Content
Porady ekspertów
Gleba, Nawożenie, Rośliny
Co się dzieje ze słomą w glebie?


do ulubionych
z ulubionych

Słoma, jak każda zewnętrzna substancja organiczna, po wprowadzeniu do gleby ulega rozkładowi, tj. mineralizacji i humifikacji. Mineralizacja prowadzi do uwolnienia z niej składników mineralnych (jonów amonowych, fosforanowych, siarczanowych, itp.). Średnio z 5 t słomy zbóż ozimych zostaje wprowadzone 30 kg azotu, 12 kg fosforu (P2O5), 62 kg potasu (K2O), 17 kg wapnia (CaO), 7 kg magnezu (MgO) oraz mikroelementy.
Natomiast w wyniku humifikacji słomy zwiększa się zawartość próchnicy w glebie. Przyoranie 5 t słomy na powierzchni jednego hektara w połączeniu z nawożeniem mineralnym wpływa na poziom węgla organicznego w glebie, podobnie jak obornik wnoszony w dawce 20 t/ha. Generalnie przyjmuje się, że 20-25% dostającej się do gleby wraz ze słomą substancji organicznej ulega przekształceniu w związki próchniczne, a pozostała część – mineralizacji.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Udział krajów spoza UE w hiszpańskim imporcie owoców i warzyw
Według danych, Hiszpania sprowadziła w 2020 roku 3,4 mln ton owoców i warzyw o wartości 3118 mln euro. 1,6 mln ton, czyli 48% tego wolumenu, pochodziło z krajów spoza UE.

Rekordowy eksport pszenicy
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 213,20 tys. ton i stanowił 33,3% wysyłki unijnego zboża.

Mniejsze ceny paczkowanego cukru
Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier maleje, co przełożyło się to na nieznaczną obniżkę cen cukru paczkowanego.

Jęczmień browarniany traci na wartości
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły żyto konsumpcyjne, a spadki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Cytryny są wciąż tańsze niż rok temu
Ceny cytryn w Polsce od stycznia br. utrzymują się na bardzo niskim poziomie, gdzie handlowcy oferują te cytrusy w dużej hurtowej cenie 3,00-5,50 zł/kg, w zależności od kraju pochodzenia, opakowania i jakości oferowanych produktów.

min
max