Content
Breadcrumbs
Strona główna > Wiedza >Porady ekspertów
Porady ekspertów
najświeższe informacje i wiadomosci z rynku rolnego


do ulubionych
z ulubionych
Nabór wniosków – ochrona wód przed azotanami pochodzenia rolniczego
dr hab. Marzena S. BrodowskaOd 29 grudnia 2020 do 26 lutego 2021 roku można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w celu ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.


do ulubionych
z ulubionych
Gutacja czy płacz roślin?
dr hab. Marzena S. BrodowskaW przypadku dobrego zaopatrzenia korzeni roślin w wodę oraz wysokiej wilgotności względnej powietrza następuje silne ograniczenie transpiracji.


do ulubionych
z ulubionych
Azot w roślinie
dr hab. Marzena S. BrodowskaAzot zaliczany jest do grona pierwiastków o podstawowym znaczeniu dla większości procesów biologicznych.


do ulubionych
z ulubionych
Odczyn gleby w sadach
dr hab. Marzena S. BrodowskaStaranne przygotowanie gleby pod sad oraz dbanie o zachowanie jej żyzności jest istotnym elementem decydującym o powodzeniu uprawy.


do ulubionych
z ulubionych
Kiedy należy dokarmiać pozakorzeniowo?
dr hab. Marzena S. BrodowskaDokarmianie pozakorzeniowe roślin należy przeprowadzać w przypadku, gdy ograniczona jest aktywność korzeni.
do ulubionych
z ulubionych
Fryty nawozowe
dr hab. Marzena S. BrodowskaSzkła nawozowe, agroszkła, zwane frytami nawozowymi to bioaktywne szkła przeznaczone dla upraw rolniczych, charakteryzujące się stopniowo postępującą rozpuszczalnością.
do ulubionych
z ulubionych
Unijna strategia na rzecz ograniczenia emisji metanu z rolnictwa
dr hab. Monika SkowrońskaW ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz ograniczenia emisji metanu.


do ulubionych
z ulubionych
Nawożenie magnezem drzew owocowych
dr hab. Marzena S. BrodowskaWłaściwe nawożenie drzew owocowych jest istotnym zabiegiem wpływającym na uzyskane plony roślin oraz poprawę ich parametrów jakościowych i przechowalniczych.


do ulubionych
z ulubionych
Co to jest indeks solny nawozów?
dr hab. Marzena S. BrodowskaPojęcie "indeks solny" wprowadzono w 1943 roku. Wzorcem indeksu solnego jest saletra sodowa (azotan sodu), dla której ustalono indeks solny jako 100.


do ulubionych
z ulubionych
Dlaczego warto stosować RSM?
dr hab. Marzena S. BrodowskaRSM® dzięki płynnej formie azotu charakteryzuje się łatwą przyswajalnością dla roślin, a jego stosowanie zapewnia bardzo dobrą precyzję dawkowania.


do ulubionych
z ulubionych
Korzyści wynikające z obecności glebowej materii organicznej
dr hab. Monika SkowrońskaGlebowa materia organiczna stanowi niejednorodną mieszaninę, składającą się z żywych organizmów bytujących w glebie.


do ulubionych
z ulubionych
Określanie potrzeb wapnowania gleb
dr hab. Marzena S. BrodowskaPotrzeby wapniowania gleb uzależnione są od ich odczynu oraz kategorii agronomicznej, którą określa się na podstawie zawartości frakcji o wielkości poniżej 0,02 mm (spławialnej, iłowej).


do ulubionych
z ulubionych
Antagonizm jonów
dr hab. Monika TabakWłaściwe proporcje pomiędzy składnikami w glebie są ważne dla zbilansowanego pobierania składników przez rośliny.


do ulubionych
z ulubionych
Wapń i magnez w kompleksie sorpcyjnym gleby
dr hab. Monika TabakKompleks sorpcyjny gleby to magazyn składników pokarmowych dla roślin.


