Content
Leksykon nawożenia
Wstęp
Zgłębić wiedzę do gruntu!


Wszystko jest chemią! Skały, wody, gleby, mikroorganizmy, rośliny, zwierzęta, ludzie... Z naukowego punktu widzenia wszystko to mniej lub bardziej skomplikowane substancje chemiczne i układy, które tworzą wzajemnie powiązania. Jednak my, ludzie, dzięki rozumowi (układowi biochemicznemu) posiedliśmy umiejętność, która pozwala tak dobierać substancje chemiczne, aby kształtować przyrodę w sposób przez nas oczekiwany. Tym właśnie jest rolnictwo! Rolnicy są wielkimi chemikami przyrody.
Podstawą rolnictwa, którego efektem jest żywność, surowce przemysłu spożywczego, a ostatnio także energia, np. biogaz, jest produkcja roślinna. W wyniku tworzenia substancji organicznych z dwutlenku węgla i wody, w procesie fotosyntezy powstają początkowo proste cukry, a z nich następnie węglowodany białka, tłuszcze, witaminy, hormony i wszystkie inne substancje. Jednak samo połączenie H2O i CO2 nie jest możliwe bez innych pierwiastków a na pewno nie zapewni ekonomicznej efektywności i nie powstanie nic poza prostymi węglowodanami. Dlatego konieczny jest m.in. azot – składnik białek, fosfor – pierwiastek energetyczny, potas – składnik regulujący gospodarkę wodną, magnez – element chlorofilu, siarka – aktywator enzymów, wapń – stabilizator ścian i błon oraz wiele mikroelementów, które w mikroskali odpowiadają za makroprocesy. Składniki te muszą być podane w odpowiednich ilościach, formach oraz w odpowiednim czasie. Na tym polega sztuka nawożenia.
Leksykon nawożenia, który publikowany jest na stronach serwisu nawozy.eu, informuje o przemianach pierwiastków w glebie i roślinie, o ich znaczeniu dla poszczególnych procesów, a także wiedzę o glebie, zawartej w niej materii organicznej oraz o znaczeniu odczynu gleby w nawożeniu i żywieniu roślin. Znajdą tutaj Państwo także zasady stosowania nawozów naturalnych i najnowsze wyniki badań, dotyczące ich wartości. Ważnym rozdziałem są strategie nawożenia roślin rolniczych. Leksykon nawożenia stanowi kompendium wiedzy o dawkach, terminach i formach składników. Dzięki niej pogłębiamy wiedzę o tym, co tkwi w glebie, w nawozie i w roślinie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Leksykon nawożenia
Zbiór podstawowych i praktycznych informacji o nawożeniu
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Harmonogramy nawożenia
Ziemniak

Prognozy światowej produkcji oleistych na stabilnym poziomie
Globalna produkcja nasion oleistych w sezonie 2020/2021 pozostaje relatywnie niezmieniona, a wyższa produkcja nasion słonecznika jest w większości równoważona mniejszą produkcją soi, bawełny, orzeszków ziemnych, rzepaku i ziaren palmowych.

Od czego zależy pobieranie fosforu przez rośliny?
dr hab. Marzena S. BrodowskaPrawidłowe zaopatrzenie roślin w fosfor w dużym stopniu uzależnione jest od możliwości jego pobierania przez rośliny.
Pszenica
czwartek, 25 Luty 2021

+0,7%
946zł

na targowiskach