Content

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty, Informacje, Z kraju

Nawet 500 tys. zł na małe przetwórstwo – nabór wniosków do 1 marca 2019 r.

Data2019-02-18 Ilość wyświetleń1913 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Nawet pół miliona złotych mogą dostać rolnicy, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji do 50 procent kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji, które dotyczą przetwórstwa, m. in. mleka, mięsa, owoców i warzyw oraz zbóż i ziemniaków.

Do 1 marca 2019 r. w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski na tzw. małe przetwórstwo. W tegorocznym naborze wprowadzono wiele korzystnych zmian, m. in. zwiększono kwotę dofinansowania z 300 do 500 tys. zł, rozszerzono grupę osób, które mogą ubiegać się o wsparcie oraz wprowadzono ułatwienia zmniejszające obciążenia administracyjne na etapie przygotowywania inwestycji.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie, od tego roku, mogą ubiegać się dwie grupy beneficjentów. Pierwszą grupę stanowią rolnicy, domownicy lub małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 500 tys. zł. Drugą grupę tworzą rolnicy lub małżonkowie rolników, którzy prowadzą lub podejmują prowadzenie działalności przetwórczej oraz sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). Osoby te nie muszą prowadzić działalności gospodarczej. Przewidziana maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

Ułatwieniem w tegorocznym naborze wniosków jest brak konieczności przedkładania wymaganych do tej pory przez ARiMR decyzji bądź pozwoleń, które można będzie dostarczyć już po zawarciu umowy o dofinansowanie, na etapie rozliczania inwestycji.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie można otrzymać m. in. na budowę lub modernizację budynków, które wykorzystywane są do prowadzenia działalności przetwórczej oraz na zakup i instalację maszyn bądź urządzeń do przetwarzania i magazynowania, a także aparatury kontrolnej i pomiarowej. Z kolei rolnicy prowadzący działalność w ramach RHD mogą dodatkowo przeznaczać uzyskane fundusze na działania związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków, czy pomieszczeń gospodarczych wykorzystywanych do przechowywania produktów żywnościowych.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad i warunków ubiegania się o dofinansowanie w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 można uzyskać w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR oraz na stronie www.arimr.gov.pl.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Dotacje i dopłaty

Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet dopłat

W tym tygodniu rozpoczęły się wypłaty zaliczek na poczet bezpośrednich dopłat w wysokości 70%, a także pełną kwotę płatności obszarowych.

Dotacje i dopłaty

Trwa nabór wniosków na pomoc dla rolników przekazujących swoje gospodarstwa

Z dniem 28 września 2018 r. rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w obrębie poddziałania 6.5 "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". Nabór wniosków potrwa do 27 października br.

Dotacje i dopłaty

Już niedługo nabór wniosków PROW 2014-2020

Nabór wniosków w ramach płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi będzie miał miejsce w okresie od 28 września do 27 października bieżącego roku, a w okresie od 15 października do 13 listopada tego roku będzie można składać wnioski na pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.

Dotacje i dopłaty

Dłuższy termin wnioskowania o dopłaty tylko w wyjątkowych sytuacjach

Terminy ostateczne składanych wniosków o dotacje jest ustalany przez państwa członkowskie, przy czym nie może to być później niż 15 maja każdego roku.

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5395/watermelon-1846051-1280_nmedium.jpg

Na Ukrainie sieje się mniej arbuzów

Na Ukrainie uprawia się około 400 tys. ton arbuzów, z czego 38% - w regionie Chersoniu. W ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia zasiewów pod arbuzami zmniejszyła się o 10% i w 2020 roku wyniosła 46,5 tys. ha.

Owoce
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Wohyń
czwartek, 21 Październik 2021
13°C
10°C
min
16°C
max
0