jak i przez IUNG – PIB w Puławach pokazują, że większość polskich gleb powinna być regularnie wapnowana. Natychmiastowego nawożenia wapniowego do podniesienia odczynu wymaga 40% wszystkich użytków rolnych.
Najgorzej sytuacja wyglądała w 2009 r., kiedy średnio na 1 ha trafiały niespełna 33 kg wapna (w przeliczeniu na CaO). Obecnie ich wykorzystanie to około 55 kg/ha. Najwięcej wapna stosują rolnicy w woj. opolskim, dolnośląskim i pomorskim (70–130 kg/ha), a najmniej w woj. lubuskim, podlaskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim (od 10 do 40 kg/ha).
Tak niskie wartości są wynikiem tego, że spora część rolników w ogóle nie wapnuje gleb. Na podstawie pH gleby i jej kategorii agronomicznej można określić potrzebę wapnowania (Tab.).
Obecne średnie zużycie nawozów wapniowych jest niewystarczające nawet na pokrycie strat wapnia z gleby na skutek jego wymycia. Aż 80% polskich gleb wymaga regularnego wapnowania.Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Leksykon nawożenia
Zbiór podstawowych i praktycznych informacji o nawożeniu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania


Rosja importuje rekordową ilość winogron z Uzbekistanu
We wrześniu tego roku na rynek rosyjski trafiło łącznie 18,4 tys. ton świeżych winogron stołowych, czyli 2,2 razy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Co wpływa na ogrzewanie się gleby w okresie wczesnowiosennym?
dr hab. Marzena S. BrodowskaOgrzewanie się gleby zależy od jej pojemności cieplnej i barwy, rodzaju powierzchni pola oraz od wystawy i skłonu terenu.

