Content

Porady ekspertów

Buraki, Z kraju

Ogranicz straty cukru

Data2022-12-28 Ilość wyświetleń118 wyświetleń
W przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych przykrycie pryzmy agrowłókniną  chroni surowiec przed pogorszeniem jakości.
W przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych przykrycie pryzmy agrowłókniną chroni surowiec przed pogorszeniem jakości.

Przerób buraków cukrowych trwa, wielu plantatorów odbiór surowca ma zaplanowany dopiero w przyszłym roku. Od końca listopada, kiedy mieliśmy już ochłodzenie i zapowiedzi sporych mrozów, niemal wszystkie pryzmy buraków cukrowych w północno-zachodniej Polsce były już okryte. W pierwszej połowie grudnia w całym kraju mieliśmy spore opady śniegu i niskie temperatury, dlatego dokładne przykrycie korzeni włókniną było konieczne.

Niezabezpieczone pryzmy przy spadkach temperatur poniżej 10°C to ryzyko utraty jakości surowca, czyli spadku masy korzeni i zawartości cukru. Przykrycie buraków chroni je przed deszczem, śniegiem i chłodem. Przy długim składowaniu surowca zawsze dochodzi do strat.
 
Zabezpieczenie pryzm agrowłókniną ma przede wszystkim chronić buraki przed zamarzaniem i odtajaniem, które prowadzi do pękania błon komórkowych, wyciekania soku komórkowego i gnicia korzeni.
 
Okrywając pryzmy ograniczamy straty cukru i ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Dobrze przykryte buraki to też łatwiejsze doczyszczanie surowca, ze względu na możliwość wyschnięcia ziemi znajdującej się na korzeniach – przeschnięta łatwiej się osypuje.

W takcie okrywania trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie włókniny przed ewentualnym zerwaniem przez silne podmuchy wiatru. Dlatego trzeba ją mocno zabezpieczyć przy podstawie pryzmy. Najczęściej popełnianym błędem jest niestaranne okrycie pryzm, gdzie pozostawiane są nieokryte boki i słabo zabezpieczona podstawa pryzmy.

W czasie dłuższego składowania do momentu odbioru surowca należy regularnie kontrolować stan przykrycia pryzm.

Autor: Magdalena Szczerbińska

Niestaranne okrycie pryzm to utrata plonu.
Niestaranne okrycie pryzm to utrata plonu.

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Buraki

Wysokie ceny za ubiegłoroczne buraki

W tym tygodniu na polskim rynku pojawiły się pierwsze partie nowego plonu buraków, a ceny tych produktów są zauważalnie wyższe niż przed rokiem.

Buraki

Niższy areał upraw buraków cukrowych

Jak wynika ze wstępnych szacunków przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, tegoroczny areał upraw buraków cukrowych będzie mniejszy niż rok wcześniej, przez co wyniesie 0,2 mln ha.

Buraki

Niższy obszar upraw buraków cukrowych

Jak wynika ze wstępnych szacunków przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, tegoroczny areał upraw buraków cukrowych będzie mniejszy niż rok wcześniej, przez co wyniesie 0,2 mln ha.

Buraki

W kwietniu 2022 Uzbekistan wyeksportował rekordową ilość buraków

Wysyłki buraków na rynki zagraniczne rozpoczęły się na początku kwietnia z najbardziej wysuniętego na południe regionu kraju - regionu Surkhandarya.

Buraki
>>>