Content

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty, Z kraju, Rośliny

Szykują się zmiany w systemie dopłat do ubezpieczeń rolniczych

Data2015-04-12 Ilość wyświetleń1474 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Foto: 123rf
Foto: 123rf

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowała do drugiego czytania projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Projekt dostosowuje polskie przepisy do przepisów unijnych w zakresie możliwości określenia wysokości dopłaty do 65% kosztów składek ubezpieczeniowych. W projekcie zaproponowano także stosowanie 50% dopłat do składek ubezpieczenia do wysokości 5% sumy ubezpieczenia z tytułu ubezpieczenia zbiorów w uprawach warzywnych i sadowniczych. Ponadto w projekcie wprowadzono możliwoś zawierania umów ubezpieczenia z grupą zakładów ubezpieczeń współpracujących na podstawie porozumienia koasekuracyjnego oraz zaproponowano skrócenie z 30 do 14 dni terminu, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź i suszę. Nowe rozwiązania powinny przyczynić się do zwiększenia ochrony ubezpieczeniowej upraw oraz polepszenia konkurencyjności na rynku ubezpieczeń rolniczych.

Każdy rolnik korzystający z dopłat bezpośrednich jest zobowiązany ubezpieczyć co najmniej połowę swoich upraw. Obecnie w naszym kraju z dopłat do ubezpieczeń korzysta 143 tyś. rolników. W 2014 roku na ten cel zapewniono 200 mln zł, z czego zostało wykorzystane około 160 mln. W 2015 roku na dopłaty przeznaczono ponad 3,5 mld euro, a łączna liczba osób uprawnionych do skorzystania z nich wynosi 1,3 mln.

Projekt ustawy zakłada dofinansowanie do 65% kosztów składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Dotacje i dopłaty

Trwa nabór wniosków na pomoc dla rolników przekazujących swoje gospodarstwa

Z dniem 28 września 2018 r. rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w obrębie poddziałania 6.5 "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". Nabór wniosków potrwa do 27 października br.

Dotacje i dopłaty

Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet dopłat

W tym tygodniu rozpoczęły się wypłaty zaliczek na poczet bezpośrednich dopłat w wysokości 70%, a także pełną kwotę płatności obszarowych.

Dotacje i dopłaty

Już niedługo nabór wniosków PROW 2014-2020

Nabór wniosków w ramach płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi będzie miał miejsce w okresie od 28 września do 27 października bieżącego roku, a w okresie od 15 października do 13 listopada tego roku będzie można składać wnioski na pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.

Dotacje i dopłaty

Dłuższy termin wnioskowania o dopłaty tylko w wyjątkowych sytuacjach

Terminy ostateczne składanych wniosków o dotacje jest ustalany przez państwa członkowskie, przy czym nie może to być później niż 15 maja każdego roku.

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5519/harvest-1033756-1280_nmedium.jpg

Przerób soi w Argentynie

Przerób soi w sezonie 2020/21 maleje o 1,15 mln ton do 39,65 mln ton.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Łukowa
środa, 1 Grudzień 2021
2°C
-1°C
min
5°C
max
0