do ulubionych
z ulubionych
Niska zawartość cukru w buraku cukrowym
dr hab. Marzena S. BrodowskaW bieżącym roku panujące warunki pogodowe w okresie jesiennym, przede wszystkim długotrwałe opady deszczu, nie sprzyjały gromadzeniu cukru w korzeniach buraka cukrowego.


do ulubionych
z ulubionych
Wpływ nawozów mineralnych na odczyn gleby
dr hab. Marzena S. BrodowskaStosowanie nawożenia mineralnego wpływa w znaczący sposób na glebę, w tym na jej odczyn.


do ulubionych
z ulubionych
Intensywne opady deszczu nie sprzyjają wschodom roślin
dr hab. Małgorzata HaliniarzW ostatnich tygodniach w całej Polsce występowały intensywne opady deszczu, które spowodowały na niektórych polach zaskorupienie powierzchniowej warstwy gleby.


do ulubionych
z ulubionych
Fosfor i potas ważny w okresie jesiennym
dr hab. Marzena S. BrodowskaWażnym elementem jesiennego nawożenia jest przygotowanie roślin do warunków panujących w okresie zimowym oraz zapewnienie im dobrego startu w okresie wiosennym.


do ulubionych
z ulubionych
Zasada czynnika ograniczającego Liebiga – wpływ składników mineralnych na wysokość plonów
dr hab. Marzena S. BrodowskaW XIX wieku określono zależność pomiędzy wielkością plonu a stężeniem składnika mineralnego w środowisku wzrostu roślin.


do ulubionych
z ulubionych
Bilans materii organicznej w glebie
dr hab. Małgorzata HaliniarzIlość substancji organicznej w glebie jest kształtowana w głównej mierze przez nawożenie naturalne i organiczne, uprawę roli oraz płodozmian.


do ulubionych
z ulubionych
Co się dzieje z potasem w glebie?
dr hab. Marzena S. BrodowskaOgólna zawartość potasu w glebach naszej strefy klimatycznej jest na ogół wyższa od zawartości azotu czy fosforu.


do ulubionych
z ulubionych
Pozostałości herbicydów w glebie
dr hab. Małgorzata HaliniarzHerbicydy wprowadzane są do środowiska w celu zniszczenia roślinności niepożądanej. Aplikowanie ich pociąga za sobą szereg niekorzystnych skutków.


do ulubionych
z ulubionych
Wartość nawozowa słomy kukurydzianej
dr hab. Małgorzata HaliniarzKukurydza wytwarza duże ilości zielonej masy, która może być wykorzystana jako nawóz organiczny. Po zbiorze kukurydzy na CCM, na polu pozostają łodygi i liście, natomiast w przypadku zbioru na ziarno resztki pożniwne składają się z łodyg, liści właściwych i okrywowych oraz rdzeni kolb.


do ulubionych
z ulubionych
Wpływ tekstury gleby na jej żyzność
dr hab. Marzena S. BrodowskaObecne w glebie części szkieletowe i piasek odgrywają dużą rolę w kształtowaniu właściwości fizycznych gleb.


do ulubionych
z ulubionych
Jesienne dokarmianie zbóż mikroelementami
dr hab. Małgorzata HaliniarzDuży udział zbóż w strukturze zasiewów oraz zaniechanie stosowania obornika mogą prowadzić do wyczerpania glebowych zasobów mikroelementów potrzebnych do prawidłowego rozwoju roślin.


do ulubionych
z ulubionych
Od czego zależy pobieranie wapnia przez rośliny?
dr hab. Marzena S. BrodowskaWapń pobierany jest przez rośliny w formie jonu wapniowego z soli rozpuszczonych w roztworze glebowym oraz z kompleksu sorpcyjnego gleby.


do ulubionych
z ulubionych
Rzepak – mikroelementy jesienią
dr hab. Marzena S. BrodowskaStosowanie dokarmiania pozakorzeniowego mikroelementami w okresie jesiennym wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój roślin, ale również na ich lepsze przezimowanie.


