Content

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty, Z kraju

Dotacje dla rolników poszkodowanych przez suszę i inne klęski żywiołowe

Data2019-09-17 Ilość wyświetleń1319 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rządowe wsparcie będzie przysługiwać rolnikom, którzy ponieśli w 2019 roku straty w uprawach z powodu suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Otrzymana kwota będzie uzależniona od powierzchni uprawy, na której stwierdzono straty. Dotacje będą dotyczyły rolników, którzy ponieśli szkody na co najmniej 30% upraw. Gospodarstwa rolne, w których odnotowano największe straty, wynoszące ponad 70%, otrzymają maksymalną kwotę w wysokości 1000 złotych na każdy hektar uprawy, na którym odnotowano zniszczenia. W pierwszej kolejności dotacja przysługiwać będzie rolnikom, którzy ponieśli największe straty w uprawach. Otrzymane wsparcie będzie stanowić iloczyn powierzchni uprawy, na której odnotowano szkody oraz stawki pomocy.
 
Rząd przyjął, że pomoc suszowa będzie dotyczyła około 2 855 tys. ha powierzchni użytków rolnych.
 

Według danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa na całym obszarze Polski odnotowano wystąpienie suszy rolniczej. Największe straty stwierdzono w uprawie krzewów owocowych (61,80% powierzchni upraw), roślin strączkowych (56,53% powierzchni upraw), zbóż jarych (47,47% powierzchni upraw) oraz rzepaku i rzepiku (31,57% powierzchni upraw). W uprawach sadowniczych wystąpiły szkody wywołane przymrozkami wiosennymi. Odnotowano również straty w uprawach rolniczych spowodowane deszczem nawalnym, gradem, czy huraganem.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.gov.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Dotacje i dopłaty

Dłuższy termin wnioskowania o dopłaty tylko w wyjątkowych sytuacjach

Terminy ostateczne składanych wniosków o dotacje jest ustalany przez państwa członkowskie, przy czym nie może to być później niż 15 maja każdego roku.

Dotacje i dopłaty

Trwa nabór wniosków na pomoc dla rolników przekazujących swoje gospodarstwa

Z dniem 28 września 2018 r. rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w obrębie poddziałania 6.5 "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". Nabór wniosków potrwa do 27 października br.

Dotacje i dopłaty

Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet dopłat

W tym tygodniu rozpoczęły się wypłaty zaliczek na poczet bezpośrednich dopłat w wysokości 70%, a także pełną kwotę płatności obszarowych.

Dotacje i dopłaty

Już niedługo nabór wniosków PROW 2014-2020

Nabór wniosków w ramach płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi będzie miał miejsce w okresie od 28 września do 27 października bieżącego roku, a w okresie od 15 października do 13 listopada tego roku będzie można składać wnioski na pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5511/macadamia-nut-912598-1280_nmedium.jpg

Rosja gwałtownie zwiększa spożycie orzecha makadamia

Wysokie tempo wzrostu importu do Rosji nietradycyjnych orzechów dla konsumentów w tym kraju, takich jak orzechy nerkowca i makadamia. Sugeruje to, że na rosyjskim rynku pojawia się coraz więcej konkurentów tradycyjnych rodzajów orzechów, przede wszystkim orzechów włoskich, a konsumenci zwracają coraz większą uwagę na orzechy nietypowe i wcześniej nieznane.

Owoce
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Stare Bogaczowice
czwartek, 21 Październik 2021
9°C
5°C
min
13°C
max
0