Content

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty

Stawki pomocy suszowej o połowę mniejsze

Data2022-12-15 Ilość wyświetleń209 wyświetleń
Kwota na jaką rolnicy złożyli wnioski o pomoc suszowa to 1,15 mld zł.
Kwota na jaką rolnicy złożyli wnioski o pomoc suszowa to 1,15 mld zł.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła stawki tzw. wsparcia klęskowego dla rodzin rolników. Wnioskujący dostaną niemal o połowę mniej pieniędzy, niż wcześniej zapowiadano.

O tym, że wysokość pomocy klęskowej będzie najprawdopodobniej zmniejszona, wspominał już wcześniej nieoficjalnie wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Również z naszych wyliczeń już w połowie listopada wynikało, że na zapowiadane wcześniej 10 tys. zł w przypadku strat co najmniej 30% i 5 tys. zł dla tych, u których w gospodarstwie straty wyniosły mniej niż 30%, rolnicy nie mają co liczyć.
 
Zbyt wiele wniosków wpłynęło do ARiMR, aby nawet zwiększenie o połowę planowanego początkowo budżetu (do 600 mln zł) mogło wystarczyć.
 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Kolejne zmiany w pomocy klęskowej – ułatwienia dla rolników (https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/dotacje-i-doplaty/kolejne-zmiany-w-pomocy-kleskowej-ulatwienia-dla-rolnikow.html).

Jaka kwota wsparcia suszowego?

Nabór wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi zakończył się 30 listopada. Według szacunków ARiMR, kwota, na jaką łącznie rolnicy złożyli wnioski o wsparcie wynosi niemal 1,15 mld zł, prawie dwukrotnie przekraczając założony na ten cel budżet.

W związku z tym agencja ustaliła współczynnik korygujący, pomniejszający kwoty dotacji dla rolników do:

  • 5200 zł dla gospodarstw, w którym szkody wyniosły ponad 30% średniej rocznej produkcji rolnej oraz
  • 2600 zł dla tych, w których te szkody nie przekroczyły 30%.

Aktualnie trwa wydawanie decyzji, pierwsze wypłaty zostały już wysłane na konta rolników.

Autor: Renata Struz

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Dotacje i dopłaty

Trwa nabór wniosków na pomoc dla rolników przekazujących swoje gospodarstwa

Z dniem 28 września 2018 r. rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w obrębie poddziałania 6.5 "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". Nabór wniosków potrwa do 27 października br.

Dotacje i dopłaty

Dłuższy termin wnioskowania o dopłaty tylko w wyjątkowych sytuacjach

Terminy ostateczne składanych wniosków o dotacje jest ustalany przez państwa członkowskie, przy czym nie może to być później niż 15 maja każdego roku.

Dotacje i dopłaty

Już niedługo nabór wniosków PROW 2014-2020

Nabór wniosków w ramach płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi będzie miał miejsce w okresie od 28 września do 27 października bieżącego roku, a w okresie od 15 października do 13 listopada tego roku będzie można składać wnioski na pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.

Dotacje i dopłaty

Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet dopłat

W tym tygodniu rozpoczęły się wypłaty zaliczek na poczet bezpośrednich dopłat w wysokości 70%, a także pełną kwotę płatności obszarowych.

Dotacje i dopłaty
>>>