do ulubionych
z ulubionych
Zbiór ziemniaka – na co zwracać uwagę?
dr hab. Marzena S. BrodowskaNajbardziej pracochłonnym, a jednocześnie najtrudniejszym etapem produkcji ziemniaka jest jego zbiór, który przeprowadza się gdy skórka jest skorkowaciała i nie schodzi pod naciskiem palca, zaś bulwy łatwo odrywają się od stolonów.


do ulubionych
z ulubionych
Nawozy innowacyjne w rolnictwie
dr hab. Marzena S. BrodowskaCelem innowacyjności produkcji roślinnej jest stosowanie innowacyjnych technologii produkcji nawozów, zaawansowanych rozwiązań oraz najwyższej jakości produktów nawozowych.


do ulubionych
z ulubionych
Od czego zależy zawartość sacharozy w buraku cukrowym?
dr hab. Marzena S. BrodowskaObok plonu, drugą co do ważności cechą użytkową buraka cukrowego jest zawartość sacharozy, która w dużym stopniu uzależniona jest od warunków atmosferycznych panujących w okresie jesiennej wegetacji roślin.


do ulubionych
z ulubionych
Kukurydza na ziarno – optymalny termin zbioru
dr hab. Marzena S. BrodowskaJak co roku producent kukurydzy na ziarno staje przed dylematem kiedy przystąpić do jej zbioru, aby uzyskać jak najwyższy plon nieuszkodzonego ziarna, jednocześnie o jak najwyższej jego jakości i jak najniższej wilgotności (co znacznie obniży koszty suszenia).


do ulubionych
z ulubionych
Rośliny bobowate jako źródło azotu w agroekosystemach
dr hab. Monika SkowrońskaBiologiczne wiązanie azotu (N) atmosferycznego stanowi jeden z ważniejszych procesów zachodzących w przyrodzie.


do ulubionych
z ulubionych
P czy P2O5, K czy K2O, S czy SO3?
dr hab. Monika TabakObliczając bilans składnika pokarmowego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: zasobność gleby, zawartość pierwiastka w plonie roślin, w nawozach naturalnych i organicznych oraz resztkach pożniwnych wprowadzonych do gleby, dla niektórych pierwiastków istotne znaczenie mają też naturalne dopływy i straty składnika (np. opady atmosferyczne, wymywanie, erozja).


do ulubionych
z ulubionych
Agrotechniczny termin wapnowania gleb
dr hab. Marzena S. BrodowskaW celu racjonalnego gospodarowania użytkami rolnymi niezwykle istotnym zabiegiem jest wapnowanie gleb.


do ulubionych
z ulubionych
Donasienne nawożenie na start
dr Piotr OchalW początkowej fazie rozwoju roślin - w okresie kiełkowania - istnieje pewna możliwość ingerencji we wzrost roślin uprawnych.


do ulubionych
z ulubionych
Pojemność wodna gleby a jej żyzność
dr hab. Marzena S. BrodowskaPojemność wodna gleby to jej zdolność do zatrzymywania wody. Maksymalna pojemność wodna to największa ilość wody jaką może zatrzymać gleba.


do ulubionych
z ulubionych
Wpływ wapnowania na strukturę gleby
dr Piotr OchalZabieg wapnowania wpływa korzystnie na tworzenie struktury gruzełkowatej gleby.


do ulubionych
z ulubionych
Wykorzystanie słomy w celach nawozowych
dr hab. Marzena S. BrodowskaW ostatnim okresie zwiększa się wykorzystanie słomy do celów nawozowych, co związane jest między innymi z kombajnowym zbiorem zbóż, rozwojem bezściółkowego chowu zwierząt oraz specjalizacją w rolnictwie.


do ulubionych
z ulubionych
Ciecze jonowe w rolnictwie
dr hab. Marzena S. BrodowskaJednym z problemów współczesnej produkcji roślinnej jest zachwaszczenie pól uprawnych. Wiąże się to z faktem, iż intensywne nawożenie roślin skutkuje nie tylko zwiększeniem ich plonowania, ale również sprzyja rozwojowi chwastów.


