ZALOGUJ SIĘ
 
Nie pamiętasz hasła? Kliknij tutaj.
 
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zniszczyć chwasty w rzepaku już jesienią

 

Ochrona herbicydowa na plantacjach rzepaku ozimego już jesienią jest jednym z najistotniejszych czynników warunkujących powodzenie w uprawie tego gatunku. Zachwaszczenie obniża zimotrwałość rzepaku, system korzeniowy wytworzony przez rośliny konkurujące z chwastami jest słabszy. Ponadto zacienione przez chwasty młode siewki rzepaku przyjmują niekorzystny pokrój, ich szyjka korzeniowa się wydłuża i powoduje jej wysadzanie ponad powierzchnię gleby, co przyczynia się do gorszego zimowania, a w skrajnych przypadkach do wymarzania rzepaku.

Eliminacja chwastów już w okresie jesiennym jest najważniejsza
Rzepak ozimy który ma najdłuższy, bo prawie roczny okres wegetacji wymaga odpowiedniego startu, tak aby roślina mogła bez ograniczeń przygotować się do zimy. Wzrost i rozwój jesienny rzepaku może być znacznie ograniczony, przez chwasty zimujące. Należą do nich takie gatunki chwastów dwuliściennych jak: chaber bławatek, maruna bezwonna, przytulia czepna, mak polny i wiele innych mniej groźnych. Gatunki te cechują się silnym wzrostem oraz małą wrażliwością na niskie temperatury. Niezwalczane jesienią, dobrze się ukorzeniają i wczesną wiosną zaczynają dominować na plantacjach rzepaku. Ich zwalczanie jest wówczas znacznie ograniczone ponieważ:

  • gatunki te rozpoczynają wegetację szybciej niż roślina uprawna i mogą szybko zdominować plantację,
  •  w wyniku niskich temperatur i znacznego uwilgotnienia gleby zabiegi herbicydowe są utrudnione, ponadto intensywne opady sprzyjają rozwojowi chwastów,
  • opóźniona walka z chwastami jest mało efektywna,
  • zaawansowana faza rzepaku ogranicza możliwość wykonania zabiegu.

Samosiewy zbóż, które w wyniku stosowanych w większości gospodarstw płodozmianów (rzepak najczęściej jest siany po zbożach), również mogą ograniczać rozwój rzepaku. Szczególnie groźne, zwłaszcza w warunkach długich i ciepłych jesienni, są samosiewy zbóż jarych, które w takich warunkach stają się „konkurentem” dla młodych roślin rzepaku.

Jaki i kiedy wykonać zabieg herbicydowy?
Jesienne odchwaszczanie rzepaku można wykonać wykorzystując zabiegi doglebowe, bądź nalistne, ale najlepsze efekty uzyskuje się niszcząc chwasty, zanim wzejdzie rzepak. Stąd ochrona herbicydowa rzepaku z wykorzystaniem preparatów o działaniu doglebowym jest najefektywniejsza.

Skuteczny zabieg doglebowy!
Zabiegi doglebowe można wykonywać przedsiewnie, a także po siewie rzepaku. Ważna jest oczywiście wilgotność gleby, ponieważ tylko w warunkach gdy gleby nie są zbyt przesuszone skuteczność herbicydu jest zadowalająca. Stąd np. w warunkach suszy skuteczniejszą metodą ograniczania zachwaszczenia jest wykonanie zabiegu bezpośrednio przed siewem rzepaku i wymieszanie herbicydu lub ich mieszaniny z glebą. Na gleby przesuszone nie zaleca się stosować herbicydów posiewnych doglebowych (dopuszczenie jedynie w sytuacji gdy spodziewany jest deszcz). Należy pamiętać, że wykonanie zabiegu doglebowego powinno nastąpić, gdy nasiona rzepaku jeszcze nie skiełkowały (różni producenci środków ochrony roślin podają terminy: bezpośrednio po siewie, jeden, dwa bądź trzy dni po siewie), a wyższe dawki herbicydu należy stosować na glebach ciężkich.

Podjęcie decyzji odnośnie trafnego i skutecznego zabiegu herbicydowego jest bardzo trudne. Decyzja taka musi zawsze odnosić się do danej plantacji i do warunków tam panujących. Dobrze jest jeśli pole przeznaczone pod zasiewy rzepaku jest znane rolnikowi, wówczas można określić gatunki chwastów tam występujące. Nie bez znaczenia pozostaje również stosowany na danej danym polu, płodozmian.

 
 
 
 
comments powered by Disqus
REJESTRACJA
ZAPYTAJ EKSPERTA
KONTAKT
 
PEŁNY DOSTĘP DO SERWISU NAWOZY.EU
TYLKO DLA ZAREJESTROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW<

Nie masz jeszcze konta
w serwisie nawozy.eu?
ZAREJESTRUJ SIĘ
Masz już konto
w serwisie nawozy.eu?
ZALOGUJ SIĘ


Rejestracja jest bezpłatna. Zarejestrowani użytkownicy mają pełny dostęp do serwisu nawozy.eu, między innymi do artykułów eksperckich, możliwości zadawania pytań ekspertom, do rolniczej prognozy pogody, do archiwum notowań cen płodów rolnych oraz możliwość subskrypcji darmowego newslettera.
 
 
Pomyślnie wysłano wiadomość.
Dziękujemy.
Proszę podać treść wiadomości.
WYŚLIJ OPINIĘ