Content
Porady ekspertów
Gleba, Z kraju
Czym się kierować przy zakupie wapna


do ulubionych
z ulubionych
Wybieramy formę wapna odpowiednią dla naszych gleb, pamiętając że:
- nawozy wapniowe węglanowe (mielone skały wapienne, kopaliny naturalne -kredy, dolomity) przeznaczone są szczególnie do wapnowania gleb bardzo lekkich, lekkich i średnich; działają wolno i długo,
- wapno tlenkowe, uzyskiwane w procesie prażenia wapieni – stosujemy wyłącznie na gleby ciężkie; działa krótko, ale szybkie i energiczne (tzw. wapnowanie melioracyjne),
- wapno dolomitowe (mielone dolomity) – o strukturze krystalicznej, nadaje się na wszystkie gleby, zawiera oprócz węglanu wapnia także węglan magnezu; działanie długotrwałe, mała skuteczność odkwaszania .
Ważna jest szybkość działania nawozu, która zależy od stopnia zmielenia (wielkości ziaren) surowca - im drobniej zmielony, tym efektywność i szybkość odkwaszenia jest większa. Im wapienie starsze, tym twardsze i bardziej wykrystalizowane i nawet drobny przemiał nie poprawi zasadniczo ich małej reaktywności. Wapienie pochodzące z młodszych epok geologicznych (kreda, jura), są miękkie, porowate, działają szybko, ponieważ łatwiej rozpuszczają się w roztworze glebowym. Ekspresowe działanie wykazują tlenki.
Im większa reaktywność nawozu tym lepiej. Reaktywność nawozu to zdolność rozpuszczania i wchodzenia związków wapnia w reakcje chemiczne w glebie pod wpływem wody, podawana jest w skali 1-100% (za 100% przyjmuje się aktywność czystego CaCO3). Reaktywność to istotna informacja przy wyborze nawozów węglanowych, dla których ten wskaźnik wynosi od 25 do 99% i wzrasta na ogół wraz z rozdrobnieniem wapna. Im większy, tym szybciej przebiega proces odkwaszania. Reaktywność >50% oznacza działanie zbliżone do wapna tlenkowego. Wielkości tego parametru nie zawsze jest przez producentów podawania, więc należy pytać.

Ranking nawozów wg reaktywności:
- kreda nawozowa - reaktywność 80-100%,
- skały wapienne, wapienie – reaktywność 30-50%,
- dolomity, twarde, bardzo zwięzłe – reaktywność do 25%.
Płaćmy za składnik, a nie za balast. Interesuje nas koszt 1 tony czystego składnika, a nie tony wapna, czyli ważna jest procentowa zawartość CaO w nawozie.
Kupujmy wapno przed sezonem. Zimą i wiosną możemy zaoszczędzić nawet do kilkunastu procent na wartości nawozu i możemy liczyć szybką dostawę.
Jeśli musimy wapnować zimą bądź wiosną - stosujmy wyłącznie wapno węglanowe, najlepiej granulowane, które można wysiać pogłównie i zostawić bez przykrycia glebą. nie wolno natomiast stosować wapna tlenkowego.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Nowe kwoty miesięcznego przychodu wpływające na obniżenie czy zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych
Z dniem 1 marca bieżącego roku obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zawieszeniu czy zmniejszeniu emerytury lub renty.

Zróżnicowana relacja cen zbóż w skupie
W dniach od 15 do 21 lutego bieżącego odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż w skupie.

Hiszpański eksport owoców i warzyw poza Europę spadł o 13,5%
Według danych wartość hiszpańskiego eksportu owoców i warzyw poza Europę spadła w 2020 roku o 13,5% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 519 mln euro.

Ceny ogórków szklarniowych gwałtownie spadają
Na polskim rynku ceny ogórków szklarniowych gwałtownie spadają. Producenci są zmuszeni obniżać ceny z kilku powodów. Przede wszystkim negatywny trend cenowy wynika z niskiej sprzedaży tych produktów, a także dość ostrej konkurencji tańszych ogórków z Hiszpanii.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Cytryny są wciąż tańsze niż rok temu
Ceny cytryn w Polsce od stycznia br. utrzymują się na bardzo niskim poziomie, gdzie handlowcy oferują te cytrusy w dużej hurtowej cenie 3,00-5,50 zł/kg, w zależności od kraju pochodzenia, opakowania i jakości oferowanych produktów.

min
max