do ulubionych
z ulubionych
Potas – ważny dla roślin, chociaż nie tworzy związków organicznych
dr hab. Monika TabakPomimo tego, że potas nie buduje związków organicznych w roślinie (co odróżnia go od innych makroelementów – np. azot to m.in. składnik aminokwasów, białek i kwasów nukleinowych; fosfor jest budulcem kwasów nukleotydowych i fosfolipidów), jest jednym z podstawowych składników pokarmowych.


do ulubionych
z ulubionych
Zalety stosowania RSM
dr hab. Marzena S. BrodowskaRSM® (roztwór saletrzano-mocznikowy) cieszy się dużą popularnością wśród producentów rolnych, między innymi ze względu na jego wszechstronne zastosowane.


do ulubionych
z ulubionych
Przedsiewne nawożenie rzepaku
dr Piotr OchalRzepak ozimy w zestawieniu z innymi roślinami uprawnymi, ma bardzo duże wymagania pokarmowe.


do ulubionych
z ulubionych
Jak zmniejszyć straty amoniaku pochodzenia nawozowego?
dr hab. Monika SkowrońskaStraty azotu (N) w postaci amoniaku (NH3) powstają przede wszystkim w przypadku stosowania nawozów zawierających w swoim składzie azot amonowy i amidowy (szybko ulegający przemianie do N-NH4) oraz po aplikacji materiałów organicznych (nawozów i odpadów).


do ulubionych
z ulubionych
Racjonalne stosowanie nawozów naturalnych
dr Piotr OchalNawożenie jest jednym z najważniejszych czynników agrotechnicznych wpływających na wielkość plonowania i jakość produktów rolnych.


do ulubionych
z ulubionych
Czy chlor zawarty w nawozach może być szkodliwy dla roślin?
dr hab. Marzena S. BrodowskaZawartość chloru w nawozach potasowych chlorkowych może wynosić nawet 500 kg na tonę nawozu.


do ulubionych
z ulubionych
Jak zatrzymać wodę w glebie?
dr hab. Małgorzata HaliniarzW ostatnich latach woda jest głównym czynnikiem limitującym plonowanie roślin uprawnych.


do ulubionych
z ulubionych
Równoważniki kwasowe i zasadowe nawozów azotowych
dr hab. Marzena S. BrodowskaJedną z form azotu występującą w nawozach azotowych są jony amonowe, które poza pobieraniem przez rośliny mogą ulegać między innymi wiązaniu przez kompleks sorpcyjny gleby.


do ulubionych
z ulubionych
Uwaga na barszcz Sosnowskiego!
dr hab. Małgorzata HaliniarzBarszcz Sosnowskiego jest to jedna z najniebezpieczniejszych roślin występujących w Polsce. Można ją spotkać wzdłuż cieków wodnych, w rowach, na obrzeżach pól uprawnych, na łąkach i pastwiskach.


do ulubionych
z ulubionych
Jak kukurydza pobiera składniki pokarmowe?
dr hab. Marzena S. BrodowskaKukurydza należy do roślin pobierających stosunkowo duże ilości składników pokarmowych z gleby.


do ulubionych
z ulubionych
Co się dzieje z azotem w glebie?
dr hab. Marzena S. BrodowskaPodstawowym składnikiem mineralnym mającym decydujące znaczenie w intensyfikacji produkcji roślinnej jest azot.
Kategorie
- Wszystkie
- Z kraju
- Informacje
- Ze świata
- Nawożenie
- Zboża
- Rośliny oleiste
- Warzywa
- Owoce
- Rośliny
- Nawozy
- Pasze
- UE
- MRiRW
- Dotacje i dopłaty
- Gleba
Wyszukiwarka porad
Najchętniej czytane
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady? Chcesz poznać opinię specjalisty?

doradca nawozy.eu
Zapytaj eksperta
NEWSY

Rekordowa produkcja ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 503,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej.

Spadek produkcji kukurydzy na świecie
Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2020/2021 spadnie o 9,3 mln ton do 1438,5 mln ton.

Na krajowych giełdach utrzymuje się stabilizacja cen żyta
W dniach od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta pozostała niezmienna.

Rzepak drożeje o 1,2%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania




