Content

Porady ekspertów

Gleba, Informacje

Biologiczne właściwości gleby – dlaczego nie możemy o nich zapominać?

Data2016-04-06 Ilość wyświetleń5440 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Warstwa gleby przyległa do systemu korzeniowego cechuje się dużą aktywnością biologiczną (fot. M. Tabak)
Warstwa gleby przyległa do systemu korzeniowego cechuje się dużą aktywnością biologiczną (fot. M. Tabak)

Biologiczne właściwości gleby

Terminem edafon określane są żywe organizmy występujące w glebie: drobnoustroje (bakterie, grzyby, promieniowce), nicienie, wazonkowce, dżdżownice, krocionogi… W 1 m3 gleby występować może kilka miliardów tych organizmów – zdecydowanie najwięcej drobnoustrojów. Masa bakterii obecnych w glebie na powierzchni 1 ha wynosi nawet kilkanaście ton.

Mówiąc o biologicznych właściwościach gleby, najczęściej zwraca się uwagę właśnie na drobnoustroje. Dla zachowania prawidłowych właściwości gleby ważna jest nie tylko odpowiednia liczebność mikroorganizmów, ale także ich zróżnicowanie w obrębie gatunków i pomiędzy gatunkami (tzw. bioróżnorodność) oraz wykazywana przez nie aktywność.


Ryzosfera

Szczególnymi właściwościami biologicznymi charakteryzuje się warstwa gleby zlokalizowana najbliżej systemu korzeniowego roślin, czyli ryzosfera. Jest to strefa bardzo bogata w drobnoustroje. Ryzosferę zasiedla od kilku do nawet kilkuset razy więcej poszczególnych grup drobnoustrojów niż glebę niemającą kontaktu z korzeniami roślin.

Skutkiem interakcji drobnoustrojów z korzeniami roślin jest zmiana właściwości tej specyficznej warstwy gleby i zwiększenie dostępności składników pokarmowych. Wiele drobnoustrojów wytwarza substancje biologicznie czynne (antybiotyki, witaminy, aminokwasy, enzymy, hormony). Dzięki temu stymulują wzrost roślin, poprawiają ich zdrowotność (zwiększają odporność na grzyby czy nicienie) i hamują rozwój patogenów.


O czym decydują mikroorganizmy?

Drobnoustroje glebowe biorą udział w takich procesach jak: rozkład materii organicznej, humifikacja, nitryfikacja, denitryfikacja, uroliza, symbiotyczne i niesymbiotyczne wiązanie azotu atmosferycznego, utlenianie siarki... Uogólniając – organizmy glebowe są niezbędne dla zachowania obiegu pierwiastków w środowisku. Bardzo ważnym procesem jest wiązanie azotu atmosferycznego. Dzięki symbiozie rośliny bobowate (na przykład koniczyna, lucerna, groch czy soja rosnące w symbiozie z bakteriami z rodzaju Rhizobium) zdolne są do związania w ciągu roku nawet ponad stu kilogramów azotu na ha. Mikroorganizmy, które nie żyją w symbiozie z roślinami, (np.: wolno żyjące bakterie z gatunków Azotobacter i Beijerinckia) wiążą co prawda mniejsze ilości azotu, jednak również odgrywają istotną rolę, zwłaszcza w ekosystemach naturalnych. Mikroorganizmy biorą także udział w innych procesach obiegu azotu. Tzw. bakterie nitryfikacyjne (m.in. z rodzajów Nitrosomonas i Nitrobacter) odpowiadają za utlenianie azotu amonowego do azotanowego. Rozkład mocznika, czyli uroliza, również jest procesem biologicznym.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Więcej oleistych na świecie

Przewiduje się, że światowa produkcja nasion oleistych wzrośnie o 0,6 mln ton do 632,9 mln ton, przy czym wyższa produkcja rzepaku zostanie częściowo zrekompensowana niższymi zbiorami nasion bawełny.

Rośliny oleiste

Produkcja ryżu na świecie na rekordowym poziomie

Dostawy wzrosły o 1,6 mln ton do 682,9 mln ton, głównie dzięki połączeniu wyższych zapasów początkowych w Chinach i Bangladeszu oraz zwiększonej produkcji w Indiach.

Rośliny

Zbiory pomidorów w Rosji wzrosły o 29,6%

W latach 2016-2019 zbiory pomidorów w Rosji wzrosły o 29,6% z 2,33 do 3,02 mln ton. Spośród nich plon pomidorów na otwartym terenie wzrósł o 20,2% z 1,73 do 2,08 mln ton, a w szklarniach o 56,7% z 0,60 do 0,94 mln ton.

Warzywa

Kukurydza droższa o 3,9%

W dniach od 6 do 13 czerwca bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies paszowy, a zwyżki kukurydzę. Również tańsza była w tym czasie pszenica paszowa, a droższa pszenica konsumpcyjna.

MRiRW

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5246/lemon-4982794-1280_nmedium.jpg

Chilijscy dostawcy cytryn otworzyli sezon z 16% wzrostem

Zbiór cytryny w Chile w 2021 roku rozpoczął się w kwietniu bieżącego roku, a pierwsze dostawy eksportowe zostały wysłane na początku maja. Do końca 21. tygodnia wolumen wywozu wyniósł 4,029 tys. ton.

Owoce
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Gołuchów
piątek, 18 Czerwiec 2021
22°C
16°C
min
29°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.