Content
Porady ekspertów
Gleba, Informacje
Agrotechniczny termin wapnowania gleb


do ulubionych
z ulubionych

W celu racjonalnego gospodarowania użytkami rolnymi niezwykle istotnym zabiegiem jest wapnowanie gleb. Efektywność tego zabiegu zależy między innymi od wyznaczenia optymalnego terminu wapnowania, który może być rozważany w ujęciu agrotechnicznym i kalendarzowym. Termin kalendarzowy oznacza fizyczny termin wykonania zabiegu w konkretnym sezonie wegetacyjnym. Z kolei agrotechniczny termin wapnowania to termin zabiegu uwzględniający następstwo uprawianych po sobie roślin. Wyróżnia się trzy terminy agrotechniczne – optymalny, krytyczny i interwencyjny. Termin optymalny to zabieg wapnowania wykonany po zbiorze przedplonu rośliny wrażliwej. Termin ten wyznacza częstotliwość uprawy w zmianowaniu roślin o małej tolerancji na zakwaszenie gleb. Do roślin wrażliwych na zakwaszenie należą między innymi rzepak, burak cukrowy, fasola, bobik, lucerna, konopie siewne oraz jęczmień jary. Z kolei termin krytyczny oznacza konieczny zabieg wapnowania w przypadku braku wapnowania pod przedplon.
Termin ten wyznacza rozpoczęcie nowego cyklu wegetacyjnego z uprawą rośliny, która jest wrażliwa na odczyn gleby. Krytyczny termin wapnowania koliduje z innymi zabiegami realizowanymi w tym czasie w gospodarstwie, miedzy innymi z optymalnym terminem nawożenia. Natomiast termin interwencyjny, który ma na celu ratowanie plonu, to zabieg przeprowadzany tuż przed lub w okresie pełnej wegetacji roślin. W przypadku terminu interwencyjnego przed jego zastosowaniem niezbędna jest ocena ekonomicznych skutków utraty plonu związanej z zakwaszeniem gleby oraz wybór właściwego nawozu wapniowego. Istotne jest również ustalenie „najkorzystniejszego” w tej sytuacji terminu wykonania zabiegu wapnowania. Dotyczy to zarówno fazy rozwojowej rośliny i jej stanu fizjologicznego, jak również warunków atmosferycznych, w tym wystąpienia opadów czy też pory dnia.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Wyższa prognoza światowych zapasów ryżu
W tym miesiącu USDA podniosła prognozę globalnych zapasów końcowych na rok 2020/2021 o 0,5 mln ton do 179,5 mln ton, czyli o 1,2 mln ton więcej niż rok wcześniej i najwyższe zapasy końcowe w historii.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

W Polsce podaż mandarynek wzrosła
W tym sezonie ze względu na pandemię i jej wpływ na handel, popyt na mandarynki był niższy niż oczekiwano. Ponadto podaż tych cytrusów w tym sezonie znacznie wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Owies tańszy o 5%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Ukraina ograniczyła eksport nasion warzyw
W okresie styczeń-wrzesień 2020 roku Ukraina wyeksportowała 5,125 tys. t nasion warzyw, czyli dwukrotnie mniej niż łączny wolumen wysłany za cały 2019 rok wynoszący 10,21 tys. t.

min
max