Content

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty

Czy będzie ponowny nabór wniosków o szacowanie strat suszowych?

Data2022-11-08 Ilość wyświetleń267 wyświetleń

W tym roku w okresie letnim susza dotknęła wiele upraw rolniczych na przeważającym obszarze kraju.
W tym roku w okresie letnim susza dotknęła wiele upraw rolniczych na przeważającym obszarze kraju.

Problemy z aplikacją „Zgłoś szkodę rolniczą” nie ustają – pomimo wydłużenia terminu składania wniosków z 15. października do 31 dnia tego miesiąca, wielu rolnikom wciąż nie udało się złożyć stosownego wniosku i uzyskać protokołu z szacowania strat. Bez tego, wsparcia finansowego nie dostaną. Czy w związku z zaistniałą sytuacją będzie ponowny nabór wniosków o szacowanie strat suszowych?

Od momentu uruchomienia aplikacji, rolnicy informowali o problemach z jej funkcjonowaniem. Z tego powody dla wielu utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe było złożenie wniosku o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Problemy takie zgłaszali sami rolnicy, ale też pracownicy ODR-ów.

Początkowo wnioski można było składać do 15 października, jednak ze względu na wspomniane błędy aplikacji, termin ten został wydłużony do końca października. Niestety, październik już za nami, a funkcjonowanie aplikacji nie uległo poprawie.

Wielu rolnikom, pomimo starań i działań podjętych w terminie, nie udało się wysłać stosownych dokumentów. Krajowa Rada Rolnicza zwróciła się więc do Henryka Kowalczyka, wicepremiera i ministra rolnictwa, o ponowne ogłoszenie naboru wniosków o szacowanie szkód suszowych z terminem końcowym 30 listopada br.

Do 15 listopada nabór wniosków o pomoc suszową

Tymczasem do 15 listopada można składać wnioski o przyznanie pomocy suszowej – wsparcie to dotyczy jednak tylko tych osób, które w terminie złożyły wniosek o oszacowanie strat suszowych i mają protokół z ich oszacowania. Pozostałym pomoc nie przysługuje.

Jaka jest wysokość pomocy suszowej? Jeżeli oszacowane szkody przekraczają 30% średniej rocznej produkcji w gospodarstwie, rolnik może ubiegać się o 10 tys. zł wsparcia. Jeżeli straty mieszczą się w przedziale 1-30%, kwota pomocy to 5 tys. zł. Wnioski można składać w biurze powiatowym ARiMR, poprzez Pocztę Polską lub na platformie ePUAP.

 
Rolnicy w ramach wsparcia suszowego otrzymają łącznie 450 mln zł.
 

Jeśli jednak okaże się, że „zbyt wiele” osób złożyło wnioski, aby w ramach powyższej kwoty wypłacić im wspomniane 10 lub 5 tys. zł. pomocy, to wysokość pomocy suszowej będzie skorygowana. Czyli tort jest jeden i to, jaki jego kawałek rolnicy dostaną, zależy od tego, jak wielu się ich zgłosi.

Więcej szczegółów na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/arimr/wsparcie-kleskowe-dla-rodzin-rolniczych--nabor-w-toku

Autor: Renata Struzik

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Dotacje i dopłaty

Trwa nabór wniosków na pomoc dla rolników przekazujących swoje gospodarstwa

Z dniem 28 września 2018 r. rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w obrębie poddziałania 6.5 "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". Nabór wniosków potrwa do 27 października br.

Dotacje i dopłaty

Już niedługo nabór wniosków PROW 2014-2020

Nabór wniosków w ramach płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi będzie miał miejsce w okresie od 28 września do 27 października bieżącego roku, a w okresie od 15 października do 13 listopada tego roku będzie można składać wnioski na pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.

Dotacje i dopłaty

Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet dopłat

W tym tygodniu rozpoczęły się wypłaty zaliczek na poczet bezpośrednich dopłat w wysokości 70%, a także pełną kwotę płatności obszarowych.

Dotacje i dopłaty

Dłuższy termin wnioskowania o dopłaty tylko w wyjątkowych sytuacjach

Terminy ostateczne składanych wniosków o dotacje jest ustalany przez państwa członkowskie, przy czym nie może to być później niż 15 maja każdego roku.

Dotacje i dopłaty
>>>