Content

Porady ekspertów

Gleba, Informacje

Agrotechniczny termin wapnowania gleb

Data2020-08-30 Ilość wyświetleń697 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W celu racjonalnego gospodarowania użytkami rolnymi niezwykle istotnym zabiegiem jest wapnowanie gleb. Efektywność tego zabiegu zależy między innymi od wyznaczenia optymalnego terminu wapnowania, który może być rozważany w ujęciu agrotechnicznym i kalendarzowym. Termin kalendarzowy oznacza fizyczny termin wykonania zabiegu w konkretnym sezonie wegetacyjnym. Z kolei agrotechniczny termin wapnowania to termin zabiegu uwzględniający następstwo uprawianych po sobie roślin. Wyróżnia się trzy terminy agrotechniczne – optymalny, krytyczny i interwencyjny. Termin optymalny to zabieg wapnowania wykonany po zbiorze przedplonu rośliny wrażliwej. Termin ten wyznacza częstotliwość uprawy w zmianowaniu roślin o małej tolerancji na zakwaszenie gleb. Do roślin wrażliwych na zakwaszenie należą między innymi rzepak, burak cukrowy, fasola, bobik, lucerna, konopie siewne oraz jęczmień jary. Z kolei termin krytyczny oznacza konieczny zabieg wapnowania w przypadku braku wapnowania pod przedplon.

Termin ten wyznacza rozpoczęcie nowego cyklu wegetacyjnego z uprawą rośliny, która jest wrażliwa na odczyn gleby. Krytyczny termin wapnowania koliduje z innymi zabiegami realizowanymi w tym czasie w gospodarstwie, miedzy innymi z optymalnym terminem nawożenia. Natomiast termin interwencyjny, który ma na celu ratowanie plonu, to zabieg przeprowadzany tuż przed lub w okresie pełnej wegetacji roślin. W przypadku terminu interwencyjnego przed jego zastosowaniem niezbędna jest ocena ekonomicznych skutków utraty plonu związanej z zakwaszeniem gleby oraz wybór właściwego nawozu wapniowego. Istotne jest również ustalenie „najkorzystniejszego” w tej sytuacji terminu wykonania zabiegu wapnowania. Dotyczy to zarówno fazy rozwojowej rośliny i jej stanu fizjologicznego, jak również warunków atmosferycznych, w tym wystąpienia opadów czy też pory dnia.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Wyższa prognoza światowych zapasów ryżu

W tym miesiącu USDA podniosła prognozę globalnych zapasów końcowych na rok 2020/2021 o 0,5 mln ton do 179,5 mln ton, czyli o 1,2 mln ton więcej niż rok wcześniej i najwyższe zapasy końcowe w historii.

Rośliny

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Z kraju

W Polsce podaż mandarynek wzrosła

W tym sezonie ze względu na pandemię i jej wpływ na handel, popyt na mandarynki był niższy niż oczekiwano. Ponadto podaż tych cytrusów w tym sezonie znacznie wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Owoce

Owies tańszy o 5%

W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

MRiRW

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4873/vegetables-5734647-1280_nmedium.jpg

Ukraina ograniczyła eksport nasion warzyw

W okresie styczeń-wrzesień 2020 roku Ukraina wyeksportowała 5,125 tys. t nasion warzyw, czyli dwukrotnie mniej niż łączny wolumen wysłany za cały 2019 rok wynoszący 10,21 tys. t.

Warzywa
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Końskie
piątek, 22 Styczeń 2021
3°C
1°C
min
6°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.